Zimowa OOM Podkarpackie 2018 — pierwsze medale zawodników z naszych klubów

1 lutego wystartowała XXIV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych — Podkarpackie 2018. Trwać będzie 36 dni, gospodarzami będzie 7 miast, w 13 dyscyplinach wystartuje ponad 1100 najlepszych zawodników z całej Polski. Startuje w niej młodzież w kategorii wiekowej junior młodszy i w wybranych dyscyplinach w kategorii junior. Zawodnicy walczyć będą o medale w następujących sportach zimowych: biathlon, curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie tor długi, łyżwiarstwo szybkie tor krótki (short track), narciarstwo alpejskie, biegi narciarskie, skoki narciarskie, kombinacja norweska, saneczkarstwo, snowbord i jeden sport halowy koszykówka. Uroczyste otwarcie olimpiady odbyło się 7 lutego w Sanoku.

Jako pierwsi o medale walczyli łyżwiarze szybcy. Na torze w Sanoku dominowali zawodnicy i zawodniczki z Pilicy Tomaszów Mazowiecki. W zawodach startowała tylko jedna zawodniczka z naszego klubu — juniorka młodsza Kaja Gajewska z UKS Orlicy Duszniki Zdrój, która zdobyła w sumie 5 medali — złoty w biegu na 1500 m juniorek, srebrne na 1000 m, 3000 m, w wieloboju i biegu masowym.

W biathlonie nasze Zrzeszenie reprezentowali zawodnicy z dwóch klubów — BLKS Żywiec i UKN Melafir Czarny Bór, ale świetnie się spisali — zdobyli łącznie 7 medali i zdominowali konkurencje męskie. Złoty medal w sprincie juniorów młodszych wywalczył Wojciech Janik z UKN Melafir Czarny Bór, srebro zdobył jego kolega klubowy Mateusz Gierczyk, w biegu pościgowym kolejność była taka sama, bieg indywidualny wygrał Mateusz Piela z BLKS Żywiec, drugi był Mateusz Gierczyk, złoty medal w biegu sztafetowym zdobyli zawodnicy UKN Melafir Czarny Bór w składzie Mateusz Gierczyk, Wojciech Janik i Marcin Kaczanowski.

W saneczkarstwie nasze Zrzeszenie również reprezentowali zawodnicy z dwóch klubów — UKS Nowiny Wielkie i LKS Łęka — zdobyli łącznie 6 medali. W jedynkach juniorek brązowy medal zdobyła Aleksandra Wojtuściszyn (UKS Nowiny Wielkie), w jedynkach juniorów srebrny medal wywalczył Rafał Wojtuściszyn, a brązowy Kamil Wojczuk (obaj UKS Nowiny Wielkie), w jedynkach juniorek młodszych brązowy medal zdobyła Agata Miciak (UKS Nowiny Wielkie), w dwójkach juniorów młodszych brązowy medal wywalczył Przemysław Bielak z LKS Łęka, którego partnerem był Marcin Kiełbasa z UKS Tajfun Nowy Sącz. Przemysław Bielak zdobył też brązowy medal drużynowo — uzupełniał drużynę z Nowego Sącza.

W short tracku reprezentowały nas też dwa kluby — UKS Błyskawica Domaniewice i WMKS Olsztyn. Niestety zawodnikom z tych klubów nie udało się zdobyć żadnego medalu. W klasyfikacji klubowej wśród juniorów UKS Błyskawica Domaniewice zajęła 3 miejsce (na 7 klubów) zdobywając łącznie 66,33 pkt, a wśród juniorów młodszych 3. był WMKS Olsztyn — 18,66 pkt, a 4. Błyskawica — 16.30 pkt. — w tej kategorii wiekowej sklasyfikowano 6 klubów. Klasą dla siebie byli zawodnicy z ŁKS Juvenia Białystok, którzy zdobyli większość medali.

Wkrótce zawody w innych sportach. Czekamy na kolejne medale naszych zawodników.