Brązowy medal Łukasza Niedziałka na Pucharze Europy w chodzie sportowym

Niespełna 18-letni Łukasz Niedziałek (WLKS Iganie Nowe) sięgnął po brązowy medal Pucharu Europy w chodzie sportowym i jednocześnie poprawił rekord Polski U18 na dystansie 10 kilometrów. Medal Niedziałka jest pierwszym krążkiem polskiego juniora w historii startów naszej reprezentacji w Pucharze Europy w chodzie sportowym. Zawody odbyły się 21 maja w Podiebradach (Czechy). Startowało w nich 14 polskich lekkoatletów, w tym 4 z klubów Zrzeszenie LZS.

Łukasz Niedziałek, mistrz Europy kadetów z 2016 roku, przegrał jedynie z dwoma zawodnikami, którzy wyśrubowali najlepsze wyniki na naszym kontynencie — wygrał Leo Köpp (41:07), który został liderem europejskich tabel wśród zawodników do lat 20. Drugie miejsce zajął Mikita Kaliada (41:19, pierwsze miejsce w tabelach chodu U18). Łukasz pochodzi z małej miejscowości Żeliszew Duży. Już w szkole podstawowej zaczął swoją przygodę ze sportem. Najpierw była piłka nożna, a później gdy jego starsze rodzeństwo (Olga i Tomasz) już trenowało chód sportowy, zainteresował się tą konkurencją lekkoatletyczną. Jego pierwszym sukcesem było zdobycie w 2014 roku tytułu mistrza Polski młodzików na 5000 m. Jego trenerem jest Janusz Goławski.

Jak startowali w Podiebradach inni nasi zawodnicy? 24. miejsce zajął Robert Goławski (45:19, rekord życiowy) zawodnik WLKS Iganie Nowe. Siostra Łukasza, Olga Niedziałek (ten sam klub) zajęła na 20 km 36. miejsce. Rywalizacji nie ukończyła w biegu juniorek Agata Kowalska z KKL Rodło Kwidzyn.