Zimowa OOM Podkarpackie 2018 — 13 medali zawodników z klubów naszego Zrzeszenia w skokach narciarskich i 9 w kombinacji norweskiej

Wszyscy cieszymy się z medalu Kamila Stocha i świetnej postawy naszych skoczków, którzy są w czołówce światowej, ale przy tej euforii nikt nie zwraca uwagi na to, że w Zakopanem na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży skakali młodzi następcy mistrza, nasze nadzieje olimpijskie za kilka lat. Świetnie zaprezentowali się tam zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia — zdobyli łącznie 10 medali. Ale frekwencja była zastraszająca — w konkursie na średniej skoczni (HS-125) wśród juniorów A startowało tylko 11 zawodników, w tym 8 z klubów naszego Zrzeszenia, wśród juniorów B było ich 19, w tym 11 z naszych klubów. Złoty medal w kategorii junior A zdobył Bartosz Czyż z WSS Wisła w Wiśle (uczestnik niedawnych mistrzostw świata), srebro wywalczył Dominik Kastelik SS-R LZS Sokół Szczyrk. W młodszej kategorii junior B wszystkie medale zdobyli zawodnicy z naszych klubów — złoto Szymon Pawłowski LKS Klimczok Bystra, srebro Kacper Juroszek WSS Wisła w Wiśle (również uczestnik niedawnych MŚ), brąz Jarosław Krzak PKS Olimpijczyk Gilowice. Z kolei w konkursie na dużej skoczni (H-140) wśród juniorów A ponownie najlepsi byli Bartosz Czyż (złoto) i Dominik Kastelik (srebro). Wśród juniorów B znowu najlepszy był Szymon Pawłowski, a srebro zdobył Karol Niemczyk (LKS Klimczok Bystra). Startowało w tym konkursie 12 skoczków w kategorii junior A, w tym 8 z naszych klubów, w kategorii junior B startowało 21 zawodników, w tym 12 z klubów Zrzeszenia.

W konkursie drużynowym na skoczni HS-140 w kategorii junior A startowały tylko 3 drużyny — złoto wywalczyło Województwo Śląskie w składzie: Bartosz Czyż, Paweł Twardosz PKS Olimpijczyk Gilowice i Kacper Konior LKS Klimczok Bystra, srebro zdobyła Drużyna SS-R LZS Sokół Szczyrk (również woj. śląskie) — Wiktor Pękala, Mateusz Rajda i Dominik Kastelik. W konkursie juniorów B udało się skompletować 6 drużyn — złoto wywalczyła drużyna LKS Klimczok Bystra — Piotr Kudzia, Szymon Pawłowski i Karol Niemczyk, srebro drużyna WSS Wisła w Wiśle — Mateusz Małyjurek, Szymon Jojko i Kacper Juroszek.

W tym samym czasie, czyli w dniach 15-18 lutego w Zakopanem w ramach Zimowej OOM odbyły się też zawody w kombinacji norweskiej juniorów i juniorów młodszych. I tu frekwencja była jeszcze niższa niż w skokach. W skokach HS-140 i biegu na 10 km wystartowało tylko 5 juniorów, w tym 3 z klubów naszego Zrzeszenia. Dwóch z nich zdobyło medale — złoto wywalczył Paweł Twardosz PKS Olimpijczyk Gilowice, a brąz Kacper Konior LKS Klimczok Bystra. Wśród juniorów młodszych (skoki na HS140 i bieg na 7,5 km) startowało 7 zawodników, w tym 3 z naszych klubów — złoto zdobył Piotr Kudzia z LKS Klimczok Bystra. W skokach na HS-140 i biegu na 5 km juniorów startowali ci sami zawodnicy, czyli 5. Wygrał ponownie Paweł Twardosz, a brązowy medal zdobył również ponownie wywalczył Kacper Konior. W skokach na HS-140 i biegu na 3,75 km wśród juniorów młodszych też ponownie wygrał Piotr Kudzia. Tu startowało 6 zawodników. W drużynowym sprincie juniorów młodszych (HS-140 i bieg 4×1 km) wystartowały 3 dwuosobowe drużyny — srebrny medal wywalczyła para Patryk Pulkowski LKS Klimczok Bystra i Mateusz Małyjurek WSS Wisła w Wiśle. W drużynowym sprincie juniorów także startowały 3 drużyny — złoto wywalczyli Kacper Konior LKS Klimczok Bystra i Paweł Twardosz PKS Olimpijczyk Gilowice, a srebro Mateusz Marusarz z LKS Poroniec Poronin, którego partnerem był Artur Wacławiak z UKS Sołtysianie Stare Bystre.

Fot. Julia Piątkowska