10 medali wywalczyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia na Młodzieżowych Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym odbyły się w dniach 18-23 lipca w portugalskiej Anadii. Polska reprezentacja liczyła 35 zawodników i zawodniczek — 18 młodzieżowców (9 kobiet i 9 mężczyzn) i 17 juniorów (7 kobiet i 10 mężczyzn). W tym gronie aż 31 kolarzy i kolarek to zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS. Polska wywalczyła 10 medali — 1 złoty, 5 srebrnych i 4 brązowe — i wszystkie zdobyli zawodnicy z naszych klubów (w wyścigach drużynowych swój udział mieli także zawodnicy z innych klubów). Mistrzynią Europy zawodniczek do lat 23 w wyścigu indywidualnym na dochodzenie została Justyna Kaczkowska (UKKS Imielin Team). Srebrny medal w wyścigu eliminacyjnym młodzieżowców wywalczył Damian Sławek (GKS Cartusia Kartuzy), który uległ jedynie Portugalczykowi Ivo Oliveirze. Kolejny medal do swojego dorobku dorzucił także Daniel Staniszewski (KS Pogoń Mostostal Puławy), który w wyścigu indywidualnym na dochodzenie był trzeci. Świetnie spisali się juniorzy: Krystian Ruta (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne, SMS Żyrardów), Bartosz Daszkiewicz (KLTC Konin, SMS Żyrardów), Daniel Rochna (UKS Copernicus Toruń, SMS Żyrardów), Łukasz Kowal (KKS Gostyń, SMS Żyrardów) i Cezary Łączkowski (TKK Pacific Nestle Fitness Team, SMS Żyrardów), którzy w sprincie drużynowym dwukrotnie bili rekord Polski, ale w walce o złoty medal musieli uznać wyższość Rosjan. Srebrny medal wywalczył również Filip Prokopyszyn (LKS Trasa Zielona Góra, SMS Świdnica), który w wyścigu „na kreskę” finiszował drugi, przegrywając jedynie z Czechem Danielem Baborem. Brązowy medal wywalczyli nasi sprinterzy w składzie: Marcin Czyszczewski (KLTC Konin), Mateusz Miłek (GK Piast Szczecin), Patryk Rajkowski (UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik) i Michał Lewandowski (UKS Copernicus Toruń).

Wyścigi drużynowe na dochodzenie zawodników do lat 23 przyniosły nam dwa medale. Wiktoria Pikulik, Daria Pikulik (obie BCM Nowatex Ziemia Darłowska), Justyna Kaczkowska (UKKS Imielin Team), Alicja Ratajczak, Nikol PłosajWeronika Humelt (wszystkie trzy UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik) wywalczyły srebrny medal. Świetnie pojechali też nasi młodzieżowcy: Daniel Staniszewski (KS Pogoń Mostostal Puławy), Bartosz Rudyk (ALKS Stal Grudziądz), Szymon KrawczykDawid Czubak (obaj Voster Uniwheels Team), którzy w kwalifikacjach ustanowili nowy rekord Polski — 4:01.626 — a w walce o brąz pokonali Belgów. Daniel Rochna (UKS Copernicus Toruń, SMS Żyrardów) został wicemistrzem Europy, a Cezary Łączkowski (TKK Pacific Nestle Fitness Team, SMS Żyrardów) brązowym medalistą w keirinie juniorów.

Bardzo blisko medalowych pozycji byli także: w wyścigu juniorów drużynowo na dochodzenie: Kacper Walkowiak (UKS Copernicus Toruń, SMS Toruń), Maciej Kwiatkowski (UKS Copernicus Toruń, SMS Toruń), Damian Papierski, Wiktor Richter (obaj UKS Koźminianka Koźminek, SMS Świdnica) i Filip Prokopyszyn (LKS Trasa Zielona Góra, SMS Świdnica), którzy zajęli czwarte miejsce; tuż za podium rywalizację w wyścigu na jeden kilometr ze startu zatrzymanego zakończył junior Cezary Łączkowski (TKK Pacific Nestle Fitness Team, SMS Żyrardów); czwarte miejsce zajęły również Marlena Karwacka (BCM Nowatex Ziemia Darłowska) i Julita Jagodzińska (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne) w sprincie drużynowym zawodniczek do lat 23. Bartosz Daszkiewicz (KLTC Konin, SMS Żyrardów) był ósmy w wyścigu na jeden kilometr ze startu zatrzymanego. W wyścigu scratch do lat 23, Daniel Staniszewski był piąty, a Justyna Kaczkowska szósta. W wyścigu eliminacyjnym nasi juniorzy Kacper WalkowiakOliwia Majewska (oboje UKS Copernicus Toruń) plasowali się odpowiednio na dziewiątym i szóstym miejscu. Michał Lewandowski był 5. na 1 kilometr młodzieżowców. Klaudia Bielawska (UKS Koźminianka Koźminek) zajęła 12. miejsce w wyścigu indywidualnym na dochodzenie juniorek. W juniorach 9. był Wiktor Richter (UKS Koźminianka Koźminek), a 10. Filip Prokopyszyn. W sprincie juniorek 8. była Paulina Petri (KS Społem Łódź, SMS Żyrardów), a 14. Nikola Sibiak (BCM Nowatex Ziemia Darłowska, SMS Żyrardów). Oliwia Majewska (UKS Copernicus Toruń) w parze z Wiktorią Polak zajęły w madisonie juniorek 5 miejsce.