Memoriał Joachima Halupczoka

W dniach 2-3 czerwca na Opolszczyźnie odbył się Memoriał Joachima Halupczoka, jednego z najsłynniejszych polskich kolarzy, wywodzącego się z podopolskich Niwek, który był jednocześnie Pucharem Polski na szosie juniorów i juniorów młodszych. Organizatorem imprezy było Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Opolu i LKS Ziemia Opolska. 2 czerwca młodzi kolarze ścigali się na trasie Niwki (start i meta) — Szczedrzyk — Turawa w jeździe indywidualnej na czas w trzech kategoriach wiekowych: młodzik (5 km), junior młodszy (10 km) i junior (20 km). W kategorii młodzik wygrał Hubert Grygowski LKKS Chrabąszcz Nowogard, drugi był Kajetan Wąsowicz z CZKKS Kolejarz Jura Częstochowska a trzeci Michał Waloszek Grupa Kolarska Gliwice. W kategorii junior młodszy pierwsze miejsce zajął Radosław Frątczak UKS Copernicus-SMS Toruń, drugi był Kacper Majewski z KKS Gostyń, a trzeci jego kolega klubowy Tobiasz Zaremba. W kategorii junior triumfował Erik Vater RSC Cottbus, drugi był Damian Papierski UKS Koźminianka Koźminek, a trzeci Nikodem Grzenkowicz GKS Cartusia.

3 czerwca kolarze ścigali się wokół Jeziora Turawskiego (pętla 30 km). Start i meta zlokalizowane były w Szczedrzyku. Młodzicy mieli do przejechania 30 km — najlepszy był ponownie Hubert Grygowski LKKS Chrabąszcz Nowogard, drugi linię mety minął Nobert Stafiej KLKS Azalia Brzóza Królewska, a trzeci był Norbert Strojny z LKKS Chrabąszcz Nowogard. Startowało 113 zawodników. W grupie juniorów młodszych, która miała do przejechana 90 km wystartowało 152 kolarzy. Wygrał wyścig Sebastian Stachula KLKS Azalia Brzóza Królewska, przed Radosławem Lewandowskim ALKS Stal Intermax Houge Grudziądz, trzeci był Kacper Smreczek WLKS Krakus BBC Czaja. Najdłuższą trasę do przejechania mieli juniorzy — ścigali się na 120 km. Startowało 111 kolarzy. Wygrał Filip Prokopyszyn z LKS Trasa Zielona Góra, drugi był Wiktor Richter z UKS Koźminianka Koźminek a trzeci Piotr Mierzyński KKS Gostyń.

Przypomnijmy, że w tym roku minęły już 24 lata od tragicznej śmierci Joachima Halupczoka — zmarł na zawał serca w lutym 1994 roku w wieku zaledwie 25 lat. Imponująco zapowiadającą się karierę przerwała mu poważna choroba — arytmia serca. Zanim została ona wykryta, popularny „Achim” miał już na koncie medale zdobyte w najbardziej prestiżowych zawodach. Przede wszystkim mógł się pochwalić wywalczeniem srebrnego krążka podczas igrzysk olimpijskich w Seulu. Sięgnął po niego w wyścigu drużynowym, mając zaledwie 20 lat. Rok później również zdobył z polską kadrą srebro podczas mistrzostw świata we francuskim Chambery. W indywidualnym wyścigu ze startu wspólnego, na dystansie 185 km, Halupczok nie miał już jednak sobie równych. Kilka miesięcy później wygrał plebiscyt „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski. Był wychowankiem naszego klubu LKS Ziemia Opolska.