56 medali zawodników z klubów Zrzeszenia LZS na 71. Mistrzostwa Polski U-20 w Lekkiej Atletyce

W dniach 7-9 lipca w Toruniu odbyły się 71. Mistrzostwa Polski U-20 w Lekkiej Atletyce. Startowało ponad 500 lekkoatletów ze 170 klubów, w tym z 70 klubów Zrzeszenia LZS. Nasi zawodnicy zdobyli łącznie 56 medali — 20 złotych, 21 srebrnych i 15 brązowych. Do zdobycia było 126 medali — zgarnęliśmy więc 45% z nich. W klasyfikacji medalowej zdecydowanie triumfował nasz klub RLTL ZTE Radom — zawodnicy z tego klubu wywalczyli 12 medali (8 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy). Ten sam klub zdeklasował także rywali w klasyfikacji punktowej (nieoficjalnej) zdobywając 190 punktów, drugie KS Podlasie Białystok zgromadziło ich 140,5. Gratulacje dla zawodników i trenerów.

Martyna Kotwiła (RLTL ZTE Radom) wywalczyła srebro na 100 m, przegrała złoto o 0.02 sekundy z Klaudią Adamek. W biegu na 3000 metrów swój najlepszy wynik w karierze uzyskała Beata Topka (ULKS Talex Borzytuchom), która złoty medal zdobyła z wynikiem 9:32.29. W biegu mężczyzn na 3000 metrów najlepszy okazał się Mateusz Dębski (8:34.58) z RLTL ZTE Radom, który pokonał Andrzeja Kowalczyka (8:35.59) — zawodnika ULKS Fajfer 2001 Łapanów. Srebro w kuli zdobył Oskar Stachnik (17.69) ULKS Uczniak Szprotawa. W chodzie kobiet na 10 km bezkonkurencyjna była Agata Kowalska z KKL Rodło Kwidzyn — złoto zdobyła z czasem 49:54.83. Wśród mężczyzn na tym samym dystansie triumfował Arkadiusz Drozdowicz PLKS Gwda Piła, który o nieco ponad pół minuty wyprzedził Roberta Goławskiego z WLKS Nowe Iganie, brązowy medal zdobył Michał Wiater KS Agros Zamość.

W biegu na 400 m srebrny medal zdobyła Karolina Łozowska (KS Podlasie Białystok, która wynikiem 53.63 pobiła rekord życiowy. Wśród mężczyzn na tym dystansie srebrny medal wywalczył

Antoni Walicki (47.64) z ALKS AJP Gorzów Wlkp. Po świetnym finiszu triumfatorem biegu mężczyzn na 800 metrów został Patryk Kozłowski (RLTL ZTE Radom), lider tabel uzyskał w Toruniu czas 1:50.79, brązowy medal zdobył Szymon Zięba (UKS Titi-Taka Kolbuszowa).

W silnej ulewie o medale rywalizowały biegaczki na dystansie 400 metrów przez płotki. Trudne warunki atmosferyczne nie przeszkodziły dwójce medalistek poprawić rekordy życiowe. Najlepsza w Toruniu była liderka tabel U-20 Natalia Wosztyl z RLTL ZTE Radom, która uzyskała czas 59.38, srebrny medal wywalczyła jej koleżanka klubowa Izabela Smolińska (59.93 rż). O srebrny medal rywalizowało wśród mężczyzn na tym dystansie dwóch zawodników z naszych klubów — Kamil Aniszewski LKS Jantar Ustka i Nikodem Wylęga LKS Orkan Ostrzeszów w tym samym momencie zaatakowali ostatnio płotek, ale to ten pierwszy zawodnik — obrońca mistrzowskiego tytułu — był lepszy na ostatnich metrach. Wicemistrzostwo Polski i srebrny medal w biegu na 2000 m z przeszkodami zdobyła Klaudia Sójka (7:01.00) UKS Wiking Rychnowy bijąc rekord życiowy, a brązowy Agnieszka Gieruń (7:01.39) WLKS Wrocław. Złoty medal w biegu mężczyzn na 2000 metrów z przeszkodami wywalczył Nikodem Dworczak WMLKS Nadodrze Powodowo, z rekordem życiowym 5:55.36, a trzeci Norbert Bogucki ZLKL Zielona Góra (5:59.41).

Mistrzynią Polski do lat 20 w skoku wzwyż została Patrycja Skoczylas (UKS 12 Kalisz), która pokonując 1.84 poprawiła rekord życiowy, brązowy medal wywalczyła czołowa polska wieloboistka Patrycja Adamczyk KS Polonia Pasłęk — 1.71. Rzut młotem kobiet udało się go rozegrać przed intensywnym opadem deszczu. W tej konkurencji Patrycja Maciejewska (UKS Achilles Leszno) wygrała z wynikiem 55.92. Rekord życiowy 53.95 i srebrny medal to dorobek Natalii Cuppy z LKS Jantar Ustka.

Jedyną oszczepniczką, której w Toruniu udało się przekroczyć 50 metrów była Joanna Hajdrowska (RLTL ZTE Radom) — złoty medal zapewniła sobie próbą na 50.36. Drugie miejsce — podobnie jak przed rokiem w Suwałkach — zajęła Dominika Orlińska (MLKS Echo Twardogóra). Srebrny medal wśród mężczyzn zdobył Dominik Wabik (68.86 rż) z RLTL ZTE Radom.

W biegu na 5000 m wszystkie medale zdobyli zawodnicy z naszych klubów — złoto Nikodem Dworczak WMLKS Nadodrze Powodowo z rekordem życiowym 14:56,63, srebro Radosław Jankowski MLKS Baszta Bytów, brąz Dariusz Nowakowski MLUKS Tarnów. W biegu kobiet na tym dystansie brązowy medal zdobyła Karolina Iznerowicz LKS Omega Kleszczów bijąc rekord życiowy. W rzucie młotem Kamil Swancar LUKS Orkan Września zdobył srebrny medal bijąc w ostatniej próbie rekord życiowy 76.10. Złoty medal w trójskoku zdobyła Agnieszka Bednarek MULKS Żeromski Sieradz bijąc rekord życiowy 13.23, rekord życiowy ustanowiła też zdobywczyni srebrnego medalu Kornelia Suchecka z UKS Siódemka Ostrołęka — 12.48. Złoty medal w biegu na 200 m wywalczyła Martyna Kotwiła (RLTL ZTE Radom), a brązowy Marlena Gola (KS Podlasie Białystok). W biegu na 1500 m złoty medal wywalczyła Beata Topka (ULKS Talex Borzytuchom), brązowy Sylwia Ciołko (KS Podlasie Białystok) bijąc rekord życiowy. Wśród mężczyzn na tym dystansie trzy medale dla naszych zawodników — złoto Patryk Kozłowski (RLTL ZTE Radom), srebro Andrzej Kowalczyk (ULKS Fajfer 2001 Łapanów), brąz Mateusz Dębski (RLTL ZTE Radom). W rzucie dyskiem złoty medal zdobył Oskar Stachnik z ULKS Uczniak Szprotawa, a brązowy jego kolega klubowy Patryk Zygmunt. Wśród kobiet w tej konkurencji brązowy medal wywalczyła Agnieszka Kulak LKS Jantar ustka. W biegu na 110 ppł wicemistrzem kraju został Wiktor Santkiewicz (STS Pomerania Szczecinek), brązowy medal wywalczył Artur Dakowicz KS Podlasie Białystok. W skoku wzwyż mężczyzn trzy medale dla zawodników z naszych klubów — złoto Mateusz Tofil MKS Bolesłavia Bolesławiec z rekordem życiowym 2.17, srebro Maciej Grynienko UKS Orlica Domaniów, brąz Adrian Kordoński LKS Fenix Słupsk.

Najlepszym klubem w rywalizacji kobiet w biegu rozstawnym 4×100 metrów został RLTL ZTE Radom. Panie biegnące w składzie Weronika Tkaczyk, Natalia Wosztyl, Izabela Smolińska, Martyna Kotwiła wygrały z dużą przewagą osiągając czas 46.17. Drugie miejsce zajął zespół Podlasia Białystok (47.63). Najlepszym zespołem sztafetowym w gronie mężczyzn okazał się team Podlasia Białystok — Piotr Sikorski, Łukasz Pieńkos, Maciej Stukan oraz Artur Dakowicz uzyskali czas 42.25. W sztafecie kobiet 4×400 złoty medal wywalczyły zawodniczki RLTL ZTE Radom, srebrny KS Podlasie Białystok. Wśród mężczyzn srebrny medal zdobyli zawodnicy UKS Titi-Taka Kolbuszowa.

Fot. PZLA