17 medali zdobyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS na Halowych Mistrzostwach Polski w Łucznictwie

W Żywcu, w dniach 23-25.02.2018 r. w hali sportowej GOSiR w Wilkowicach odbyły się Halowe Mistrzostwa Polski w Łucznictwie seniorów. Były to wyjątkowe mistrzostwa, pełne sensacji. Łącznie wystartowało 190 zawodników, w tym wybrani juniorzy i juniorzy młodsi (członkowie kadr narodowych), na start których pozwolił Wydział Szkolenia PZŁucz. Mistrzostwa odbyły się w roku jubileuszu 35-lecia najlepszego klubu łuczniczego w kraju LKS Łucznik Żywiec. Zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia zdobyli na nich 17 medali — 5 złotych, 5 srebrnych i 7 brązowych.

Najlepszym ukoronowaniem jubileuszu LKS Łucznik Żywiec i największą sensacją tych mistrzostw było niewątpliwie zdobycie złotego medalu w grze pojedynczej przez 17-letniego juniora młodszego Filipa Łazowskiego — na co dzień uczenia I klasy LO Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Żywieckich Habsburgów w Żywcu. Wygrał strzelania kwalifikacyjne ze wszystkimi polskimi seniorami najlepszym wynikiem — 579 pkt., wygrał też wszystkie pojedynki eliminacyjne ze swoimi starszymi rywalami od 1/16 do finału. W finale pokonał klubowego kolegę juniora 18-letniego Oskara Kasprowskiego, który kilka dni wcześniej zajął w MŚ Juniorów rozgrywanych w USA, 5 miejsce. Górą młodzież! Brązowy medal w tej konkurencji wywalczył kolejny zawodnik LKS Łucznik Żywiec 22-letni Kacper Bizoń.

Wśród kobiet też sensacja — złoty medal zdobyła 36-letnia zawodniczka PTG Sokół Radom — Małgorzata Sobieraj, która z 15-go miejsca po kwalifikacjach wygrała w finale z Kariną Lipiarską-Pałką z ULKS Grot Zabierzów wynikiem 6 do 5 pkt. po zaciętym pojedynku. W barażu o wygranej decydowało 5 mm — o tyle bliżej środka „10” była strzała Sobieraj. Brązowy medal zdobyła Magdalena Śmiłowska z KS Społem Łódź. Niespodziankę sprawiła 19-letnia juniorka Aleksandra Paczuska z Marymontu Warszawa, która w 1/8 finału pokonała 6 do 4 pkt jedną z głównych faworytek do złota Natalię Leśniak z LKS Łucznik Żywiec, która zajęła dopiero 13 miejsce. Paczuska wywalczyła brązowy medal.

Medaliści otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez Wójta Gminy Wilkowice — Mieczysława Rączkę oraz organizatora imprezy LKS Łucznik Żywiec. Okolicznościowe, okazałe puchary dla mistrzów Polski ufundował Wojewoda Śląski, a dla wicemistrzów Marszałek Województwa Śląskiego i Prezes Śląskiego Zrzeszenia LZS w Katowicach.

W konkurencji drużynowej kobiet złoty medal wywalczył zespół LKS Łucznik Żywiec w składzie: Joanna Rząsa, Natalia Leśniak, Sylwia Zyzańska, Łucja Waligóra, srebro zdobyła drużyna KS Obuwnik Prudnik (Karolina Farasiewicz, Milena Barakońska, Dominika Byra, Weronika Święcka), a brązowe medale MLKS Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska (Agata Bulwa, Małgorzata i Katarzyna Mickiewicz) i LKS Mazowsze Teresin (Małgorzata i Katarzyna Maciągowska oraz Justyna Rosa).

W konkurencji drużynowej mężczyzn wygrała również drużyna Łucznika Żywiec w składzie: Filip Łazowski, Oskar Kasprowski, Rafał Cwajna strzelając bez rezerwowego zawodnika. Brązowy medal wywalczył UKS Talent Wrocław (Paweł Marzec, Kajetan Kotlarz, Bartłomiej Bątkiewicz, Krzysztof Futyma).

W konkurencji olimpijskiej mikstów srebrny medal wywalczył LKS Łucznik Żywiec: Filip Łazowski i Joanna Rząsa, a brązowy medal II zespół Łucznika — Natalia Leśniak i Oskar Kasprowski.

Klasyfikację medalową w łukach olimpijskich wygrał LKS Łucznik Żywiec zdobywając 7 medal — 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe.

W konkurencji łuków nieolimpijskich — bloczkowych zawodnicy z naszych klubów zdobyli 4 medale. Indywidualnie wśród kobiet wygrała 20-letnia Maria Szkolna z LKS Łucznik Żywiec, studentka AWF Kraków pokonując w finale rutynowaną zawodniczkę Marymontu Warszawa Joannę Gawryś-Austyn. Maria Szkolna w parze z Tomaszem Pomorskim wywalczyła też złoty medal w mikście. Niespodziewanie srebrny medal w konkurencji zespołów kobiet zdobyły zawodniczki ULKS Zbójnik Żywiec: Patrycja Świerczyńska, Magdalena Dyrlaga, Joanna Niewdana, a brązowy medal wywalczyły łuczniczki LKS Łucznik Żywiec: Maria Szkolna, Weronika Piziurna i Paulina Okrzesik.