Dwóch pływaków z naszych klubów pojedzie na Mistrzostwa Świata w Budapeszcie

Reprezentacja Polski na Mistrzostwa Świata w Pływaniu na 50-metrowym basenie, które rozpoczną się 23 lipca w Budapeszcie, liczyć będzie 20 osób. W stolicy Węgier wystąpi dwóch pływaków z klubów Zrzeszenia LZS. Paweł Juraszek z MKS 9 Dzierżoniów popłynie na 50 m stylem dowolnym, a Jakub Skierka, z sekcji pływackiej GKS Cartusia Kartuzy na 200 m stylem grzbietowym.

Paweł Juraszek ma 23 lata. Jego trenerem jest Andrzej Wojtal. Jest aktualnym młodzieżowym mistrzem Polski na 50 m stylem dowolnym i srebrnym na 100 m. Pierwszy złoty medal na mistrzostwach Polski zdobył w ubiegłym roku, wynik jaki wówczas uzyskał dał mu kwalifikację na igrzyska w Rio de Janeiro — był 35 na 50 m. W tym roku, w maju, na mistrzostwach Polski pobił rekord kraju na 50 m (21.68), który od 2009 roku należał do Konrada Czerniaka (21.72 z ery kostiumów poliuretanowych). Jest to obecnie czwarty wynik na świecie. Po tym wyścigu powiedział: Na początku sezonu napisałem sobie na karteczce czas 21.69, to był mój cel. Popłynąłem 0.01 sekundy szybciej. Wiedziałem, że taki wynik padnie, ale stojąc na starcie w Lublinie nie przypuszczałem, że to jest ten moment.

Jakub Skierka ma 19 lat. Jego trenerem jest Arkadiusz Zalewski. W 2016 roku na mistrzostwach Europy juniorów wywalczył srebrny medal na swoim koronnym dystansie 200 m stylem grzbietowym wynikiem 1:57,97 (złoto przegrał z Hiszpanem o 96 setnych sekundy). Kolejny medal — brązowy — na tych mistrzostwach kartuski pływak wywalczył w sztafecie 4×100 stylem zmiennym, w której płynął na pierwszej zmianie stylem grzbietowym. Jest aktualnym mistrzem Polski młodzieżowców na 200 m (1:57,33) i srebrnym medalistą na 100 m.

Warto przypomnieć, że w latach 2001-2003 w barwach Zrzeszenia LZS pływał jeden z najlepszych polskich zawodników Bartosz Kizierowski, który był wtedy zawodnikiem LKS Delfin Połaniec. W tym czasie wywalczył na ME w Berlinie złoty i brązowy medal.