9 zdobyli zawodnicy z naszych klubów na ME w podnoszeniu ciężarów U-15 i U-17

W Prisztinie (Kosowo) 30 września zakończyły się Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów U-15 i U-17 kobiet i mężczyzn. Polska reprezentacja zdobyła 9 medali — 1 złoty, 3 srebrne i 5 brązowych. Wszystkie medale zdobyli zawodnicy i zawodniczki z klubów Zrzeszenia LZS. Nie powinno to dziwić, gdyż w 26-osobowym składzie zawodników z naszych klubów było 23! Najlepszym zawodnikiem mistrzostw (punktacja Sinclaira) został nasz złoty medalista U-17 w kat. 85 kg Bartłomiej Adamus (LKS Opocznianka Opoczno), który poprawił w dwuboju rekord Polski. Srebrne medale zdobyli: U-15 Monika Marach (MGLKS Tarpan Mrocza)w kat. 53 kg z nowym rekordem Polski w dwuboju, U-17 Martin Stasik (LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl) kat. 56 kg z nowym rekordem kraju w dwuboju i U-17 Patryk Bęben (CLKS Mazovia Ciechanów) w kat. 77 kg, brązowe: U-15 Monika Szymanek (AKS Białogard) 58 kg, U-15 Igor Osuch 94 kg (LKS Horyzont Mełno), U-15 Jakub Dziewiczkiewicz +94 kg (MKS Unia Hrubieszów), U-17 Paulina Rutkowska (CLKS Mazovia Ciechanów/OSSM LZS) 58 kg i U-17 Milena Rutkowska (CLKS Mazovia Ciechanów/OSSM LZS) 75 kg.

Pozostałe miejsca naszych zawodników i zawodniczek:

kategoria wiekowa U-17 — 58 kg Wiktoria Wołk (MGLKS Tarpan Mrocza/OSSM LZS) 5. miejsce, 63 kg Marta Kożuchowska (AKS Myślibórz) 4. miejsce, 75 kg Oliwia Średzińska (LKS Horyzont Mełno) 9. miejsce, 85 kg Szymon Wintrowicz (MGLKS Tarpan Mrocza/OSSM LZS) 5. miejsce, +94 kg Olaf Pasikowski (LUKS Gryf Bujny) 7. miejsce,

kategoria wiekowa U-15 — 44 kg Małgorzata Myjak (LUKS Nowosądeczanin Muszyna) 4. miejsce, 53 kg Karolina Kulik (LUKS Meyer Elbląg) 9. miejsce, 56 kg Aleksander Bryłka (LKS Opocznianka Opoczno) 10. miejsce, 69 kg Natalia Pawlik (LKS Polwica Wierzbno/OSSM LZS) 6. miejsce, 69 kg Kacper Przybył (LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl/OSSM LZS) 6. miejsce, +75 kg Martyna Komorowska (KS Promień Opalenica/OSSM LZS) 5. miejsce, 85 kg Miłosz Średziński (LKS Horyzont Mełno) 8. miejsce, 94 kg Jakub Zawadka (CLKS Mazovia Ciechanów) 8. miejsce.

W kategorii +75 kg młodziczek (U-15) pecha miała Julia Janiak (MKS Unia Hrubieszów), nasza kandydatka do złotego medalu, która nie zaliczyła rwania ulegając w pierwszym podejściu kontuzji łokcia.

Warto jeszcze poinformować, że obradująca w Bukareszcie Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) zdyskwalifikowała na rok dziewięć federacji — Rosji, Kazachstanu, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Mołdawii, Ukrainy, Turcji oraz Chin. Oznacza to, że zawodnicy tych państw nie wystąpią m.in. w mistrzostwach świata, które odbędą się na przełomie listopada i grudnia w Anaheim. Ukaranym federacjom udowodniono przypadki stosowania dopingu (minimum trzy osoby, a jest i 10 przypadków!!!) podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie (2008) i Londynie (2012). Wielu uważa, że to zbyt niska kara.

Fot. PZPC