17 medali naszych zawodników na Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Szosowym

W dniach 23-24 czerwca w Ostródzie i na polach Grunwaldu odbyły się Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym. Startowali juniorzy, U-23 (kobiety) i elita. Wyłoniono mistrzów Polski w jeździe indywidualnej na czas i w wyścigu ze startu wspólnego. Na mistrzostwa przyjechali najlepsi zawodnicy w kraju, w tym oczywiście, ci którzy są zawodnikami zawodowych grup kolarskich. W mistrzostwach Polski pomagają im trenerzy i kluby, z których wyrośli. Kibiców najbardziej interesują wyścigi elity, w ich cieniu, o jakże ważne krążki, często przepustki do międzynarodowych startów i karier, walczą przedstawiciele kategorii junior. Sporą zmianą w tym roku jest brak osobnych wyścigów w kategorii do lat 23 mężczyzn. Młodzieżowcy będą mogli wystartować z elitą, a własne mistrzostwa rozegrają we wrześniu w Kaliszu. Zawodnicy z naszych klubów zdobyli w tych mistrzostwach łącznie 17 medali, medale wywalczyli też kolarze i kolarski, którzy swoje kariery zaczynali w LZS.

Juniorki na trasie wyznaczonej wokół pól Grunwaldu miały do przejechania 11 km. Tytuł mistrzyni Polski wywalczyła Marta Jaskulska z KK BCM Nowatex Ziemia Darłowska. Jaskulska obroniła tytuł zdobyty w ubiegłym roku. Było to dla niej także ważne z innego powodu — zawodniczka pochodzi z pobliskiego Gierzwałdu, a swoje pierwsze kroki w kolarskiej karierze stawiała w  drużynie LKK Warmia Biskupiec. 33 sekundy straciła do niej srebrna medalistka Paulina Pastuszek z TKK Pacific Nestle Fitness.

Juniorzy mieli do przejechania 22 km. Wygrał Damian Papierski z UKS Koźminianka Koźminek, który o 29 sekund wyprzedził Michała Gałkę z UKS Copernicus/SMS Toruń oraz o 40 sekund Dawida Kuderczaka (KLTC Konin).

W elicie kobiet triumfowały zawodniczki z zawodowego peletonu. Wygrała Małgorzata Jasińska (Movistar Team), pochodząca z warmińsko-mazurskiego Barczewa. Druga była Katarzyna Pawłowska (Team Virtu Cycling Women), wychowanka UKS Jedynka Kórnik, a trzecia Katarzyna Wilkos z MAT Atom Deweloper, teamu prowadzonego przez małżeństwo Bentkowskich.

W gronie kobiet do lat 23 złoty medal przypadł Agnieszce Skalniak. Kolarka belgijskiej grupy Experza-Footlogix wyprzedziła o 3 sekundy Nikol Płosaj (UKS Mróz Jedynka Kórnik) oraz o 15 sekund Darię Pikulik (KK BCM Nowatex Ziemia Darłowska).

W elicie mężczyzn, która ścigała się na dystansie 33 km wygrał Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe). Dla kolarza niemieckiej grupy to piąty tytuł mistrza Polski elity mężczyzn w tej specjalności. Wyprzedził on o 17 sekund Marcina Białobłockiego (Steele Davis Via Roma RT) i o 33 sekundy Michała Kwiatkowskiego (Team Sky), wychowanka naszego klubu TKK Pacific Nestle Fitness, który bronił tytułu mistrzowskiego.

Wyścig ze startu wspólnego rozgrywany był w okolicach Ostródy na rundzie o długości 20,4 kilometra. Juniorki okrążenie pokonywały trzykrotnie. Bardzo szybko od peletonu oderwało się 8 zawodniczek, które uzyskały ponad 1 minutę przewagi, później 5 z nich kolejno odpadało od czołówki. Na końcówce 3 pętli decydujący atak przeprowadziła Marta Jaskulska z BCM Nowatex Ziemia Darłowska i wygrała — to jej drugi złoty medal w tych mistrzostwach, druga na mecie była jej koleżanka klubowa Wiktoria Kierat, a trzecia Paulina Pastuszek (TKK Pacific Nestle Fitness Toruń).

Juniorzy mieli do pokonania 6 rund — nieco ponad 122 km. Było kilka prób rozerwania peletonu, ale w ostateczności na metę peleton przyjechał prawie w komplecie. Końcówkę dobrze rozegrali zawodnicy UKS Moto Agbud Stelweld Jelcz Laskowice — Łukasz Michalski na kresce ograł Pawła Kasprzyka UKS Coepernicus/ SMS Toruń) i Marcela Modlińskiego (GKS Carusia Kartuzy), a jego rozprowadzający Szymon Strzelczyk finiszował czwarty.

W elicie kobiet, która ścigała na nieco ponad 122 km, złoty medal wywalczyła Małgorzata Jasińska (Movistar Team), 34-letnia zawodniczka wygrała po solowej akcji, wyprzedziła o 50 sekund Nikol Płosaj (UKS Mróz Jedynka Kórnik) i Darię Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska).

Mistrzynią Polski do lat 23 została Nikol Płosaj, srebro przypadło Darii Pikulik, a brąz szósta na mecie Monika Graczewska (UKS Mróz Jedynka Kórnik).

Elita mężczyzn ścigała się na nieco ponad 200 km. Na siódmej rundzie zaatakował Michał Kwiatkowski, do którego po pewnym czasie dołączyli Michał Gołaś (Sky), Maciej Bodnar i Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice). Na metę przyjechali sponad minutową przewagą nad peletonem. Najlepiej finiszował Michał Kwiatkowski i został mistrzem Polski, drugi był Maciej Bodnar, a trzeci Łukasz Owsiany.

Fot. ostroda.wm.pl, autor Marcin Tchórz