61. Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów w lekkiej atletyce – 9 medali naszych zawodników

W dniach 18-19 lutego w Toruniu odbyły się 61. Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów w lekkiej atletyce. W mistrzostwach startowało blisko 300 zawodniczek i zawodników. Rozegrano 30 konkurencji. Medale zdobyli zawodnicy z 35 klubów. Zawodnicy z klubów należących do Zrzeszenia LZS wywalczyli 9 medali – 4 złote, 2 srebrne i 3 brązowe. Mistrzami Polski zostali: Kamila Lićwinko w skoku wzwyż i Damian Czykier w biegu na 60 ppł oboje z KS Podlasie Białystok, Tomasz Jaszczuk w skoku w dal z WLKS Nowe Iganie i Weronika Grzelak w 5-boju  z LKS Górnik Wałbrzych. Mistrzostwa stały na dość dobrym poziomie, kilku zawodników zdobyło minima na Halowe ME w Belgradzie, niestety były też konkurencje, w których poziom był wręcz „juniorski” np. tyczka kobiet oraz takie, w których startowało zaledwie 3-5 zawodników.

To był nerwowy konkurs dla Kamili Lićwinko. W drugiej próbie skoczyła 1.85, dopiero w trzeciej uporała się z 1.88. Nasza mistrzyni świata w drugim podejściu zaliczyła 1.93 i zdobyła właśnie z takim wynikiem złoto. Drugi raz w tym sezonie lepiej od wskaźnika na halowe mistrzostwa Europy skakał Tomasz Jaszczuk. Zawodnik WLKS-u Iganie Nowe uzyskał w najlepszej próbie 7.92 i zdecydowanie pokonał kolejnych medalistów. W 5-boju Weronika Grzelak z LKS Górnik Wałbrzych jako jedyna przekroczyła 4 tys. punktów (4051 pkt) i ten wynik dał jej złoto. Nerwowo było na starcie finałowego biegu na 60 metrów przez płotki – aparatura pokazała reakcję startową 0.056 Dominika Bochenka. Płotkarz bydgoskiego Zawiszy długo nie mógł pogodzić się z decyzją sędziów (falstart odstrzelili gdy zawodnicy atakowali już drugi płotek) siedząc na linii startu czwartego toru. Po drugim starcie o złoto walczyli Damian Czykier i Artur Noga – mistrzem kraju został ten pierwszy uzyskując 7.80 i pokonując medalistę mistrzostw Europy o 0.04 sekundy.
W ostatnich latach Karolina Kołeczek (MUKS Wisła Junior Sandomierz), nie miała sobie równych w krajowej rywalizacji płotkarek na 60 i 100 m. Sezon halowy 2017 pokazał, że wyrosła jej w Polsce godna przeciwniczka. Klaudia Siciarz (AZS AWF Kraków)  jest od soboty rekordzistką świata juniorek. Pojedynek płotkarek był ozdobą pierwszego dnia lekkoatletycznych mistrzostw kraju. Wynik Siciarz – 8,00 s jest najlepszym rezultatem Polki od dziewięciu lat. Najlepszy krajowy rezultat w historii należy od 1980 r. do Zofii Bielczyk – 7,77. Kołeczek uzyskała – 8.06.  Przypomnijmy, że Karolina przed tym sezonem zdecydowała się na diametralną zmianę w swoich przygotowaniach. Wyjechała do Anglii. Tam trenuje w grupie Jerzego Maciukiewicza. Jej rezultat w HMP jest o zaledwie jedną setną sekundy gorszy od rekordu życiowego.

Srebro w biegu na 60 m wywalczył Dominik Kopeć KS Agros Zamość, uzyskując ten sam czas co srebrny medalista – 6.78.
W kuli brąz zdobyła Klaudia Kardasz KS Podlasie Białystok – 16.86. W kuli mężczyzn również brąz wywalczył Rafał Kownatke LKS Ziemi Puckiej Puck, który pchnął 20.11 i wypełnił – jako czwarty Polak w tym sezonie – minimum PZLA na halowe mistrzostwa Europy. Brąz wywalczyła także Paulina Mikiewicz-Łapińska (2:03.87) z KS Podlasie Białystok w biegu na 800 m.
61. Halowe Mistrzostwa Polski były także ostatnim akordem inauguracyjnej edycji Orlen Mityng Tour. Najbardziej wartościowe wyniki cyklu uzyskali Joanna Jóźwik na 800 m (rekord Polski) oraz Piotr Lisek w skoku o tyczce. Na Orlen Miting Tour składały się 2 mitingi w mistrzostwa Polski.