Brązowy medal Filipa Maciejuka na MŚ w kolarstwie szosowym

24 września zakończyły się w norweskim Bergen Mistrzostwa Świata w kolarstwie szosowym juniorów, młodzieżowców i elity. Polska reprezentacja wraca z nich z brązowym medalem Filipa Maciejuka kolarza z klubu naszego Zrzeszenia — KS Pogoń Mostostal Puławy — w jeździe indywidualnej na czas juniorów. Brązowy medal zdobył również w jeździe drużynowej na czas Michał Kwiatkowski, wychowanek naszego klubu TTK Pacific Toruń, wraz ze swoją drużyną Sky.

Do Bergen pojechało 28 polskich zawodników, w tym 5 juniorów i 4 juniorki z klubów naszego Zrzeszenia (7 z nich szkolonych jest w OSSM LZS) oraz wielu wychowanków naszych klubów. W składzie zabrakło z powodu kontuzji Rafała Majki (wychowanek WLKS Krakus) i Katarzyny Pawłowskiej (wychowanka UKS Jedynka Limaro Kórnik).

Mistrzostwa rozpoczęły się od jazdy indywidualnej na czas. Wśród juniorek wystartowała Marta Jaskulska BCM Nowatex Ziemia Darłowska/OSSM LZS, która zajęła 25. miejsce na 45 sklasyfikowanych kolarek. Wśród juniorów poza Filipem Maciejukiem, startował także Damian Papierski — UKS Koźminianka Koźminek/OSSM LZS, który zajął 31. miejsce na 78 startujących. W kategorii młodzieżowej startowało dwóch polskich zawodników — Piotr Brożyna (CCC Sprandi Polkowice), który zajął 23. miejsce i Szymon Sajnok (wychowanek GKS Cartusia Kartuzy, obecnie Attaque Team Gusto), który był 24. Startowało 56 kolarzy. W elicie kobiet startowała jedna nasza zawodniczka Aurela Nerlo (Mat Atom Deweloper, do niedawna zawodniczka LKS Mat Atom Dzierżoniów), która na 53 startujące zawodniczki zajęła 35. miejsce. Dla zawodniczki Atomu to pierwszy seniorski sezon. Zupełnie nie powiódł się start Maciejowi Bodnarowi (Bora-Hansgrohe), naszemu kandydatowi do medalu, który zaliczył dwa upadki na trasie czasówki i zajął 50. miejsce na 64 startujących, 36 był Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice), który zastąpił kontuzjowanego Marcina Białobłockiego (CCC Sprandi Polkowice, wychowanek Kolarzyk Ełk i Opty Grodzisk Maz.).

W wyścigu ze startu wspólnego juniorek startowały 4 nasze zawodniczki — najlepiej wypadła Marta Jaskulska BCM Nowatex Ziemia Darłowska/OSSM LZS, która zajęła 18. miejsce, 56 była Karolina Kumięga — TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team/OSSM LZS, 60 — Joanna Golec — UKS Mróz Jedynka Kórnik/OSSM LZS, a 78 Oliwia Majewska — UKS Copernicus/OSSM LZS. W wyścigu juniorów również startowało 4 naszych zawodników. W wyniku kraks do mety nie dojechali Filip Maciejuk — KS Pogoń Mostostal Puławy i Adam Kuś — MLKS Wieluń, 61. miejsce zajął Dawid Burczak — LKK Warmia Biskupiec/OSSM LZS, a 70 był Mikołaj Konieczny — KKS Gostyń/OSSM.

W elicie kobiet biało-czerwonych barw broniły Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana), Małgorzata Jasińska (Cylance Pro Cycling, wychowanka LUKK Krokus Mazur Barczewo), Marta Lach (wychowanka UKS Sokół Kęty), Ewelina Szybiak (obie obecnie Mat Atom Deweloper) oraz Anna Plichta, wychowanka UKS Kęty Sokół i Katarzyna Niewiadoma, wychowanka WLKS Krakus (obecnie obie WM3 Pro Cycling). Liderką zespołu była Niewiadoma, która z pomocą koleżanek bezpiecznie przejechała większą część trasy  i bez problemu znalazła się w decydującym dla losów wyścigu odjeździe. Niestety, poza nią obecne były tam też m.in. trzy reprezentantki Holandii, które przejęły kontrolę nad rywalizacją. Katarzyna Niewiadoma zajęła 5. miejsce. Wysokie, 8. miejsce zajął w wyścigu ze startu wspólnego orlików Michał Paluta, wychowanek LKS POM Strzelce Krajeńskie, obecnie CCC Sprandi Polkowice. W stawce 178 zawodników startowali także — Alan Banaszek (90. miejsce), Piotr Brożyna (45. miejsce), Kamil Małecki (50. miejsce) — wszyscy CCC Sprandi Polkowice oraz Szymon Sajnok (Attaque Team Gusto — 107. miejsce).

Na 11. miejscu wyścig elity mężczyzn o tęczową koszulkę zakończył lider polskiej reprezentacji, Michał Kwiatkowski, wychowanek TKK Pacific Toruń, obecnie Team Sky. Polskę reprezentowała w tym wyścigu jeszcze piątka kolarzy: Maciej Bodnar, Paweł Poljański, wychowanek GKS Cartusia Kartuzy — obecnie obaj Bora-Hansgrohe, Michał GołaśŁukasz Wiśniowski (byli zawodnicy TKK Pacific Toruń, obecnie Team Sky) oraz Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice).

Fot. PZKol. — Facebook