22 medale naszych zawodników na 93. PZLA Mistrzostwach Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce

W dniach 21-23 lipca w Białymstoku odbyły się 93. PZLA Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce. Zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli na nich 22 medale — 6 złotych, 11 srebrnych i 5 brązowych. W klasyfikacji medalowej triumfowało Podlasie Białystok — zawodnicy gospodarzy zdobyli 5 złotych, 4 srebrne i 1 brązowy medal, w klasyfikacji punktowej Podlasie zajęło 3 miejsce.

Do sensacji doszło w rzucie młotem — złoty medal zdobył podopieczny Malwiny Sobierajskiej-Wojtulewicz Wojciech Nowicki (KS Podlasie Białystok). Zaczął konkurs od próby na 77.97, a w trzeciej serii poprawił się jeszcze na 78.96, uzyskując drugi najlepszy rezultat w karierze.

Paweł Fajdek (KS Agros Zamość) miał pierwsze trzy próby niemierzone. W czwartej rzucił 77.04 i był drugi, a w szóstej na 78.64. W ostatniej próbie Wojciech Nowicki pewny już zwycięstwa posłał młot na 80.47, ustanawiając rekord życiowy. Złoty medal w skoku wzwyż zdobyła Kamila Lićwinko (KS Podlasie Białystok), która nie ma godnej przeciwniczki w kraju, srebrną medalistkę wyprzedziła aż o 10 cm — 195 do 185. Brązowy medal wywalczyła w tej konkurencji Aneta Rydz (178 cm) z RLTL ZTE Radom. Złoty medal w biegu na 5000 metrów — najdłuższym rozgrywanym podczas białostockiego czempionatu — zdobyła Katarzyna Rutkowska zawodniczka Podlasia Białystok, drugie miejsce wywalczyła Paulina Kaczyńska (WMLKS Pomorze Stargard). W biegu mężczyzn na tym dystansie drugie miejsce zajął Damian Roszko (KS Podlasie Białystok). Pewne zwycięstwo w biegu na 100 metrów przez płotki odniosła Karolina Kołeczek (MUKS Wisła Junior Sandomierz) — wygrała z czasem 13.17 (w eliminacjach 13.07), ale niestety nie wypełniła minimum na globalnym czempionat IAAF w Londynie (12.98). W finałowym biegu na 110 metrów przez płotki szybko bezpieczną przewagę nad rywalami zbudował sobie Damian Czykier (KS Podlasie Białystok), który niesiony płynącym z trybun dopingiem wygrał z czasem 13.44. Złoty medal — z wyraźną przewagą na ostatnich metrach — zdobyła sprinterska sztafeta KS Podlasie Białystok: Łukasz Nabiałek, Damian Czykier, Adrian Kamiński oraz Kamil Kryński. Srebrny medal wywalczyła sztafeta Agrosu Zamość: Marcin Talacha, Hubert Kalandyk, Cezary Mirosław i Dominik Kopeć.

Brąz medal w biegu na 100 m zdobył Dominik Kopeć (KS Agros Zamość), najlepszy Polak w pierwszej części sezonu w sprincie. Katarzyna Kowalska (LKS Vectra Włocławek) w biegu na 3000 metrów z przeszkodami wywalczyła srebrny medal. Srebrny medal w pchnięciu kulą zdobyła świeżo upieczona wicemistrzyni Europy do lat 23 z Bydgoszczy Klaudia Kardasz (KS Podlasie Białystok), srebrny medal w rzucie oszczepem wywalczyła Klaudia Maruszewska (LKS Jantar Ustka), srebro zdobył też w biegu na 400 m ppł zdobył Jakub Smoliński (RLTL ZTE Radom). W rywalizacji mężczyzn w skoku w dal srebrny medal zdobył, skaczący w tym sezonie już ponad 8 metrów, Tomasz Jaszczuk (WLKS Nowe Iganie). Srebrny medal w rzucie dyskiem wywalczyła Daria Zabawska (KS Podlasie Białystok). Warto dodać, że czwarta w dysku Joanna Wiśniewska (LKS Polkowice) rzutem na 57.46 ustanowiła rekord Polski weteranek w swoje kategorii wiekowej (rocznik 1972). Srebrny medal w biegu na 200 m wywalczył Kamil Kryński (KS Podlasie Białystok). Brązowy medal w biegu na 800 m zdobyła zawodniczka KS Podlasie Białystok Paulina Mikiewicz-Łapińska (2:02.96). Brązowy medal w biegu na 1500 m zdobyła Paulina Kaczyńska (WMLKS Pomorze Stargard). Brązowy medal wywalczyła sztafeta mężczyzn 4×400 m RLTL ZTE Radom — Jakub Smoliński, Piotr Szewczyk, Robert Mnich, Bartłomiej Czajkowski.