Patryk Błaszczyk z LKS Jantar Ustka mistrzem Polski U-23 w biegach przełajowych

25 listopada w Kwidzyniu odbyły się Mistrzostwa Polski U-23 w biegach przełajowych. Świetnie spisał się zawodnik LKS Jantar Ustka Patryk Błaszczyk, który wywalczył złoty medal. 8 kilometrową trasę pokonał w 25:19, na mecie o ponad 10 sekund wyprzedzając kolejnych zawodników. Odbyły się także biegi seniorów i U-20 — były one kwalifikacją do mistrzostw Europy, które 10 grudnia odbędą się w Šamorinie pod Bratysławą. Bieg U-20 na 6 km wygrał Patryk Kozłowski z RLTL ZTE Radom przed Radosławem Jankowskim z MLKS Baszta Bytów i kolegą klubowym zwycięzcy Mateuszem Dębskim. Bieg kobiet U-20 wygrała Beata Topka z ULKS Talex Borzytuchom, a trzecia była Karolina Iznerowicz z LKS Omega Kleszczów. Bieg seniorów na 10 km wygrał Robert Głowala z GKS Wilga Garwolin, a bieg kobiet na 8 km Katarzyna Rutkowska KS Podlasie Białystok.

Na mistrzostwa Europy pojedzie 14 osobowy skład, w tym 9 zawodników z klubów naszego Zrzeszenia, a są to: wśród seniorów Robert Głowala i Katarzyna Rutkowska, U-20 — Patryk Kozłowski, Julia Dias (GKS Żukowo), Karolina Iznerowicz, Beata Topka, Weronika Pyzik (LKS Znicz Biłgoraj), U-23 — Patryk Błaszczyk, Mateusz Kaczor (RLTL ZTE Radom).

Szanse na dobry występ indywidualny można wiązać ze startem Katarzyny Rutkowskiej. Podopieczna Tomasza Dąbrowskiego rok temu w biegu U-23 zajęła znakomite piąte miejsce, a w tym sezonie przełajowym ma za sobą m.in. udany start w prestiżowym crossie w Tilburgu. Polka zajęła tam czwarte miejsce. W reprezentacji zabraknie natomiast Sofii Ennaoui, wychowanki LKS Lubusz Słubice, która nie będzie broniła tytułu mistrzyni Europy do lat 23, który wywalczyła przed rokiem na Sardynii.

Do mistrzostw zgłosiła się rekordowa ilość zawodników i zawodniczek — 576 z 37 krajów.