31 medali zdobyli zawodnicy z naszych klubów na Mistrzostwach Polski U-23 w Lekkiej Atletyce

W dniach 1-2 lipca w Suwałkach odbyły się Mistrzostwach Polski U-23 w Lekkiej Atletyce. Zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli na nich 31 medali — 10 złotych, 11 srebrnych i 10 brązowych. Startowało ponad 380 lekkoatletów ze 111 klubów. Mistrzem kraju do lat 23 został najlepszy w tym sezonie polski sprinter — Dominik Kopeć (KS Agros Zamość), zdecydowanie wygrał 100 m z czasem 10.38, słabszym zaledwie o 0.01 sekundy od jego najlepszego tegorocznego osiągnięcia. Brązowy medal wywalczył Konrad Ziółkowski (10.83) z LKS Vectra Włocławek. W biegu kobiet na 100 m brązowy medal wywalczyła Magdalena Wronka KS Agros Zamość. W biegu na 3000 metrów z przeszkodami najlepsza była Aneta Konieczek WMLKS Nadodrze Powodowo, która zwyciężyła z czasem 10:41.30. Srebrny medal na tym dystansie wywalczył wśród mężczyzn Patryk Błaszczyk LKS Jantar Ustka, a brązowy zdobył Mateusz Kaczor RLTL ZTE Radom. Chłodny wiatr nie pomagał w konkursie skoku w dal. Mimo takich warunków Magdalenie Żebrowskiej (KS Podlasie Białystok) udało się w szóstej próbie pofrunąć na 6.27 i poprawiając rekord życiowy, zapewnić sobie złoty medal i minimum na bydgoskie mistrzostwa Europy U-23. Mistrzem Polski w skoku dal został Bartosz Wójcik (WLKS Nowe Iganie), który w Suwałkach skoczył 7.48 — to jego rekord życiowy, a srebro zdobył Bartłomiej Chojnowski (7.32) z KS Podlasie Białystok. W skoku wzwyż brązowy medal wywalczyła Joanna Stanisławska (UKS Orkan Środa Wlkp.). Klaudia Kardasz (KS Podlasie Białystok) już w drugiej próbie pchnięcia kula poprawiła rekord życiowy 17.34, w kolejnej serii wyśrubowała najlepszy wynik w karierze do poziomu 17.88 i wypełniła jednocześnie minimum na sierpniowe mistrzostwa świata w Londynie. Brązowy medal wywalczyła Beata Trzonkowska z LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża. Srebrny medal w pchnięciu kulą zdobył Jan Parol (18.93) z WLKS Nowe Iganie, a brązowy wywalczył — z rekordem życiowym 17.57 — Szymon Marchlewski MLKS Nadwiślanin Chełmno. Przegrali tylko z Konradem Bukowieckim.

Srebrny medal w rzucie oszczepem, pod nieobecność Marii Andrejczyk, zdobyła mistrzyni świata do lat 20 Klaudia Maruszewska LKS Jantar Ustka. Wśród mężczyzn również srebrny medal wywalczył Mateusz Kwaśniewski (ULKS Uczniak Szprotawa). Brązowy medal w rzucie młotem zdobyła Agata Zieńkowicz z ALKS AJP Gorzów Wlkp. Wśród mężczyzn srebrny medal w tej konkurencji zdobył Łukasz Czajkowski LUKS Athletic Białystok. Rywalizacja w biegu na 5000 kobiet toczyła się do ostatnich metrów, jako druga linię mety minęła Weronika Pyzik LKS Znicz Biłgoraj, a trzecia triumfatorka z biegu przeszkodowego Aneta Konieczek WMLKS Nadodrze Powodowo. W biegu mężczyzn na 5000 metrów Grzegorz Ebel (MLKS Baszta Bytów) — posiadający wskaźnik na bydgoski czempionat U-23 w biegu na 10 000 metrów — zwyciężył z czasem 14:44.82. Drugie miejsce zajął Mateusz Kaczor (RLTL ZTE Radom), a trzeci był Kamil Karbowiak z LZS KL Kotwica Brzeg.

W sztafecie 4×100 m mężczyzn o prymat walczyły dwie sztafety z naszych klubów. Najszybszy w tym sezonie Polak, Dominik Kopeć wydarł wygraną dla Agrosu Zamość dosłownie na ostatnich metrach rywalizacji. Wraz z Dawidem Muzyczukiem, Cezarym Mirosławem i Marcinem Talachą Kopeć uzyskał czas 41.82. Zawodnicy z województwa lubelskiego pokonali kolegów z UKS Orkan Środa Wielkopolska zaledwie o 0.01 sekundy. Do złota w biegu na 100 metrów i w sztafecie Dominik Kopeć dorzucił złoto w biegu na 200 m.

Brązowy medal w trójskoku wywalczyła Aleksandra Glapińska MULKS Żeromski Sieradz, a wśród mężczyzn srebro zdobył mistrz w skoku w dal Bartosz Wójcik. Zdecydowanie najlepszą zawodniczką konkursu rzutu dyskiem była Daria Zabawska KS Podlasie Białystok, która we wszystkich mierzonych próbach uzyskiwała lepsze wyniki od najlepszego rezultatu drugiej zawodniczki. W biegu na 1500 m srebrny medal wywalczyła Sylwia Indeka z LKS Pszczyna. W biegu na 800 m złoty medal zdobyła Paulina Waśniewska z RLTL ZTE Radom.

Fot. PZLA