Martyna Lewandowska wicemistrzynią świata kadetek (U-18) w skoku wzwyż

Martyna Lewandowska zawodniczka MLKL Płock wywalczył tytuł wicemistrzyni świata kadetek w skoku wzwyż. Mistrzostwa odbyły się w dniach 13-16 lipca w Nairobi (Kenia). Polskę reprezentowało 21 zawodników i zawodniczek, w tym 11 z klubów Zrzeszenia LZS. Drugi medal dla naszego kraju, również srebrny zdobyła Magdalena Stefanowicz MKS MOSM Bytom w biegu na 100 m. Dziesiąta edycja światowego czempionatu kadetów była ostatnią w historii — IAAF zdecydowało o nie kontynuowaniu rozgrywania tej imprezy.

Martyna Lewandowska zaczęła konkurs od pokonania w pierwszej próbie 1.65. Później w drugiej zaliczyła 1.70 i w pierwszych 1.75 oraz 1.79. Gdy Niemka Lavinja Jürgens trzykrotnie strąciła 1.82, a nasza zawodniczka zaliczyła ją w drugiej próbie było już pewne, że podopieczna Mirosława Nisztora zdobędzie co najmniej srebrny medal. Skoki na 1.85 oraz 1.87 nie były jednak udane i przy dobrych próbach na tych wysokościach — oraz późniejszej 1.92 — Ukrainki Jarosławy Mahuczich Polka cieszyła się ze srebrnego medalu.

Z pozostałych naszych zawodników najlepiej spisali się: Dawid Wegner z LUKS Start Nakło w rzucie oszczepem, który był 4., Klaudia Pawlus LLKS Osowa Sień w biegu na 2000 m z przeszkodami była 5., a chodziarz Łukasz Niedziałek WLKS Nowe Iganie zajął szóste miejsce. Szymon Kreft LKS Ziemi Puckiej Puck w biegu na 200 m w swoim półfinale był 4. i nie zakwalifikował się do finału, ale w biegu eliminacyjnym poprawił rekord życiowy.

Michał Skopiński ZLKL Zielona Góra w pchnięciu kulą był 12., Oskar Trejgo KS Podlasie Białystok w rzucie oszczepem 15. Kornel Warszawski z LKS Orkan Ostrzeszów w rzucie dyskiem — 11. Angelika Woźniak UKS Błyskawica Domaniewice w rzucie młotem nie zakwalifikowała się do finału, podobnie jak Małgorzata Czarnata ULKS Tychowo w rzucie oszczepem i Jakub Lewoszewski KS Agros Zamość w rzucie dyskiem.

Fot. IAAF