23 medale zdobyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS na Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Szosowym kobiet i mężczyzn

W dniach 21-25 czerwca w Krokowej i Gdyni odbyły się Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym w kategoriach: junior, juniorka, orliczka, młodzieżowiec i elita kobiet i mężczyzn. O tytuły mistrzowskie walczono w jeździe indywidualnej na czas i ze startu wspólnego. Zawodnicy i zawodniczki z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli łącznie 23 medale — 7 złotych, 8 srebrnych i 8 brązowych.

Jako pierwsze wystartowały juniorki w jeździe indywidualnej na czas (24 zawodniczki, w tym 20 z klubów Zrzeszenia LZS). Rywalizowały na 14 km trasie w Krokowej. Mistrzynią Polski została Marta Jaskulska (KS BCM Nowatex Ziemia Darłowska), I wicemistrzynią Kinga Kalembkiewicz (KLKS Azalia Brzóza Królewska), a II Klaudia Bielawska (UKS Koźminianka Koźminek). Następnie na 19,8 km trasę wyjechali juniorzy. Wystartowało ich 49 (w tym 43 z klubów Zrzeszenia LZS). Mistrzem Polski został Filip Maciejuk (KS Pogoń Mostostal Puławy), I wicemistrzem Wiktor Richter (UKS Koźminianka Koźminek), a II Mateusz Kostański (KLTC Konin).

Orliczki i elita kobiet walczyły na trasie długości 19,8 km — wystartowało 31 kolarek (25 zawodniczek z klubów Zrzeszenia LZS), w tym 19 orliczek. Mistrzynią Polski orliczek została Alicja Ratajczak (UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik), II wicemistrzynią Daria Pikulik (KS BCM Nowatex Ziemia Darłowska). Drugie miejsce wywalczyła Agnieszka Skalniak, do 2016 TKK Nestle Fitness Cycling Toruń, obecnie Asana Women`s Team. W kategorii elita tytuł mistrzyni kraju zdobyła Katarzyna Pawłowska, obecnie zawodniczka Boels Dolmans, wychowanka UKS Jedynka Kórnik, I wicemistrzynią została Alicja Ratajczak, a II Agnieszka Skalniak. Młodzieżowcy mieli do pokonania 39,6 km. Wystartowało ich 31, w tym 18 z klubów Zrzeszenia LZS. Tytuł II wicemistrza Polski zdobył Artur Sowiński GKS Cartusia Kartuzy. Tytuł I wicemistrza Polski wywalczył Szymon Sajnok, do niedawna też kolarz Cartusi, obecnie zawodnik grupy Attaque Team Gusto. Mistrzem Polski został Piotr Brożyna z CCC Sprandi Polkowice. Taki sam dystans pokonywali kolarze elity. Startowało ich 13 — wszyscy z zawodowych grup kolarskich. Tytuł mistrza Polski wywalczył wychowanek TKK Pacific Toruń Michał Kwiatkowski, obecnie Team Sky.

22 czerwca rozegrano wyścig ze startu wspólnego juniorów i juniorek. Te ostatnie miały do przejechania 82 km. Wystartowało 38 zawodniczek (w tym 32 z klubów Zrzeszenia LZS), do mety dojechały 34 kolarki. Wyścig juniorek rozegrał się na ostatnim podjeździe podczas finałowej rundy. Żadna z zawodniczek nie była w stanie przetrzymać ataku Marty Jaskulskiej (KS BCM Nowatex Ziemia Darłowska), która ostatnie kilometry pokonywała już samotnie i nie dała się nikomu dogonić. Ze stratą 22 sekund główną grupę przyprowadziła Klaudia Bielawska (UKS Koźminianka Koźminek), a podium uzupełniła Oliwia Majewska (UKS Copernicus SMS Toruń). Tak więc dwa złota zawisły na piersi Marty Jaskulskiej.

Na trasę liczącą 143,5 km wyruszyło 124 juniorów (w tym 103 z klubów Zrzeszenia LZS), wyścigu nie ukończyło aż 32 zawodników. W tym wyścigu także decydujący odjazd zawiązał się na ostatniej rundzie. Z 7-osobowej grupki, na ostatnim podjeździe na czele została już tylko czwórka kolarzy. Na 3 kilometry do mety odjechali Dawid Migas (TKK Pacific Nestle Fitness Toruń) i Kuś (MLKS Wieluń). Ta dwójka w sprinterskim pojedynku walczyła o złoto. Wyraźnie lepszy był Kuś, a w walce o brąz najlepszy okazał się Bartosz Klasiński (ALKS STAL Ocetix Iglotex Grudziądz).

Młodzieżowcy ścigali się 24 czerwca, mieli do przejechania 190 km. Wystartowało 80 kolarzy (w tym 44 z klubów Zrzeszenia LZS), wyścig ukończyło 60. Wyścig młodzieżowców był bardzo dynamiczny, a sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Na niespełna 40 km przed metą zaatakował Szymon Tracz (Wibatech 7R Fuji), który szybko uzyskał minutę przewagi nad peletonem. Ostatecznie wpadł na metę z 22-sekundową przewagą nad kontratakującym z głównej grupy Damianem Sławkiem (GKS Cartusia Kartuzy), a tuż za nim finisz o brązowy medal wygrał Tobiasz Pawlak (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne).

Orliczki i elita ścigały się wspólnie na 126 km trasie. Wystartowało 39 zawodniczek (w tym 33 zawodniczki z klubów LZS), do mety dojechało 31. Medale w elicie kobiet zostały rozdane dość szybko, a to za sprawą ucieczki z peletonu trzech zawodniczek, które na mecie rozstrzygnęły tylko ich kolor. Mistrzynią elity kobiet została Karolina Karasiewicz (TKK Pacific Nestle Fitness), druga była Monika Brzeźna (MAT Atom Deweloper), trzecia Anna Plichta (WM3 Pro Cycling). Wśród orliczek Mistrzynią Polski została Daria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska), I wicemistrzynią Alicja Ratajczak, a II Nikol Płosaj (obie UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik).

W wyścigu o tytuł mistrza Polski w elicie mężczyzn walczyło 72 zawodników (w tym tylko 2 z klubów Zrzeszenia LZS), do mety dojechało zaledwie 26. Mieli do przejechania 261 km. Wyścig był niezwykle emocjonujący. Już na początkowych kilometrach rywalizacji odjechało z peletonu 5 zawodników, uzyskali nawet kilkunastominutową przewagę. Od peletonu oderwał się też Adrian Kurek (CCC Sprandi Polkowice), odrobił niewiarygodną stratę do czołówki i dołączył do prowadzącej piątki. Zawodnicy z zagranicznych grup zawodowych dwoili się i troili, aby zniwelować stratę. Już na rundach w Gdyni, na czele została tylko trójka: Marek Rutkiewicz (Wibatech 7R Fuji), Emanuel Piaskowy (Team Hurom) i Kurek, który zaatakował na 5 kilometrów przed metą. Walkę o srebrny medal stoczyli Piaskowy i Rutkiewicz, wygrał Rutkiewicz.