Bartłomiej Adamus z LKS Opocznianka Opoczno wicemistrzem świata U-17 w podnoszeniu ciężarów

W dniach od 4 do 10 kwietnia w Bangkoku odbywały się Mistrzostwa Świata juniorów młodszych (U-17) kobiet i mężczyzn. W zawodach udział wzięło 445 dziewcząt i chłopców z 57 krajów. Polskę reprezentowało jedynie dwóch zawodników: Bartłomiej Adamus z LKS Opocznianka Opoczno i Patryk Bęben z CLKS Mazovia Ciechanów. Ten pierwszy w kategorii 85 kg wywalczył srebrny medal i został pierwszym w historii polskim wicemistrzem świata U-17, ten drugi startując w kategorii 77 kg uplasował się na 4 miejscu. Dlaczego do Bangkoku pojechała tylko dwójka zawodników? Otóż, w związku z mniejszą ilością środków jakie ma PZPC w tym roku na działalność, Zarząd podjął decyzję, że w 2017 roku juniorzy i juniorzy młodsi nie pojadą na mistrzostwa świata. Prezes PZPC Mariusz Jędra zdecydował jednak, że do Bangkoku wyśle dwóch najlepszych zawodników. Środki na wyjazd się znalazły, po prostu dokonano przesunięcia funduszy z wakacyjnych i jesiennych zgrupowań juniorskich kadr. Obydwu zawodników wytypował trener kadry Wojciech Gesek, uważając, że mają realne szanse na medale.

Patryk Bęben uzyskał 297 kg w dwuboju (137 kg + 160 kg) i do końca walczył o brązowy medal. Bartek Adamus w rwaniu uzyskał 143 kg, co dało mu tytuł mistrza świata w rwaniu i „małe” złoto. W podrzucie zaczął od 165 kg i zaliczył ten ciężar, w drugiej podrzucił 171 kg, ale od tego ciężaru zaczął też Kazach Anatolij Antropow, który rwanie zakończył z wynikiem 138 kg. Nasz zawodnik w ostatniej próbie zaliczył 175 kg, ale Kazachowi zostały jeszcze dwa podejścia — najpierw zaliczył 181 kg, a potem 185 kg i wyprzedził Adamusa.