Aleksandra Wólczyńska brązową medalistką MŚ Juniorów

W dniach 1-6 sierpnia w Tampere (Finlandia) odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Zapasach. Startowali zawodnicy w stylu klasycznym i wolnym oraz zapaśniczki. Jedyny medal dla Polski — brązowy — zdobyła Aleksandra Wólczyńska w kat. 63 z LUKS Suples Kraśnik i udowodniła, że jest jedną z najbardziej obiecujących młodych polskich zapaśniczek. W stylu wolnym startowało 4 polskich juniorów, w tym 3 z naszych klubów, w stylu klasycznym 6, w tym dwóch z klubów Zrzeszenia oraz 6 zapaśniczek, w tym 3 z naszych klubów.

20-letnia Aleksandra Wólczyńska pierwsze dwie rundy przeszła bez większych problemów. Najpierw pokonała Koreankę, a następnie była lepsza od Szwedki. Dzielnie walczyła także w pojedynku półfinałowym, jednak ostatecznie uległa Bułgarce Julianie Janewej 4:8. W walce o brązowy medal pokonała zawodniczkę z Kazachstanu. Aleksandra Wólczyńska to wielokrotna medalistka młodzieżowych turniejów w zapasach. W 2013 roku wywalczyła srebrny medal w mistrzostwach Europy kadetów, a rok później zdobyła brązowy medal podczas mistrzostw świata kadetów w Sninie. Miesiąc temu została wicemistrzynią Europy juniorek w Dortmundzie.

Z całkiem niezłej strony pokazały się dwie inne nasze zawodniczki. W ćwierćfinale Beata Kośla startująca w kat. 44 kg, koleżanka klubowa Oli Wólczyńskiej, musiała uznać wyższość Amerykanki, która niestety później przegrała w półfinale i zamknęła naszej reprezentantce drogę do brązowego medalu. Kośla zajęła 8 miejsce. Alicja Czyżowicz (kat. 51 kg) z LKS Orzeł Namysłów w 1/8 finału trafiła na znakomitą Ukrainkę Krystynę Berezę, która okazała się zdecydowanie lepszą zawodniczką. Aby walczyć o brązowy medal, Polka musiała pokonać dwie rywalki w repasażach. Było blisko, bowiem najpierw Czyżowicz pewnie ograła reprezentantkę Kazachstanu, ale potem minimalnie lepsza (4:5) okazała się od niej Japonka Nao Taniyama — w sumie 7 miejsce.

W stylu klasycznym nieźle zaprezentował się Patryk Kamiński (kat. 120 kg) z MKS Cement Gryf Chełm. Bardzo pewnie wygrał dwa pierwsze pojedynki i zakwalifikował się do półfinału. Wydawało się, że Polak wygra jedną z dwóch potyczek o medal. Niestety tak się nie stało — zajął 5 miejsce. Drugi nasz zawodnik, Krzysztof Niklas z GKS Cartusia Kartuzy, startujący w kategorii 74 kg, zajął 20 miejsce.

W stylu wolnym Patryk Ołenczyn z LKS Dąb Brzeźnica, startujący w kat. 66 kg, odpadł w repasażach zajmując 11 miejsce, Paweł Malicki (74 kg) z LKS Orzeł Namysłów zajął również 11 miejsce, a Jakub Brylewski (120 kg) z LKS Ceramik Krotoszyn odpadł w repasażach i zajął 15 miejsce.

Fot. PZZapaś. Facebook — na zdjęciu Ola Wólczyńska i prezes PZZapaś. Andrzej Supron