Daria Zabawska i Klaudia Kardasz ze srebrnymi medalami MME w lekkiej atletyce w Bydgoszczy

16 lipca w Bydgoszczy zakończyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Europy U-23 w lekkiej atletyce. Polska reprezentacja zdobyła 10 medali — 3 złote, 4 srebrne i 3 brązowe medale. Srebrne medale wywalczyły zawodniczki KS Podlasia Białystok — Daria Zabawska w rzucie dyskiem i Klaudia Kardasz w pchnięciu kulą — obie trenuje Przemysław Zabawski. Srebrny medal na 1500 m zdobyła wychowanka LZS Sofia Ennaoui, do niedawna zawodniczka LKS Lubusz Słubice, obecnie MKL Szczecin. W liczącej 64 osoby naszej reprezentacji startowało 14 zawodników z klubów LZS.

Klaudia Kardasz drogę po medal europejskiego czempionatu rozpoczęła od próby na 17.24, po której zajmowała — wspólnie z Turczynką Emel Dereli — drugie miejsce. W kolejnych próbach poprawiła się Turczynka, wyprzedziła ją inna zawodniczka i była 4, w ostatniej serii zmobilizowała się jeszcze raz, uzyskała 17.67 i wywalczyła wicemistrzostwo Europy do lat 23. Daria Zabawska w pierwszej kolejce rzutu dyskiem uzyskała świetną odległość 59.03 i objęła prowadzenie. Niestety w trzeciej serii dalej posłała dysk Niemka Claudine Vita, która uzyskała aż 61.79. Dyskobolka Podlasia Białystok nie poprawiła się już do końca konkursu i wywalczyła w Bydgoszczy wicemistrzostwo Europy U23.

W sztafecie 4×100 m, która zajęła 4 miejsce biegła na trzeciej zmianie Magdalena Wronka KS Agros Zamość. Dominik Kopeć (KS Agros Zamość) w biegu na 100 m nie zakwalifikował się do finału, a biegnąc w sztafecie 4×100 wraz z kolegami uplasował się na 6 miejscu. Aneta Konieczek WMLKS Nadodrze Powodowo w biegu na 3000 m z przeszkodami była 7. Cezary Mirosław KS Agros Zamość wystartował w sztafecie 4×400 m w biegu eliminacyjnym, która w finale wywalczyła złoto. Magdalena Żebrowska (KS Podlasie Białystok) nie zakwalifikowała się do finału w skoku w dal. Jan Parol z WLKS Nowe Iganie w pchnięciu kulą był 8. Klaudia Maruszewska LKS Jantar Ustka w rzucie oszczepem zajęła 10 miejsce. Weronika Pyzik LKS Znicz Biłgoraj w biegu na 5000 m była 6. Grzegorz Ebel (MLKS Baszta Bytów) w biegu na 10 000 m zajął 17 miejsce. Agata Zieńkowicz z ALKS AJP Gorzów Wlkp. w rzucie młotem zajęła w eliminacjach 25 miejsce. Sylwia Indeka z LKS Pszczyna w biegu na 1500 m była 13. Olga Niedziałek WLKS Nowe Iganie w chodzie na 20 km była 11.

Zwycięstwa odnieśli: Konrad Bukowiecki (PKS Gwardia Szczytno) w pchnięciu kulą, Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice) na 100 m oraz sztafeta kobiet 4×400 m. Poza wymienionymi wyżej srebrny medal zdobyła sztafeta mężczyzn 4×400 m. Brązowe medale wywalczyli: Michał Rozmys (UKS Barnin Goleniów) i Martyna Galant (OŚ AZS Poznań) na 1500 m oraz oszczepniczka Marcelina Witek (Polanik Piotrków Trybunalski).

Gospodarzem kolejnych młodzieżowych mistrzostw Europy będzie w lipcu 2019 roku szwedzkie miasto Gavle nad Zatoką Botnicką.