40 medali naszych zawodników na OOM w podnoszeniu ciężarów

W dniach 9-12 lipca w Siedlcach odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w podnoszeniu ciężarów. Startowało 60 dziewcząt i 127 chłopców z rocznika 2000/2001. Ponad dwie trzecie startujących to zawodnicy i zawodniczki z klubów Zrzeszenia LZS. Łącznie nasi zawodnicy zdobyli 40 medale. Dziewczęta wywalczyły ich 21 (na 24 możliwe) — 7 złotych, 8 srebrnych i 6 brązowych. Nic w tym dziwnego na 60 startujących zawodniczek 51 reprezentowało kluby Zrzeszenia LZS. W klasyfikacji klubowej dziewcząt XXIII OOM wygrała CLKS Mazovia Ciechanów, przed MKS Unią Hrubieszów i LKS Polwicą Wierzbno. Punktowało 28 klubów. Chłopcy wywalczyli 19 medali — 7 złotych, 7 srebrnych i 5 brązowych. Klasyfikację klubową chłopców wygrał KS Agros Zamość przed MGLKS Tarpan Mrocza i MKS Unia Hrubieszów. Punktowały 54 kluby. Łącznie w OOM udział wzięło 60 klubów, w tym 38 z Zrzeszenia LZS.

W kategorii 48 kg wystąpiło 8 zawodniczek, zacięty bój o pierwsze miejsce stoczyły Natalia Bobrowska (MKS Unia Hrubieszów) ze Stellą Lubasińską (UKS Talent Wrocław) — wygrała ta pierwsza z różnicą 1 kg. Trzecia w dwuboju była Wiktoria Litwin (MKS Unia Hrubieszów), która uzyskała wynik o 4 kg gorszy od zwyciężczyni. W kat. 53 kg w gronie 9 zawodniczek drugie miejsce zajęła Karina Chuda (LKS Opocznianka Opoczno), a brązowy medal wywalczyła Sylwia Orzechowska (LKS Polwica Wierzbno). Ósemka dziewcząt rywalizowała w kategorii 58 kg, a faworytka w tej wadze nie zawiodła. Złoty medal wywalczyła zawodniczka MGLKS Tarpan Mrocza — Wiktoria Wołk. Jej wynik był o 13 kg lepszy od rezultatu drugiej w dwuboju — Marty Kożuchowskiej (AKS Myślibórz), trzecie miejsce zajęła Eliza Ciołkosz (UKS Talent Wrocław).  W kategorii 63 kg, w gronie 12 zawodniczek, najlepsza była Paulina Rutkowska (CLKS Mazovia Ciechanów), drugie miejsce zajęła Klaudia Cicha (LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl), a trzecie Kinga Kwiatkowska (MKS Unia Hrubieszów). W kategorii 69 kg startowały tylko cztery zawodniczki — złoto wywalczyła Karolina Hyla (LUKS Gryf Bujny), srebro Natalia Pawlik (LKS Polwica Wierzbno). W kategorii 75 kg startowało 9 zawodniczek. Złoty medal zdobyła  Milena Rutkowska (CLKS Mazovia Ciechanów), która wynikiem 172 kg w dwuboju o kilogram poprawiła rekord Polski juniorek młodszych do lat 17, który od października ubiegłego roku należał do Małgorzaty Kożuchowskiej (AKS Myślibórz). Druga była Agnieszka Rak (LKS Znicz Biłgoraj), a trzecia Anna Chomiuk (MULKS Zirve Terespol). W gronie 4 startujących w  wadze 90 kg zawodniczek, najlepsza była Oliwa Średzińska (LKS Horyzont Mełno), bijąc w rwaniu nowy rekord Polski do lat 17. Drugie miejsce zajęła Magda Szmytka (LKS Burza Burzenin). W kat. 90+ startowało 5 zawodniczek. Zwyciężyła reprezentantka kraju Martyna Komorowska (KS Promień Opalenica), przed Weroniką Olejnik (LKS Polwica Wierzbno) i Natalią Hołuj (AKS Białogard).

Po obliczeniu punktów Sinclaira okazało się, że najlepszą zawodniczką XXIII OOM w Siedlcach została triumfatorka kat. 63 kg Paulina Rutkowska (CLKS Mazovia Ciechanów) — 224,24 pkt, minimalnie przed Wiktorią Wołk (MGLKS Tarpan Mrocza) 222,54.

W kategorii 56 kg o medale walczyło 12 zawodników. Wygrał zdecydowany faworyt, brązowy medalista ME U-15 Martin Stasik (LKS Całus Budowlani Nowy Tomyśl). Wynikiem 223 kg — 99 kg i 124 kg — ustanowił nowe rekordy Polski w tej kategorii wiekowej, wymazał z tabel rezultaty swojego starszego kolegi z klubu – Piotra Kudłaszyka. Drugi był Mikołaj Dach (KS Promień Opalenica).

W kategorii 62 kg na pomoście walczyło 17 sztangistów. Zwyciężył Karol Bajer AKS Myślibórz, drugi był Kamil Góralski (LKS Polwica Wierzbno), a brązowy medal zdobył drugi z braci Dachów — Kacper (KS Promienia Opalenica). W kategorii 69 kg startowało aż 21 zawodników. Najlepszy okazał się Bartosz Boncik (ŁKS Orlęta Łuków), podopieczny Roberta Dołęgi, trenera kadry seniorów, który o 5 kg wyprzedził Jakuba Wiatrowicza (MGLKS Tarpan Mrocza) i Michała Kościuka (MKS Unia Hrubieszów) — obaj uzyskali taki sam rezultat! To pierwszy przypadek w tej imprezie, gdzie w gronie medalistów, o kolorze medalu musiał zdecydować nowy przepis o kolejności podejść. Kategorię 77 kg wygrał Patryk Bęben (CLKS Mazovia Ciechanów), który aż o 40 kg wyprzedził Łukasza Hylę (LUKS Gryf Bujny). W kategorii 85 kg startowało 16 zawodników. Wygrał ze znaczną przewagą aktualny wicemistrz świata do lat 17 w kat. 85 kg — Bartłomiej Adamus (LKS Opocznianka Opoczno), próbował też zaatakować rekordy kraju Adriana Zielińskiego — tym razem się nie udało, choć w podrzucie było blisko. Drugi był Szymon Wintrowicz (MGLKS Tarpana Mrocza), a trzeci Filip Drwal (MLKS Lechia Sędziszów Małopolski). W kategorii 94 kg srebrny medal zdobył Jakub Zawadka (CLKS Mazovia Ciechanów). Startowało 12 sztangistów. W wadze 105 kg wystąpiło 13 juniorów. Powody do radości miał brązowy medalista olimpijski z Pekinu, trzykrotny mistrz świata Marcin Dołęga, bowiem jego podopieczny Patryk Bareja (SKS Feniks Siedlce) zdobył złoty medal. Drugie był Maciej Cios (LKS Znicz Biłgoraj), a brązowy krążek wywalczył Patryk Dziuba (GULKS Niemce). Kategorię +105 kg wygrał Olaf Pasikowski (LUKS Gryf Bujny), brązowy medal wywalczył Eryk Barcik (MLKPC Sokołów Podlaski). W tej wadze startowało 12 juniorów.

W punktacji Sinclair’a najlepszym zawodnikiem XXIII OOM w Siedlcach został triumfator kat. 85 kg Bartłomiej Adamus (LKS Opocznianka Opoczno) przed Patrykiem Bębnem (CLKS Mazovia Ciechanów) i Martinem Stasikiem (LKS Całus Budowlani Nowy Tomyśl).