Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Kolarstwie Torowym i Mistrzostwa Polski w konkurencjach nieolimpijskich – Pruszków 2017

W dniach 13-15 października na torze w Pruszkowie odbyły się Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w kolarstwie torowym kobiet i mężczyzn, w kategoriach junior młodszy, junior i orlik oraz Mistrzostwa Polski w konkurencjach nieolimpijskich (500/1000 m, 3000/4000m, scratch, wyścig eliminacyjny i punktowy oraz madison) w kategorii junior i orlik. Startowali czołowi zawodnicy w kraju, w tym medaliści i uczestnicy Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata. Większość medalistów szkolona jest w OSSM LZS. Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS, PZKol, Mazowieckie Zrzeszenie LZS, a organizacjami i instytucjami wspierającymi Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i LUKS Trójka Piaseczno. Zawody dofinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki.

W Mistrzostwach Polski większość medali zdobyli zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia. W wyścigu na 1000 m juniorów pierwszy był Filip Prokopyszyn (LKS Trasa Zielona Góra), wicemistrzem został Damian Papierski (UKS Koźminianka Koźminek/OSSM LZS). Wśród orlików triumfował Adrian Kaiser (GKS Cartusia Kartuzy/OSSM LZS), drugi był Adrian Brzozowski (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz/OSSM LZS), a trzeci również zawodnik z Kartuz Artur Sowiński (OSSM LZS). Mistrzynią Polski w wyścigu na 500 m juniorek została Nikola Sibiak (BCM Nowatex Ziemia Darłowska/OSSM LZS), a I wicemistrzynią Paulina Petri (KS Społem Ulisse Central Łódź/OSSM LZS). Wśród orliczek pierwsze miejsce zajęła Nikola Różyńska (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz), drugie jej koleżanka klubowa Karolina Pizoń (OSSM LZS), a trzecie Katarzyna Makarewicz (BCM Nowatex Ziemia Darłowska/OSSM LZS). W wyścigu madison juniorek zwyciężyły zawodniczki grudziądzkiej Stali – Dominika Ciarkowska (OSSM LZS) i Julia Szyszka, brązowy medal wywalczyły Karolina Przybylak i Joanna Golec z UKS Mróz Jedynka Kórnik/OSSM LZS. Wśród orliczek mistrzyniami zostały Ewa Fajkowska i Karolina Pizoń (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz), wicemistrzyniami zostały ich koleżanki klubowe Nikola Różyńska i Karolina Lipiejko, a brązowy medal wywalczyły zawodniczki z Kórnika Wiktoria Żegleń i Monika Graczewska (obie OSSM LZS). W madisonie orlików najlepsza była para z ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz – Adrian Brzozowski i Artur Gąsiorowski (obaj OSSM LZS), drugie miejsce zajęli Damian Sławek i Artur Sowiński z GKS Cartusia Kartuzy (obaj OSSM LZS), a trzecie Krystian Ragus i Sebastian Matusiak z Warmińsko-Mazurskiego Klubu Sportowego.

W pozostałych konkurencjach nieolimpijskich – 3000/4000 m, scratch, wyścig eliminacyjny i punktowy – medaliści mistrzostw Polski byli również medalistami mistrzostw KZ LZS. W wyścigu na 3000 m pierwsze miejsce zajął Filip Prokopyszyn (LKS Trasa Zielona Góra), a drugie i trzecie zawodnicy UKS Koźminianka Koźminek – Wiktor Richter i Damian Papierski (obaj OSSM LZS). W wyścigu na 2000 m juniorek tytuł I wicemistrzyni wywalczyła Aleksandra Trzebińska (UKS Koźminianka Koźminek/OSSM LZS), II wicemistrzynią została Dominika Ciarkowska z grudziądzkiej Stali. Wyścig na 3000 m orliczek wygrała Nikola Różyńska (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz), druga była Katarzyna Makarewicz (BCM Nowatex Ziemia Darłowska), a trzecia Karolina Pizoń (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz). W wyścigu na 4000 m orlików dwa pierwsze miejsca zajęli zawodnicy GKS Cartusia Kartuzy – Adrian Kaiser i Artur Sowiński, trzeci był Mariusz Gąsiorowski z grudziądzkiej Stali. W scratchu juniorów triumfował Bartosz Klasiński (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz/OSSM LZS) przed Arturem Lewandowskim (UKS Copernicus/SMS Toruń) i Dawidem Burczakiem (LKK ZM Warmia Biskupiec/OSSM LZS). Scratch juniorek wygrała Dominika Bykowska (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz/OSSM LZS), druga była Joanna Golec (UKS Mróz Jedynka Kórnik/OSSM LZS), a trzecia Paulina Petri (KS Społem Ulisse Central Łódź/OSSM LZS). W scratchu orliczek wszystkie medale wywalczyły zawodniczki ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz, kolejność była następująca – Nikola Różyńska, Karolina Pizoń i Ewa Fajkowska. Wśród orlików w tej konkurencji triumfował Damian Sławek z Cartusi Kartuzy, drugi był Mariusz Gąsiorowski z grudziądzkiej Stali, a trzeci Patryk Soliński z KS Pogoń Mostostal Puławy/OSSM LZS. W wyścigu eliminacyjnym juniorów mistrzem został Damian Papierski z Koźmina, drugi był Jakub Frąckowiak KKS Gostyń/OSSM LZS, a trzeci Kajetan Albanowski z grudziądzkiej Stali. Wśród juniorek najlepsza była Karolina Przybylak z UKS Mróz Jedynka Kórnik/OSSM LZS, z kolei wśród orliczek dwa pierwsze miejsca dla zawodniczek z Grudziądza – Karoliny Pizoń i Ewy Fajkowskiej, a trzecie dla Wiktorii Żegleń z Kórnika. Wyścig eliminacyjny orlików wygrał Damian Sławek z Cartusi Kartuzy, drugi był Mariusz Gąsiorowski z ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz, a trzeci Kamil Walecki Warmińsko-Mazurski Klub Sportowy. W wyścigu punktowym juniorów zwyciężył Artur Lewandowski (UKS Copernicus/SMS Toruń), drugi był Wiktor Richter (UKS Koźminianka Koźminek), a trzeci Filip Prokopyszyn (LKS Trasa Zielona Góra). Wśród juniorek triumfowała Dominka Ciarkowska z grudziądzkiej Stali, przed Klaudią Bielawską z UKS Koźminianka Koźminek/OSSM LZS, trzecia była Wiktoria Polak z KTK Kalisz. Wśród orliczek mistrzynią została Karolina Lipiejko (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz), druga była Wiktoria Żegleń (UKS Mróz Jedynka Kórnik), a trzecia również zawodniczka Stali – Karolina Pizoń. Wśród orlików kolejność była następująca – Damian Sławek (GKS Cartusia Kartuzy), Patryk Soliński (KS Pogoń Mostostal Puławy/OSSM LZS), Adrian Brzozowski (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz/OSSM LZS).

W ramach Mistrzostw Krajowego Zrzeszenia LZS odbyły się jeszcze: sprint drużynowy, wyścig drużynowy oraz wyścigi juniorów młodszych na 2000 m, scratch, eliminacyjny i punktowy.

Sprint drużynowy juniorów wygrała drużyna UKS Copernicus przed UKS Koźminianka Koźminek i GKK Opty Mazowsze. Wśród juniorek najlepsza była ekipa KS Społem Ulisse Central Łódź, drugie miejsce zajęła drużyna ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz, a trzecie BCM Nowatex Ziemia Darłowska. W sprincie drużynowym orliczek trzy pierwsze miejsca zajęły drużyny ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz. W wyścigu drużynowym juniorów pierwsze miejsce dla UKS Koźminianka Koźminek, drugie zajęła ekipa TKK Pacific Nestle Fitness Cycling, a trzecie UKS Copernicus/SMS Toruń.

A teraz medaliści Mistrzostw Zrzeszenia KZ LZS wśród juniorów młodszych. Wyścig na 2000 m wygrała Olga Wankiewicz (UKS Copernicus/SMS Toruń), przed Igą Wiklińską (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz) i Zuzanną Kozik (KS Społem Ulisse Central Łódź). Wśród chłopców kolejność była następująca: Szymon Potasznik (UKS Koźminianka Koźminek), Radosław Frątczak (UKS Copernicus/SMS Toruń) i Dawid Kuderczak (KLTC Konin). Mistrzem Zrzeszenia w scratchu został Dawid Pluta (UKS Koźminianka Koźminek), I wicemistrzem Jakub Krzysztofiak (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz/OSSM LZS), a II wicemistrzem Szymon Potasznik (UKS Koźminianka Koźminek). Wśród dziewcząt triumfowała Nikola Seremak (BCM Nowatex Ziemia Darłowska) przed Olgą Wankiewicz (UKS Copernicus/SMS Toruń) i Sylwią Kulczyk (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz/OSSM LZS). W sprincie drużynowym chłopców złoto i brąz dla KS Społem Ulisse Central Łódź, srebro ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz. Wśród dziewcząt kolejność była następująca: KS Społem Ulisse Central Łódź, UKS Mróz Jedynka Kórnik, UKS Copernicus/SMS Toruń. Wyścig eliminacyjny wygrał Szymon Potasznik (UKS Koźminianka Koźminek), drugi był Radosław Lewandowski (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz/OSSM LZS), a trzeci Kacper Simiński (KS Społem Ulisse Central Łódź/OSSM LZS). Wśród dziewcząt triumfowała Olga Wankiewicz (UKS Copernicus/SMS Toruń), druga była Sylwia Kulczyk (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz), a trzecia Zofia Picz (UKS Mróz Jedynka Kórnik). Wyścig punktowy wygrał Dawid Kuderczak (KLTC Konin), dwa kolejne miejsca zajęli zawodnicy ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz – Kamil Taczyński i Jakub Krzysztofiak. Po kolejny złoty medal wśród dziewcząt sięgnęła Olga Wankiewicz (UKS Copernicus/SMS Toruń), druga była Zofia Picz (UKS Mróz Jedynka Kórnik), a trzecia Sylwia Kulczyk (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz).