24 medale dla naszych zawodników na Mistrzostwach Polski U-23 w lekkiej atletyce

Na zmodernizowanym stadionie MOSiR w Sieradzu  w dniach 3-0 czerwca – 1 lipca odbyły się Mistrzostwa Polski U-23 w lekkiej atletyce. Rywalizowało ponad 400 młodych lekkoatletów. Mistrzostwa odbywały się w cieniu śmierci Ireny Szewińskiej, która zmarła 29 czerwca. Najwybitniejsza polska lekkoatletka była wspominana przez sportowców, trenerów oraz kibiców. Jej odejście uczczono minutą ciszy, do połowy masztu opuszczono flagę PZLA z czarnym kirem. Zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli łącznie 24 medale – 7 złotych, 13 srebrnych i 4 brązowe.

W biegu na 100 m brązowy medal wywalczyła Marlena Gola (KS Podlasie Białystok), która w eliminacjach pobiła rekord życiowy. Wygrała faworytka Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice).

Marlena Gola świetnie spisała się też w biegu na 200 m, w którym wywalczyła srebro, ulegając jedynie Natalii Kaczmarek z KS AZS AWF Wrocław. W biegu na 800 m srebrny medal wywalczył Patryk Kozłowski (RLTL ZTE Radom), który przegrał tylko z Mateuszem Borkowskim (RKS Łódź), wychowankiem naszego klubu LKB Rudnik. Srebrny medal w biegu na 1500 m zdobyła Sylwia Indeka (LKS Pszczyna), która przegrała złoto zaledwie o 3 setne sekundy, uzyskując najlepszy rezultat w tym sezonie. Drugie srebro Sylwia Indeka wywalczyła w biegu na 5000 m. Dwa medale w biegu na 5000 m wywalczyli zawodnicy z naszych klubów – srebro zdobył Mateusz Kaczor (RLTL ZTE Radom), a brąz Nikodem Dworczak (WMLKS Nadodrze Powodowo). W biegu na 110 ppł zawodnicy z naszych klubów zdobyli dwa medale – złoty wywalczył Dawid Żebrowski (RLTL ZTE Radom), a srebrny Wiktor Santkiewicz (STS Pomerania Szczecinek). Srebrny medal w biegu na 400 m ppł zdobył Nikodem Wylęga (LKS Orkan Ostrzeszów) bijąc rekord życiowy. Bezkonkurencyjna w biegu na 3000 m z przeszkodami była Aneta Konieczek (WMLKS Nadodrze Powodowo), która wywalczyła złoto. W biegu mężczyzn na tym samym dystansie całe podium dla naszych zawodników – złoty medal zdobył Nikodem Dworczak (WMLKS Nadodrze Powodowo), srebrny Patryk Błaszczyk (LKS Jantar Ustka), a brązowy Mateusz Kaczor (RLTL ZTE Radom) – wszyscy pobili rekordy życiowe. W skoku wzwyż

był tylko jeden faworyt i nie zawiódł – złoto zdobył Maciej Grynienko (UKS Orlica Domaniów), który skoczył 2.20  i wyprzedził Wiktora Machińskiego (LUKS Orkan Września) aż o 19 cm. Skok w dal kobiet wygrała, co też było do przewidzenia, Magdalena Żebrowska (KS Podlasie Białystok). Jej kolega klubowy Bartosz Chojnowski w tej samej konkurencji wywalczył srebro bijąc rekord życiowy. Złoty medal w pchnięciu kulą zdobyła faworytka tej konkurencji  Klaudia Kardasz (KS Podlasie Białystok). W kuli mężczyzn brązowy medal wywalczył, bijąc rekord życiowy Michał Walenda (WLKS Nowe Iganie). W rzucie młotem srebrny medal zdobyła, również bijąc rekord życiowy Aleksandra Śmiech (KS Agros Zamość). W rzucie oszczepem kobiet o złoty medal walczyły dwie przyjaciółki – dochodząca do formy po operacji i stracie ubiegłego sezonu czwarta zawodniczka IO w Rio Maria Andrejczyk (LUKS Hańcza Suwałki) i mistrzyni świata U-20 Klaudia Maruszewska (LKS Jantar Ustka) – tym razem o 22 centymetry lepsza była zawodniczka z Ustki. Brązowy medal w sztafecie mężczyzn 4×100 m zdobył zespół UKS Orkan Środa Wlkp. w składzie: Jarosław Guszczak, Maciej Palicki, Krzysztof Wróbel i Marcin Senk.

Na zdjęciu Maria Andrejczyk. Fot. PZLA Facebook, autor Marek Biczyk