Oskar Stachnik złotym medalistą Mistrzostw Europy U-20 w lekkiej atletyce

Dziewięć medali (2 złote, 4 srebrne i 3 brązowe) przywiozą polscy juniorzy startujący w 24. Mistrzostwa Europy U-20 w lekkiej atletyce, które odbyły się w dniach 20-23 lipca w Grosseto (Włochy). Dało to nam 10. miejsce w klasyfikacji medalowej (najlepsi Niemcy) i 6. w punktowej. Polskę reprezentowało 61 zawodników, w tym 26 z klubów Zrzeszenia LZS. Z naszych lekkoatletów medal — złoty — zdobył Oskar Stachnik z ULKS Uczniak Szprotawa w rzucie dyskiem, a Antoni Walicki (ALKS AJK Gorzów Wlkp.) biegł w sztafecie 4×400 m, która wywalczyła brązowy medal. Biało-czerwoni biegli w składzie: Mateusz Rzeźniczak, Antoni Walicki, Maciej Hołub i Tymoteusz Zimny.

Pozostałe medale dla Polski zdobyli: złoto — Cyprian Mrzygłód (AZS AWFiS Gdańsk) w rzucie oszczepem, srebro — Tymoteusz Zimny (MKS Baszta Szamotuły) 400 m, Jakub Andrzejczak (MKS Aleksandrów Łódzki) w skoku w dal, Szymon Mazur (MKS MOS Płomień Sosnowiec) w pchnięciu kulą, Karolina Urban (SKLS Sopot) w rzucie dyskiem, brąz — Klaudia Siciarz (AZS AWF Kraków) 100 m ppł, Anna Niedbała (WKS Wawel Kraków) w pchnięciu kulą.

Oskar Stachnik wygrał eliminacje i generalnie był faworytem do medalu, ale w tym sezonie dalej od niego rzucał Niemiec Henrik Janssen. Jednak Niemiec był w tym finale daleki od swojej najlepszej formy, a Polak — wręcz przeciwnie — uzyskał swój najlepszy wynik w sezonie. 62.01 m. W finale wystąpił jeszcze jeden zawodnik ze Szprotawy Patryk Zygmunt (52.15), który zajął 11. miejsce.

Jak startowali inni przedstawiciele klubów Zrzeszenia LZS? Blisko podium były też panie ze sztafety 4×400 m. Niestety, ostatecznie: Natalia Wosztyl (RLTL ZTE Radom), Karolina Łozowska (KS Podlasie Białystok), Katarzyna Martyna i Natalia Kaczmarek, musiała zadowolić się 4. pozycją. Piąte miejsce w skoku wzwyż zajął Mateusz Tofil MKS Bolesłavia Bolesławiec. Również piąta w trójskoku była Agnieszka Bednarek MULKS Żeromski Sieradz. Natalia Wosztyl w finale biegu na 400 m ppł ustanowiła rekord życiowy, ale dało to jej 6 miejsce. W rzucie młotem Patrycja Maciejewska UKS Achilles Leszno zajęła również 6 miejsce. Siódme miejsca zajęli Mateusz Dębski RLTL ZTE Radom w biegu na 1500 m i Martyna Kotwiła RLTL ZTE Radom w biegu na 200 m. Nikodem Dworczak WMLKS Nadodrze Powodowo w biegu na 3000 m z przeszkodami był 8, ósma była też Karolina Łozowska KS Podlasie Białystok w biegu na 400 m. Beata Topka ULKS Talex Borzytuchom w biegu na 1500 m zajęła 9. Dziewiąte miejsce zajęła też w skoku wzwyż Patrycja Skoczylas UKS 12 Kalisz. W dziesięcioboju Mikołaj Jakóbczak LKS Orkan Ostrzeszów był 24, a w siedmioboju Patrycja Adamczyk KS Polonia Pasłęk nie ukończyła zawodów. Sztafeta 4×100 m, w której były Martyna Kotwiła RLTL ZTE Radom i Marlena Gola KS Podlasie Białystok nie zakwalifikowała się do finału, uzyskując w półfinale 10 miejsce. Maciej Grynienko UKS Orlica Domaniów w skok wzwyż był 13, w rzucie oszczepem Joanna Hajdrowska RLTL ZTE Radom zajęła 16 miejsce. Antoni Walicki ALKS AJK Gorzów Wlkp. w biegu na 400 m był 27. Patryk Kozłowski RLTL ZTE Radom w półfinałach biegu na 800 m zajął 17 miejsce. Wiktor Santkiewicz STS Pomerania Szczecinek nie ukończył biegu kwalifikacyjnego na 110 ppł z powodu kontuzji, a Łukasz Niedziałek WLKS Nowe Iganie w chodzie na 10 km został zdyskwalifikowany. Izabela Smolińska RLTL ZTE Radom i Daria Widawska WLKS Wrocław biegały w sztafecie 4×400 m w kwalifikacjach.