Trzy medale zdobyli lekkoatleci z naszych klubów na XIV Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy

W dniach 23-29 lipca 2017 roku w węgierskim mieście Győr odbył się XIV Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy. Na Węgrzech nasi reprezentanci rywalizowali w 8 dyscyplinach: gimnastyce, judo, kajakarstwie, kolarstwie, la, piłce siatkowej chłopców, pływaniu i tenisie. Polska reprezentacja liczyła 81 zawodników, w tym 14 z klubów LZS. Zdobyła 10 medali (3 złote, srebrne i 4 brązowe). Trzy z nich zdobyli lekkoatleci z naszych klubów. Piotr Goździewicz wywalczył złoty medal w pchnięciu kulą. Zawodnik UKS 12 Kalisz przyjechał do Győr z rekordem życiowym 18.63, a jego najgroźniejszy rywal Włoch — 18.27. Obydwaj najlepsze wyniki, znacznie lepsze od życiówek, uzyskali w trzeciej kolejce, Goździewicz — 19.41 a Musci tylko o 6 cm mniej. Młody zawodnik ma w swoim dorobku dwa brązowe medale mistrzostw Polski — młodzików (2016) i juniorów młodszych (w hali). Zuzanna Bronowska z MKS Durasan Płońsk zdobyła złoty medal w biegu na 800 m, poprawiając rekord życiowy o prawie dwie sekundy. Podopieczna trenera Roberta Adamskiego przed rokiem była piąta w mistrzostwach Polski młodzików (600 m), a w br. została halową wicemistrzynią Polski w kategorii U18 (800 m). Srebrny medal w biegu na 1500 m zdobyła Klaudia Kazimierska (LKS Vectra Włocławek) poprawiając rekord życiowy o prawie trzy sekundy. Podopieczna Agnieszki Nowakowskiej ma już w swym dorobku dwa złote medale mistrzostw Polski, młodzików (1000 m) i juniorek młodszych (przełaj).

 W lekkiej atletyce startowała jeszcze czwórka zawodników z naszych klubów. Wojciech Marok (UKS Orkan Środa Wlkp.), rekordzista Polski młodzików, zajął czwarte miejsce w rzucie dyskiem (1.50 kg). Małgorzata Czarnata z ULKS Tychowo w rzucie oszczepem zajęła 6 miejsce. Weronika Kaźmierczak z UKS Błyskawica Domaniewice w skoku wzwyż była 14. Olga Rzeszewska z ALKS AJP Gorzów Wlkp. biegła w sztafeta 4×100, która zajęła 6 miejsce.

W judo w kat. 73 kg startował Adam Stodolski z UKS Leśnik Kaczory, niestety przegrał pierwszy pojedynek. W kajakarskiej czwórce mieszanej wystąpiła Karolina Karolczuk z UKS Dojlidy Białystok — osada odpadła w półfinałach. W kolarstwie startowała piątka zawodników z naszych klubów. W jeździe na czas Kacper Majewski KKS Gostyń był 6., Michał Gałka UKS Copernicus Toruń 10, a Hubert Drobek LKS Trasa Zielona Góra był 48. Szczęście nie sprzyjało naszym chłopcom i dziewczętom w wyścigach ze startu wspólnego — liderzy mieli kraksy i musieli gonić peleton. Na 11 miejscu finiszowała Zuzanna Olejniczak KKS Gostyń, a 67. Małgorzata Dąbrowska LKS Boxmed Atom Dzierżoniów (kraksa na początku wyścigu). Wśród chłopców 31 miejsce zajął Hubert Drobek, 59. był Kacper Majewski, a Michał Gałka zajął 80. lokatę (kraksa na początku wyścigu).

Pozostałe medale dla Polski zdobyli: złoto — Victoria Kalitta (Zawisza Bydgoszcz), lekkoatletyka, skok o tyczce, srebrne — Aleksandra Knop (UKS 190 Łódź), pływanie, 400 m stylem dowolnym, Wojciech Kordyalik (WKS Śląsk Wrocław), judo, kat. +90 kg, brązowe — Natalia Kropska (GKS Czarni Bytom), judo, kat. — 57 kg, Robert Górzyński (KB Dziesiątka Białogard), lekkoatletyka, bieg na 3000 m, Dawid Taczała (AZS Poznań), tenis, gra pojedyncza, Dawid Taczała i Mikołaj Lorens(obaj AZS Poznań), tenis, gra podwójna.

Olimpijski festiwal młodzieży Europy (EYOF) jest rozgrywany od 1991 r. w latach nieparzystych. Wg obecnie obowiązującego regulaminu mają w nim prawo startu 15 — i 16-letni zawodnicy (U17), poprzednio (U18).

Fot. gyor2017.hu