Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w kolarstwie szosowym kobiet — Darłowo 2018

Już przyzwyczailiśmy się do tego, że od wielu lat pod koniec maja lub na początku czerwca w okolicach Darłowa odbywają się Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w kolarstwie szosowym kobiet. Poprzedza je Ogólnopolskie Kryterium Kolarskie o Puchar Burmistrza Miasta Darłowa (w tym roku odbyło się po raz 5). W naszych mistrzostwach o medale walczą juniorki młodsze oraz juniorki/orliczki w wyścigu open, ale w ramach tego wielkiego kolarskiego święta ścigają się także żakinie i młodziczki, w tym zawodniczki z klubów nie należących do LZS i z zagranicy. W sumie na szosie w tym roku startowało ponad 220 zawodniczek. W samych mistrzostwach Zrzeszenia startowało ponad 100 zawodniczek z 18 klubów, reprezentujących 10 województw.

Do walki o tytuł mistrzyni Zrzeszenia LZS w jeździe indywidualnej na czas w kategorii juniorka młodsza przystąpiły 43 zawodniczki. Na mecie pierwszą od ostatniej dzieliło ponad 3 i pół minuty. Trasa wyścigu liczyła 10,2 km. Najlepsza okazała się Tamara Szalińska z UKS Ratusz Maszewo, druga była Olga Wankiewicz z UKS Copernicus-SMS Toruń, a trzecia Natalia Krześlak LSKK Bełchatów.

W jeździe na czas juniorek/orliczek o tytuł mistrzowski walczyły 42 zawodniczki, dodajmy, że najlepsze w kraju. Ścigały się z czasem na 14 km trasie. Różnica między zwyciężczynią a ostatnią zawodniczką wynosiła na mecie ponad 6 i pół minuty. Mistrzynią Zrzeszenia LZS w tej kategorii wiekowej została Marta Jaskulska z KK BCM Nowatex Ziemia Darłowska, tytuł wicemistrzyni zdobyła jej koleżanka klubowa Daria Pikulik, a brązowy medal wywalczyła Nikol Płosaj z UKS Mróz Jedynka Kórnik.

Wyścig ze startu wspólnego dla juniorek młodszych liczył 53 km. O tytuł mistrzyni Zrzeszenia LZS walczyło 48 zawodniczek. Na metę wjechał cały peleton, więc o tytule zadecydował udany finisz. Najlepiej z peletonu finiszowała Nikola Wielowska z LUKS JF Duet Goleniów, druga była Zuzanna Olejniczak KKS Gostyń, a trzecia Olga Wankiewicz z UKS Copernicus-SMS Toruń.

Z kolei juniorki/orliczki miały do przejechania 84,8 km. Na starcie stanęły 53 zawodniczki do mety dojechało ich 27. O tytuł na finiszu walczyły dwie znakomite kolarki Nikol Płosaj z UKS Mróz Jedynka Kórnik i Wiktoria Pikulik z KK BCM Nowatex Ziemia Darłowska — lepsza była ta pierwsza. Wyprzedziły one o 17 sekund kilka kolejnych zawodniczek — najlepiej z tej drugiej grupy finiszowała Katarzyna Brewińska z TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team.

Klasyfikację klubową (juniorki młodsze, juniorki i orliczki) zdecydowanie wygrała KK BCM Nowatex Ziemia Darłowska przed UKS Mróz Jedynka Kórnik i TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team, a wojewódzką zachodniopomorskie przed wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS i KK BCM Nowatex Ziemia Darłowska. Partnerami: Urząd Marszałkowski Woj. Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorskie Zrzeszenie LZS, Urzędy Gmin w Postominie i Darłowie, Urząd Miejski w Darłowie, Zachodniopomorski Związek Kolarski oraz sponsorzy. Impreza została dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Medale i dyplomy wręczali zawodniczkom m.in.: Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, przewodniczący Zachodniopomorskiego Zrzeszenia LZS Jarosław Rzepa, wiceprzewodniczący ZZ LZS Tomasz Paciejewski i prezes Zachodniopomorskiego Związku Kolarskiego Artur Szarycz.

W V Ogólnopolskim Kryterium Kolarskim o Puchar Burmistrza Miasta Darłowa, które odbyło się 1 czerwca w poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli: żak (dystans 5,5 km) Miłosz Chmielewski (Kołobrzeskie Towarzystwo Cyklistów), żakini Dorota Nowicka (ALKS Stal Grudziądz — UKS Szaniec Świecie nad Osą), młodziczka (dystans 9,9 km) Malwina Mul (KLKS Azalia Brzóza Królewska), juniorka młodsza (dystans 13,2 km) Gloria Van Mechelen (Cannibal Team Belgien), kategoria open (dystans 22 km) Daria Pikulik KK BCM Nowatex Ziemia Darłowska.