Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Kolarstwie Szosowym Juniorów — Dobczyce 2018

W dniach 25-27 maja rozegrano Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Kolarstwie Szosowym Juniorów „Złote Koło”, które były także XXXVI Ogólnopolskim Wyścigiem Kolarskim Juniorów — Dobczyce 2018. Wyścig jak i mistrzostwa składały się z czterech etapów, w tym jazdy indywidualnej na czas. Wyścig ten uchodzi wśród trenerów i kolarzy za jeden z najtrudniejszych dla tej kategorii wiekowej. Najlepszym zawodnikiem tej czteroetapówki okazał się Damian Papierski z UKS Koźminianka Koźminek.

Organizatorami wyścigu byli: Krajowe Zrzeszenie LZS, Małopolskiego Zrzeszenia LZS i WLKS Krakus. Współorganizatorami: Samorząd Województwa Małopolskiego, Starostwa Powiatu Limanowskiego i Myślenickiego, Urząd Gminy Raciechowice, Łapanów, Trzciana i Jodłownik oraz liczni sponsorzy. Mistrzostwa uzyskały dofinansowanie MSiT.

Na starcie pierwszego etapu stanęło 100 młodych kolarzy z klubów naszego Zrzeszenia, a także kolarze z innych klubów, w tym z zagranicy — Estonii, Rosji, Czech. Pierwszy etap liczył 80 km. Pierwszy linię mety minął Rosjanin Sergiej Bieljakow, drugi z tym samym czasem był Dominik Górak z Warszawskiego Klubu Kolarskiego, trzeci na mecie ze stratą 48 s. zameldował się pierwszy z eletesiaków Adrian Marzec z TKK Pacific Nestle Fitness, kolejny nasz zawodnik przyjechał na 5 miejscu i był to Paweł Kasprzyk z UKS Copernicus-SMS Toruń, a 9 sekund za nim Damian Papierski z UKS Koźminianka Koźminek.

Drugi etap to jazda indywidualna na czas na trasie 5 km. Trzy pierwsze miejsca zajęli zawodnicy z naszych klubów. Pierwszy był Wiktor Richter, drugi Damian Papierski — obaj UKS Koźminianka Koźminek, a trzeci Kamil Ryszewski z UKS Copernicus-SMS Toruń. Zwycięzca uzyskał czas 8.03.27 — rekord mistrzostw LZS na tej trasie wynosi 7.27, a uzyskał go junior… Rafał Majka.

Trzeci etap liczył 72 km, na starcie pojawiło się 70 kolarzy, dojechało do mety 68. Wygrał go Damian Papierski, drugi był Kacper Walkowiak z UKS Copernicus-SMS Toruń, a trzeci Piotr Mierzyński z KKS Gostyń.

Czwarty etap liczył 110 km i był najtrudniejszy — kolarze przyjeżdżali w małych grupkach, a dojechało ich do mety tylko 58. Wygrał Damian Papierski przed Piotrem Gruszczyńskim z LKS POM-Spartherm Strzelce Krajeńskie i Marcinem Karczem WLKS Krakus — bbc Czaja i oni w takiej samej kolejności wygrali cały wyścig i zostali medalistami mistrzostw Zrzeszenia LZS.

Klasyfikację klubową wygrał WLKS Krakus — bbc Czaja przed GKK Opty Mazowsze Grodzisk Mazowiecki i UKS Copernicus-SMS Toruń (startowali kolarze z 23 klubów LZS). Klasyfikację wojewódzką wygrało małopolskie przed wielkopolskim i mazowieckim.

Ponadto w wyścigu prowadzono dodatkowe klasyfikacje i tak — klasyfikację aktywnych wygrał Mateusz Jakubasz z KTK Kalisz, górską (koszulka w grochy, fundator Rafał Majka) Krzysztof Domin KKS Gostyń, punktową Damian Papierski (UKS Koźminianka Koźminek), awansujących Damian Bieniek (UKS Moto Agbud Stelweld Jelcz), najlepszym zawodnikiem z rocznika 2001 okazał się Marcin Karcz (WLKS Krakus — bbc Czaja).

Puchary i nagrody na zakończenie wyścigu wręczali zwycięzcom m.in. skarbnik KZ LZS Jacek Kucybała, sekretarz Małopolskiego Zrzeszenia LZS Józef Rogulski, prezes WLKS Krakus Jacek Koziarowski, wiceprezes PZKol Andrzej Domin i wójt gminy Raciechowice Marek Gabzdyl.