50 medali zdobyli nasi zawodnicy na Mistrzostwach Polski U-20 w lekkiej atletyce

W dniach 23-25 czerwca we Włocławku odbyły się Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce U-20. W zawodach startowało ponad 660 zawodników i zawodniczek z blisko 200 klubów. Organiztorem mistrzostw na zlecenie  PZLA był klub Zrzeszenia LZS LKS Vectra Włocławek. Zawodnicy z naszych klubów zdobyli 50 medali – 16 złotych, 17 srebrnych i 17 brązowych. To prawie 45% wszystkich możliwych do zdobycia medali. Klasyfikację punktową wygrało KS Podlasie Białystok, drugie miejsce zajął RLTL ZTE Radom, który wygrał klasyfikację medalową.

Pierwszego dnia zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli 10. Srebrny medal w biegu na 100 m wywalczył Damian Sztejkowski (LKS Polkowice), który przegrał ze zwycięzcą Arturem Łęczyckim (UKS 19 Bojary Białystok) o 0,04 sekundy. Pasjonujący pojedynek o brązowy medal stoczyli Antoni Plichta (LKS Lubusz Słubice) i Rafał Pająk (MKS Czechowice-Dziedzice)– obaj uzyskali ten sam wynik, ale minimalnie szybszy był ten drugi. Srebrny medal na 100 m kobiet zdobyła Martyna Kotwiła RLTL ZTE Radom), która przegrała z Magdaleną Stefanowicz (MKS MOSM Bytom) o 0,01 sekundę. Zdecydowanym liderem konkursu pchnięcia kulą był Kornel Warszawski (LKS Orkan Ostrzeszów), który we wszystkich mierzonych próbach przekroczył 17 metrów, a złoto przypieczętował próbą na 17.73. Drugie miejsce, z rekordem życiowym 16.98, zajął Damian Niedźwiecki (OKLA Ostrołęka). Walkę o brązowy medal stoczyli Krystian Mikulski (WLKS Nowe Iganie) i Michał Kwiecień (MOS CSiR Dąbrowa Górnicza). Obaj uzyskali 16.73, ale drugi rzut lepszy miał Mikulski. Brązowy medal w skoku w dal zdobył Dominik Mieczkowski (LKS Narew Kurpiewski Łomża), który pokonał czwartego Damiana Simoniuka (KS Podlasie Białystok) o centymetr (7.06 – 7.05). W tej samej konkurencji wśród kobiet brąz wywalczyła Klaudia Nazarowicz (UKS Sokół Węgorzewo) uzyskując najlepszy wynik w sezonie. Tytuł mistrzyni Polski w biegu na 3000 metrów, wywalczony przed rokiem w Toruniu, obroniła we Włocławku Beata Topka (ULKS Talex Borzytuchom), brązowy medal wywalczyła Milena Sadowska (WMLKS Pomorze Stargard). W biegu na tym samym dystansie wśród mężczyzn brąz zdobył Tomasz Kurowski (GKS Cartusia Kartuzy).

Drugiego dnia zawodnicy z naszych klubów zdobyli 23 medale. Pogoda tego dnia nie sprzyjała sportowcom – było zimno i mokro, co nie pozwoliło w uzyskiwaniu wartościowych wyników. Rano odbył się chód na 10 000 m kobiet i mężczyzn. Wśród tych ostatnich złoty medal zdobył Łukasz Niedziałek (WLKS Nowe Iganie), a srebrny Arkadiusz Schiedel (MLKS Nadwiślanin Chełmno). Wśród kobiet złoto zdobyła Zuzanna Drygalska (CMKL Człuchów). W rzucie młotem kobiet najlepsza była Patrycja Maciejewska (UKS Achilles Leszno), która pokonała srebrną medalistkę o 3,5 metra, uzyskując równo 58 m. W rzucie oszczepem zwyciężyła faworytka Joanna Hajdrowska (RLTL ZTE Radom), srebrny medal zdobyła Angelika Antoniak (KS Podlasie Białystok), która pobiła rekord życiowy. Z kolei w rzucie oszczepem mężczyzn wszystkie trzy medale wywalczyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia – złoto zdobył Szymon Sadowski (LKS Fenix Słupsk), srebro Oskar Trejgo (KS Podlasie Białystok) lider krajowych tabel, brąz  Karol Sztylka (AML Słupsk), który pobił rekord życiowy. Brązowy medal na 400 m pł wywalczył Kacper Sobczak (MLKS Echo Twardogóra), który przegrał srebro popełniając błąd na ostatnim płotku. W biegu kobiet na tym samym dystansie wszystkie trzy medale wywalczyły zawodniczki z naszych klubów – złoto dla Natalii Wosztyl (RLTL ZTE Radom), która wygrała z dużą przewagą i jako jedyna zeszła poniżej 60 sekund, uzyskując wynik 58.94, srebro dla Anny Gryc (KS Podlasie Białystok), a brąz dla koleżanki klubowej mistrzyni Izabeli Smolińskiej. Na 400 m płaskie złoty medal zdobył również faworyt tej konkurencji Szymon Kreft (LKS Ziemi Puckiej Puck), srebro dla Sebastiana Jakubowskiego (LKS Lubawa). W finale 400 m kobiet wszystkie medale zgarnęły zawodniczki z naszych klubów – złoto dla Karoliny Łozowskiej (KS Podlasie Białystok), srebro dla Natalii Widawskiej (LKS Wrocław), a brąz dla Weroniki Bartnowskiej (KS Podlasie Białystok). W biegu na 2000 m przez przeszkody srebrny medal zdobyła Klaudia Pawlus (LLKS Osowa Sień). W biegu mężczyzn na tym dystansie srebro wywalczył Rafał Pogorzelski (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża), który przegrał ze zwycięzcą o 0.01 sekundy. W biegu na 800 m brązowy medal zdobył Szymon Zięba (UKS Titi Taka Kolbuszowa). W skoku wzwyż wynikiem 182 cm triumfowała Martyna Lewandowska (MLKL Płock), 10 centymetrów mniej skoczyła Patrycja Skoczylas (UKS 12 Kalisz). Czwarte miejsce zajęła Patrycja Adamczyk (KS Polonia Pasłęk), która legitymowała się najlepszym wynikiem w tym roku.

Trzeciego dnia nasi zawodnicy wywalczyli 17 medali. Pogoda była jeszcze gorsza niż poprzedniego dnia – zimno i ciągłe opady deszczu, wiele konkurencji przerywano, inne przesuwano w czasie. W rzucie dyskiem całe podium dla zawodników z klubów naszego Zrzeszenia – złoty medal zdobył Jakub Lewoszewski (KS Agros Zamość), srebrny Michał Jarmołowicz (ULKS Uczniak Szprotawa), który poprawił rekord życiowy, a brązowy Kornel Warszawski (LKS Orkan Ostrzeszów). Podobnie w rzucie dyskiem kobiet – złoto dla Agnieszki Kulak (LKS Jantar Ustka), srebro dla Patrycji Maciejewskiej (UKS Achilles Leszno) – pobity rekord życiowy, brąz dla Magdaleny Olszewskiej (OKLA Ostrołęka). W rzucie młotem mężczyzn klasą dla siebie był Michał Mazur (KS Agros Zamość), który miał wygrać i wygrał, i to z dużą przewagą – jako jedyny przekroczył 60 metrów (67.10) i srebrnego medalistę wyprzedził o ponad 7,5 m. brązowy medal z nowym rekordem życiowym wywalczył Artur Łapo (ALKS AJP Gorzów Wlkp.). W biegu na 1500 m srebrny medal zdobył Szymon Zięba (UKS Titi Taka Kolbuszowa), srebrny medal na tym samym dystansie w biegu kobiet zdobyła Beata Topka (ULKS Talex Borzytuchom). W biegu na 200 m brązowy medal wywalczył Antoni Plichta (LKS Lubusz Słubice), na tym samym dystansie wśród kobiet najlepsza była Martyna Kotwiła (RLTL ZTE Radom), która jako jedyna z finalistek zeszła poniżej 24 sekund i uzyskała ponownie wynik lepszy niż minimum na ME. W ostatnich konkurencjach biegowych –  5000 m – zawodnicy z naszych klubów zdobyli 3 medale. W biegu kobiet srebro wywalczyła Milena Sadowska (WMLKS Pomorze Stargard), brąz Diana Karpiuk (KS Podlasie Białystok) – obie zawodniczki ustanowiły rekordy życiowe, w biegu mężczyzn brązowy medal wywalczył Tomasz Kurowski (GKS Cartusia Kartuzy). Ostatnią konkurencją mistrzostw był trójskok – konkurs był kilkakrotnie przerywany  powodu opadów deszczu. Złoty medal wywalczył w nim Przemysław Łyskawy (ŁLKS Prefbet Śniadowo Łomża), który najlepszy skok 14.08 oddał w ostatniej próbie, brązowy medal zdobył Dawid Krzemiński (RLTL ZTE Radom).

Fot. PZLA Roman Bosiacki