Piotr Żyła z naszego klubu WSS Wisła wraca z Lahti z 2 medalami — brązem indywidualnym i złotem w drużynie

5 marca w Lahti za­koń­czyły się Mi­strzo­stwa Świata w nar­ciar­stwie kla­sy­cznym. Zdo­bycz meda­lowa Pola­ków to 1 medal zło­ty i 1 brą­zowy. Medal brą­zowy wywal­czył w sko­kach na dużej sko­czni Piotr Żyła z na­szego klu­bu WSS Wisła, on rów­nież był w skła­dzie pol­skiej dru­żyny, która zdo­była mi­strzo­stwo świata. Oprócz niego w zło­tej dru­ży­nie ska­kali: Kamil Stoch (KS Eve­-nement), wycho­wa­nek na­szych klu­bów LKS Ząb i LKS Poro­niec Poro­nin, Maciej Kot (AZS Zakopane) i Dawid Kubacki (Wisła Zakopane). Jest to pierwszy złoty medal zdobyty przez polskich skoczków narciarskich w historii.

 

Po świetnych występach naszych skoczków w Pucharze Świata wszyscy oczekiwali medali na Mistrzostwach Świata w Lahti. Polskim faworytem był niewątpliwie lider PŚ Kamil Stoch. Nasze gorące głowy ostudził pierwszy konkurs — na skoczni normalnej. Polacy uplasowali się w czołówce, ale nie dobyli żadnego z medali. Kamil Stoch był czwarty, Maciej Kot piąty, Dawid Kubacki ósmy, a Piotr Żyła dopiero 19. Kamil Stoch przegrał brązowy medal z Niemcem Markusem Eisenbihlerem o 1,1 pkt.

Po pierwszej serii konkursu na dużej skoczni też nie było rewelacyjnie — Kamil Stoch był czwarty, Dawid Kubacki 5, Piotr Żyła 6, a Maciej Kot 12. W finałowej serii Piotr Żyła oddał najdłuższy skok ze wszystkich zawodników, uzyskując 131 m. i wywalczył brązowy medal, wyprzedzając zaledwie o 0,5 pkt. Norwega Andreasa Stjernena. To największy sukces w karierze skoczka z Wisły. Miejsca pozostałych Polaków — Maciej Kot był 6,. Kamil Stoch — 7, a Dawid Kubacki — 8.

Konkurs drużynowy na dużej skoczni, który odbył się 4 marca, świetnie rozpoczął Piotr Żyła, który w swojej grupie skacząc 130,5 m uzyskał najlepszy wynik. Następnie pierwsze miejsca w swoich grupach wyskakali Dawid Kubacki (129 m) i Maciej Kot (130,5m), drugi w ostatniej grupie był Kamil Stoch (130,5 m) — przegrał tylko ze Stefanem Kraftem (Austria), niewątpliwie najlepszym skoczkiem tych mistrzostw. Na półmetku mieliśmy 17,2 pkt. przewagi nad Austriakami. W serii finałowej do gry wkroczył wiatr, sędziowie co chwila zmieniali belkę startową, a zawodnicy długo czekali na oddanie skoku. Nie przeszkodziło to Polakom — Żyła i Kubacki w swoich grupach zajmowali 2 miejsca, Maciej Kot był trzeci. Kamil Stoch skacząc jako ostatni zawodnik turnieju uzyskał 124,5 m i przypieczętował zwycięstwo Polaków. Nasza drużyna wyprzedziła Norwegów aż o 25,7 pkt. i Austriaków o 35,3 pkt.

Fot. TVP Sport