3 medale zawodników z naszych klubów na Mistrzostwach Europy w Kolarstwie Torowym

W dniach 18-22 października w Berlinie odbyły się Mistrzostwa Europy elity w kolarstwie torowym kobiet i mężczyzn. Polskę reprezentowała 23-osobowa ekipa, w składzie której było 14 zawodniczek i zawodników z klubów naszego Zrzeszenia oraz wielu naszych wychowanków. Polska przywiozła z tych mistrzostw 4 medale. Trzy z nich wywalczyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS — srebro Justyna Kaczkowska (UKKS Imielin Team) w wyścigu indywidualnym na 3 km na dochodzenie, brąz w madisonie zdobyła para — Wojciech Pszczolarski (SKC Prostejov, wychowanek klubu Ziemia Brzeska Brzeg) i Daniel Staniszewski (KS Pogoń Mostostal Puławy), brąz drużyna kobiet w wyścigu 4 km na dochodzenie, która jechała w składzie: Justyna Kaczkowska, Katarzyna Pawłowska (Boels Dolmans, wychowanka UKS Jedynka Kórnik), Daria Pikulik (od tego sezonu Cervelo-Bigla, wychowanka BCM Nowatex Ziemia Darłowska) i Nikol Płosaj (UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik/OSSM LZS). Nasze kolarki w wyścigu o brązowy medal pokonały zespół Francji, poprawiając rekord Polski z czasem 4:24.705. Mistrzem Europy w wyścigu punktowym został Alan Banaszek (CCC Sprandi Polkowice).

Justyna Kaczkowska w eliminacjach pobiła rekord Polski wynikiem 3.30,442, wymazując z tabel osiągnięcie Katarzyny Pawłowskiej z wysokogórskiego toru w Aguascalientes ze styczniu 2013 roku. W finale nasza młoda zawodniczka pojechała jednak o dwie sekundy wolniej, przegrywając wyraźnie z Brytyjką Katie Archibald, która była zdecydowaną faworytką. 17 miejsce w tej konkurencji zajęła Wiktoria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska/OSSM LZS). W scratchu Justynie Kaczkowskiej nie poszło już tak dobrze, straciła okrążenie do czwórki zawodniczek i ostatecznie zajęła 11. miejsce.

Jak pojechali inni nasi zawodnicy? W sprincie Mateusz Rudyk (ALKS Stal Grudziądz/OSSM LZS) był 6 — w ćwierćfinale przegrał 1:2 z mistrzem świata Rosjaninem Denisem Dmitrijewem, który został wicemistrzem Europy. W wyścigu na 500 m ze startu zatrzymanego Urszula Łoś (ALKS Stal Grudziądz) była 9, ale ze swojego występu może być zadowolona, gdyż wynikiem 34.886 ustanowiła ona nowy rekord Polski, jej koleżanka klubowa Aleksandra Tołomanow w tej konkurencji zajęła 11. miejsce. Urszula Łoś i Julita Jagodzińska (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne/OSSM LZS) w sprincie drużynowym zajęły 9. miejsce. Julita Jagodzińska w wyścigu eliminacyjny sklasyfikowana została na 16 miejscu. W keirinie Urszula Łoś i Julita Jagodzińska nie zdołały przejść przez repasaże w pierwszej rundzie i zakończyły zmagania ex aequo na 13. miejscu. Bartosz Rudyk (ALKS Stal Grudziądz) zajął 22. miejsce w wyścigu na 1 km. Lepiej poszło mu w wyścigu na dochodzenie, gdzie startował również Daniel Staniszewski (KS Pogoń Mostostal Puławy). Polacy w tym wyścigu sklasyfikowani zostali kolejno na 10. i 11. pozycji. W wyścigu eliminacyjnym kobiet Monika Graczewska (UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik/OSSM LZS) zajęła 16. miejsce. Na 8. miejscu zakończyły rywalizację w kobiecym madisonie Daria Pikulik i Nikol Płosaj.

W sprincie drużynowym nasz męski zespół w składzie: Maciej Bielecki (GK Piast Szczecin), Mateusz Rudyk i Krzysztof Maksel (obaj ALKS Stal Grudziądz) po wyścigach eliminacyjnych zajmował z czasem 43,448 s drugą pozycję, by po pojedynku półfinałowym z  drużyną Holandii uplasować się ostatecznie na 7. miejscu.