Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w kolarstwie szosowym kobiet — Darłowo 2017

Tradycją już się stało, że na początku czerwca w Darłowie i okolicach odbywa się Puchar Polski w Kolarstwie szosowym kobiet, a wraz z nim Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w kategorii juniorka młodsza, juniorka i orliczka. Od 2014 roku zawody te poprzedza Ogólnopolskie Kryterium Kolarskie o Puchar Burmistrza Darłowa. W tym roku odbyła się jego czwarta edycja. Ogółem w zawodach wystartowało prawie 150 zawodniczek, w tym reprezentantki Litwy. O tytuły mistrzowskie LZS walczyły zawodniczki z 21 klubów, reprezentujących 10 województw. Klasyfikację klubową mistrzostw LZS wygrało KS BCM Nowatex „Ziemia Darłowska”, przed Mat Atom Deweloper i WLKS Krakus — BBC Czaja, wojewódzką: zachodniopomorskie, przed wielkopolskim i dolnośląskim.

Organizatorem imprezy było Krajowe Zrzeszenie LZS, KS BCM Nowatex „Ziemia Darłowska”, Urzędy Gmin w Darłowie i Postominie, Urząd Miejski w Darłowie, Zachodniopomorskie Zrzeszenie LZS, Zachodniopomorskie Związek Kolarski, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Zawody zostały dofinansowane przez MSiT.

Kryterium uliczne (2 czerwca) w kategorii open (juniorki, orliczki i elita) na dystansie 22 km wygrała Katarzyna Wilkos (Mat Atom Deweloper), druga była Daria Pikulik KS BCM Nowatex „Ziemia Darłowska”, a trzecia Edyta Jasińska (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team).

Następnego dnia — 3 czerwca — panie wystartowały w jeździe indywidualnej na czas na trasie Wicice — Barzowice — Wicice. Juniorki młodsze miały do przejechania 9,6 km. Trasa była dosyć wymagająca, kolarki były wystawione na wiatr, a po nawrocie miały do pokonania niełatwy podjazd. Mistrzynią Krajowego Zrzeszenia LZS w tej kategorii wiekowej została Zuzanna Olejniczak z KKK Gostyń, tytuły wicemistrzowskie wywalczyły Kamila Niedźwiedzka z Warmińsko-Mazurskiego Klubu Sportowego i Sandra Bralińska z MLKS Wieluń.

Juniorki i orliczki miały do przejechania 13,6 km. Mistrzynią Zrzeszenia LZS została Daria Pikulik KS BCM „Ziemia Darłowska”, I wicemistrzynią jej koleżanka klubowa Marta Jaskulska, a II wicemistrzynią Aurelia Nerlo Mat Atom Deweloper.

4 czerwca odbył się wyścig ze startu wspólnego. Juniorki młodsze ściągały się na 53 km trasie wokół Jarosławca — zawodniczki miały do pokonania 5 rund, na każdej pokonywały techniczny element z brukowym i krętym odcinkiem, a do mety prowadziło delikatne wzniesienie. Mistrzynią LZS w tej kategorii wiekowej została Małgorzata Dąbrowska LKS Atom Boxmet Dzierżoniów, wicemistrzyniami Zuzanna Olejniczak KKK Gostyń i Zofia Picz UKS Mróz jedynka Kórnik.

Juniorki i orliczki miały do przejechania 84 km i 8 rund. Mistrzynią LZS została Daria Pikulik KS BCM „Ziemia Darłowska”, I wicemistrzynią jej koleżanka klubowa Marta Jaskulska, a II wicemistrzynią Karolina Kumięga TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team.