Magomedmurad Gadżijew wicemistrzem świata w zapasach w stylu wolnym

Magomedmurad Gadżijew (AKS Piotrków Trybunalski) zdobył w Paryżu na Mistrzostwach Świata srebrny medal w stylu wolnym w wadze 65 kg.

W finale przegrał z Gruzinem Jakobiszwilim 1:3. 29-letni zapaśnik, pochodzący z Dagestanu, trafił do Polski za sprawą trenera Jusupa Abdusałamowa, który został szkoleniowcem kadry po igrzyskach olimpijskich w Londynie. Zawodnik otrzymał polskie obywatelstwo pod koniec 2014 roku. Przez cztery lata reprezentował AKS Białogard, w maju tego roku przeniósł się do AKS Piotrków Trybunalski.

W finałowej walce Gadżijew objął w pierwszej rundzie prowadzenie 1:0 za sprowadzenie. Jednak przełomowym momentem były pierwsze sekundy drugiej rundy. Rywal jako pierwszy wykonał atak i otrzymał dwa punkty. Po proteście gruzińskiego trenera sędziowie przyznali jego zawodnikowi jeszcze jeden punkt oceniając, że Gadżijew był pasywny.

Przypomnijmy, że Gadżijew ma na swoim koncie już srebrny medal wywalczony na Igrzyskach Europejskich w Baku. W 2016 roku zdobył tytuł mistrza Europy w kat. 70 kg, w tym roku został wicemistrzem Europy w tej samej kategorii.

W mistrzostwach startowało w stylu wolnym jeszcze 3 zawodników z klubów naszego Zrzeszenia. Mateusz Filipczak (LKS Ceramik Krotoszyn), debiutujący w imprezie, stoczył dwie walki w kategorii 97 kg i zajął 14 miejsce w stawce 26 startujących. Z kolei Zbigniew Baranowski (AKS Białogard), startujący w kat. 86 kg wygrał dwie walki, na drodze do półfinału stanął mu brązowy medalista olimpijski z Rio Amerykanin J’Den Cox. Zapaśnicy stoczyli zacięty pojedynek, Baranowski przegrał 3:2, niestety jego rywal potem przegrał kolejny pojedynek i nie dał Polakowi szansy walki w repesażach. Skończyło się na 9 miejscu. Gorzej powiodło się Robertowi Baranowi (LKS Ceramik Krotoszyn), który w kat. 125 kg przegrał już pierwszy pojedynek.

Te mistrzostwa były nieudane dla Katarzyny Mądrowskiej z LKS Feniks Pesta Stargard, jedynej zawodniczki z klubów Zrzeszenia LZS, która startowała w Paryżu. 22-letnia zapaśniczka startowała w kat. 60 kg i niestety przegrała już swoją pierwszą walkę. Katarzyna Mądrowska to m.in.: brązowa medalistka ME z 2016 roku, srebrna z ME juniorek w 2013. Jest też wielkokrotną medalistką Mistrzostw Polski w wielu kategoriach, a od tego roku staruje też w Polskiej Lidze Zapaśniczej reprezentując AKS Białogard.

Jedyny medal — brązowy — w zapasach kobiet dla Polski na tych mistrzostwach wywalczyła Roksana Zasina (ZTA Zgierz) w kategorii 53 kg.

W sumie reprezentacja Polski przywiozła w Paryża 3 medale — dwa srebrne (Mateusz Bernatek i Magomedmurad Gadżijew) i jeden brązowy (Roksana Zasina). Poprzednie tak udane mistrzostwa miały miejsce w 1994 roku w Tampere, gdzie na podium stawali Andrzej Wroński (złoto), Józef Tracz (srebro) i Włodzimierza Zawadzki (brąz). To także pierwsze historyczne mistrzostwa globu, w których reprezentanci Polski zdobyli medale w każdym ze stylów!