Patryk Górecki wygrał 62. edycję Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Orlików” Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej im. płk Skopenko

W dniach 30 maja — 2 czerwca na trasach wokół Zamościa rozegrano 62. edycję Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Orlików” Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej im. płk Skopenko. Organizatorami wyścigu było Krajowe Zrzeszenie LZS, Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Lublinie, Ukraińska Federacja Kolarska oraz liczni partnerzy. Wyścig uzyskał dofinansowanie MSiT. W 5-etapowym wyścigu wystartowało 78 kolarzy w kategorii orlik i junior. Pierwszy etap tego wyścigu był także Mistrzostwami Krajowego Zrzeszenia LZS dla orlików, podobnie jak etap trzeci, czyli jazda indywidualna na czas.

Pierwszy etap wyścigu liczył 165 kilometrów, a trasa biegła wokół Zamościa. Jeszcze przed lotną premią w Rachaniach peleton podzielił się i na czele jechała grupka ośmiu zawodników. Na finisz z tej grupki nie chciał czekać Mariusz Gąsiorowski (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz) i zdecydował się na samotny atak. Kolarz, który na co dzień jeździe we Francji, uzyskał sporą przewagę i mógł się cieszyć ze zwycięstwa. Drugi był Sebastian Matusiak (Warmińsko-Mazurski Klub Sportowy Krismar Big Silvant Team), a trzeci Mikołaj Konieczny (Team Hurom). Team Hurom to nowa grupa kolarska, której siedzibą jest Rybnik, a grupę w 2017 roku założyli Marcin Pec, Andrzej Sypytkowski i Mirosław Kostro. Mistrzem Zrzeszenia LZS orlików został Mariusz Gąsiorowski, wicemistrzem Mikołaj Konieczny, a trzecie miejsce na podium zajął Wojciech Bystrzycki (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne), który przyjechał na metę 6.

Drugi etap liczył 128 km. Było wiele prób rozerwania peletonu, ale nieudanych. O zwycięstwie zadecydował więc finisz z dużej grupy, który wygrał Stanisław Aniołkowski (Team Hurom). Drugi był Dawid Burczak (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne), a trzeci lider wyścigu Mariusz Gąsiorowski (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz).

Jak się później okazało trzeci etap wyścigu — jazda indywidualna na czas — zdecydował o zwycięstwie w całym wyścigu. Młodzi kolarze mieli do pokonania 19 kilometrów. Najszybszy okazał się Patryk Górecki (KS Pogoń Mostostal Puławy), który wyprzedził drugiego na mecie Mateusza Kostańskiego (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne) o ponad 38 sekund! Trzecie miejsce zajął Wojciech Bystrzycki (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne). I to są medaliści Mistrzostw Zrzeszenia LZS orlików w jeździe indywidualnej na czas.

Czwarty etap to ponad 105 kilometrów wokół Zamościa. Po raz kolejny o zwycięstwo walczyli sprinterzy i jeszcze raz najlepszy okazał się Stanisław Aniołkowski (Team Hurom). Drugie miejsce zajął Mateusz Pomaski (KS Pogoń Mostostal Puławy II), a trzecie Mariusz Gąsiorowski (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz).

Na piątym etapie, który liczył 136 km także doszło na finiszu do pojedynku sprinterskiego. Wygrał go Andrii Rozghoniuk (Ukraina Tor). Kolejne miejsca zajęli Mariusz Gąsiorowski (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz) i Mateusz Pomaski (KS Pogoń Mostostal Puławy).

Taki przebieg ostatniego etapu oznaczał, że cały wyścig wygrał Patryk Górecki (KS Pogoń Mostostal Puławy), 14 sekund do zwycięzcy stracił Mariusz Gąsiorowski (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz), a 41 Wojciech Bystrzycki (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne).

Klasyfikację punktową wygrał Mariusz Gąsiorowski, górską Jakub Jąkała (TC Chrobry Scott Głogów), aktywnych Jaroslav Hnidashev (Ukraina National Junior Team). Klasyfikację drużynową wygrała ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz przed KK Tarnovia Tarnowo Podgórne i KS Pogoń Mostostal Puławy II.