16. Ogólnopolskie Zawody w Chodzie Sportowym im. Hieronima Mazurkiewicza — Zaniemyśl 2018

14 kwietnia w Zaniemyślu odbyły się 16. Ogólnopolskie Zawody w Chodzie Sportowym im. Hieronima Mazurkiewicza. W zawodach uczestniczyło ponad 100 zawodniczek i zawodników reprezentujących kluby sportowe z całej Polski, w tym jeden zawodnik reprezentujący Białoruś. Na starcie pojawili się najlepsi zawodnicy w kraju. Uczestnicy startowali w 10 kategoriach wiekowych — od kategorii dzieci do kategorii masters na dystansach od 1 do 20 km.

Najlepszy wynik uzyskała Katarzyna Zdziebło (LKS Stal Mielec) uzyskując na 20 kilometrów seniorek czas 1:32:50 i wypełniając tym samym minimum PZLA na Mistrzostwa Europy w Berlinie. O 2 minuty pobiła również swój rekord życiowy. Drugie miejsce w tym biegu zajęła Olga Niedziałek (WLKS Nowe Iganie), a trzecie Monika Kapera (AZS AWF Katowice). W biegu na 20 km seniorów zwyciężył Dawid Tomala (AZS Politechniki Opolskiej), przed Białorusinem Uładzimirem Kaleśnikowem i Rafałem Sikorą (AZS AWF Katowice). Chód na 10 km juniorek wygrała Zuzanna Drygalska (CMKL Człuchów), druga była Patrycja Olejnik (AZS AWF Gorzów Wlkp.), a trzecia Marta Gorczyńska (MKS Durasan Płońsk). Wśród juniorów triumfował Arkadiusz Schiedel (MLKS Nadwiślanin Chełmno) przed Pawłem Jeżem (AZS AWF Gorzów Wlkp.) i Kacprem Nicponiem (MKL Szczecin). Kolejność wśród juniorów młodszych była następująca: Tomasz Strzeszewski (AZS AWF Gorzów Wlkp.), Miłosz Oczoś (MLKS Nadwiślanin Chełmno) i Filip Kijowski (KS Energetyk Poznań), a wśród juniorek młodszych na podium stanęły: Olga Zajączkowska (ALKS AJP Gorzów Wlkp.), Julia Kowalska (LKS Vectra Włocławek) i Patrycja Oller (MLKS Nadwiślanin Chełmno). Młodzicy startowali na 5 km, wygrał Kamil Piecuch (LKS Stal Mielec), drugi był Kajetan Latański (MLKS Nadwiślanin Chełmno), a trzeci Szymon Przestrzelski (WLKS Nowe Iganie), wśród młodziczek, które startowały na 3 km wygrała Marta Haczyk (UKS Przełaj Żerków), druga była Julia Wiczkowska (MKS Hermes Gryfino), a trzecia Amelia Błażejewska (UKS 12 Kalisz). Dziewczęta i chłopcy startowali na 1 km — wśród dziewcząt najlepsza była Emilia Wiśniewska z UKS 12 Kalisza, a wśród chłopców Karol Czartoszewski z WLKS Nowe Iganie — oboje rocznik 2005.

Organizatorem zawodów było Wielkopolskie Zrzeszenie LZS w Poznaniu, natomiast współorganizatorami m.in.: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Środzie Wielkopolskiej, Urząd Miejski w Środzie Wlkp., UKS „Orkan” Środa Wlkp., PLKS „Gwda” Piła, Gmina Zaniemyśl.