Iweta Faron i Witold Skupień na Paraolimpiadzie

570 sportowców z 49 krajów bierze udział w rozpoczętych 9 marca w Pjongczangu XXII Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich. Polskę reprezentuje ośmioosobowa ekipa, w tym dwoje zawodników z naszego klubu KS Obidowiec Obidowa Iweta Faron i Witold Skupień. Iweta Faron startowała już w dwóch biegach biathlonowym i biegu narciarskim na 15 km. Przed pierwszym biegiem biathlonowym na 6 km rozsypał się jej karabin i musiała pożyczać niedopasowaną broń od Kamila Rośka — zajęła dopiero 17 miejsce, w drugim na dystansie 10 km była 8 miejsce. W biegu na 15 km stylem dowolnym Polka zeszła z trasy z powodu bardzo trudnych warunków. Witold Skupień w biegu na 20 km był 5. Przed nami kolejne konkurencje — trzymamy kciuki za naszych sportowców.

Iweta Faron ma 18 lat, w tym roku zdaje maturę, jej trenerem jest znany przed laty biathlonista Jan Ziemianin. Na ubiegłorocznych mistrzostwach świata Iweta zajęła 3 razy szóste miejsce — w biathlonie w biegach na 10 i 12,5 km i w biegu na 5 km, siódme miejsce zajęła w biegu sprinterskim na 1 km.

Witold Skupień, którego trenerem jest również Jan Ziemianin, ma na swoim koncie tytuł wicemistrza świata w biegu sprinterskim — zdobył go w ubiegłym roku. W 2014 roku podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Soczi w 2014 r. zajął 6 miejsce w sztafecie 4 x 2,5 km.

Zimowe igrzyska paraolimpijskie po raz pierwszy zorganizowano w 1976 roku w szwedzkim Oernskoeldsvik. Dorobek reprezentacji Polski w zimowych igrzyskach sportowców niepełnosprawnych to 44 medale: 11 złotych, sześć srebrnych i 27 brązowych. Cztery lata temu w Soczi nikomu z ośmioosobowej ekipy nie udało się stanąć na podium.