14 medali zdobyli zawodnicy z naszych klubów w PZLA Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych seniorów, U-20 i U-18 kobiet i mężczyzn

PZLA Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych seniorów, U-20 i U-18 kobiet i mężczyzn odbyły się 17 marca w Żaganiu. Już dawno zawodnicy i zawodniczki nie startowali w takich warunkach — było zimno i padał śnieg, a trasy pokryte były „białym puchem” — pokrywa śnieżna sięgał nawet 15 cm! To było mega ściganie. W mistrzostwach startowało 454 biegaczy i biegaczek z ponad 160 klubów. Zawodnicy i zawodniczki z naszych klubów zdobyli łącznie 14 medali.

Mistrzynią Polski seniorek (5 km) została Katarzyna Rutkowska (KS Podlasie Białystok), obrończyni tytułu przełajowej mistrzyni Polki i złota medalistka na 5000 oraz 10000 metrów. W biegu seniorów na 4 km złoty medal wywalczył Mateusz Demczyszak (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża), który o 3 sekundy wyprzedził Patryka Błaszczyka (LKS Jantar Ustka). Brązowy medal w biegu seniorów na 10 km zdobył Robert Głowala (GKS Wilga Garwolin).

Bardzo emocjonujący był bieg na 4 km juniorek (U-20). Długim finiszem z dalszych pozycji popisała się Julia Dias (GKS Żukowo) która o 3 sekundy wyprzedziła Milenę Sadowską (WMLKS Pomorze Stargard) oraz o 6 sekund Klaudię Pawlus (LLKS Osowa Sień). Ciekawie było w biegu na 6 km juniorów (U-20), gdzie czołówka zmieniała się na prowadzeniu co okrążenie. Tu ostatecznie najlepszy był Tomasz Kurowski (GKS Cartusia Kartuzy). W biegu juniorek młodszych (U-18) na 2 km srebrny medal zdobyła Katarzyna Głowczewska (ULKS Talex Borzytuchom), w biegu juniorek na tym samym dystansie triumfowała jej koleżanka klubowa Beta Topka. W biegu na 3 km U-18 najlepsza była Klaudia Kazimierska (LKS Vectra Włocławek), a trzecie miejsce zajęła Zuzanna Latańska MLKS Nadwiślanin Chełmno. Z kolei bieg juniorów młodszych na 3 km wygrał Filip Ostrowski (KKL Rodło Kwidzyn). W biegu na 5 km juniorów młodszych (U-18) najlepszy był Marcin Kowalski (GKS Żukowo).

Klasyfikację klubową zaliczaną do OOM 2018 wygrał KKL Rodło Kwidzyn przed LKS Vectra Włocławek, a wojewódzką — pomorskie, przed kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim.

Na zdjęciu Tomasz Kurowski (GKS Cartusia Kartuzy) — 2017 mistrz w kategorii U-18, 2018 mistrz w kategorii U-20
Fot. PZLA