Wojewódzka Seniorada Rekreacyjno-Sportowa w Lini

30 czerwca 2018 w Lini (woj. pomorskie) zorganizowano po raz pierwszy w historii Wojewódzką Senioradę Rekreacyjno-Sportową. Zmagania seniorów połączono z XIX Mistrzostwami Województwa Pomorskiego Weteranów w piłce nożnej 6-osobowej w kategorii M 40+. Święto sportu rozpoczęto od zmagań piłkarskich. Do mistrzostw zgłosiło się 8 drużyn: Gmina Wejherowo, AP Marco Gol Gdańsk, Oldboje Starogard Gdański oraz Gmina Puck, zaś w grupie B:  Słupsk, Port Gdański, Sychowianka Sychowo oraz Luzino. W meczach półfinałowych Port Gdański zwyciężył Starogard Gdański 1:0, zaś AP Marco Gol w regulaminowym czasie zremisował 0:0 ze Słupskiem, jednak w rzutach karnych zwyciężył zdecydowanie 3:1. W małym finale Starogard Gdański wygrał ze Słupskiem 3:1, w wielkim finale Port Gdański pokonał AP Marco Gol 1:0.

Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe medale i puchary. Wyróżniono także najlepszego zawodnika, którym został Adam Śledziński oraz najstarszego zawodnika – Jerzy Wasilczuk (lat 67!) – obaj  z Portu Gdańskiego oraz króla strzelców, którym został zdobywca 5 bramek Kamil Czapiewski ze Starogardu Gdańskiego. Drużyny z miejsc na podium otrzymały także upominki ufundowane przez prezesa PZPN Zbigniewa Bońka. Sędziami zawodów piłkarskich byli: Damian Zieziula i Dawid Szymański z Pomorskiego ZPN.

Zmagania seniorów w rozpoczęły się od uroczystego zapalenia znicza olimpijskiego, którego dokonali Danuta Szymikowska – członkini Stowarzyszenia Bądźmy Razem z Lini oraz Brunon Ceszke –wieloletni działacz sportowy ze Strzelna w Gminie Puck. Następnie wszyscy odśpiewali hymn państwowy oraz minutą ciszy oddali hołd zmarłej mistrzyni Irenie Szewińskiej. Wszystkich przybyłych na Senioradę powitał pomysłodawca i główny organizator zawodów Jan Trofimowicz – dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini, wiceprzewodniczący Rady Wojewódzkiej Pomorskiego Zrzeszenia LZS, który jednocześnie otworzył zawody. W dyscyplinach sportowych rywalizowano w 4 kategoriach wiekowych, natomiast w rekreacji w dwóch kategoriach wiekowych. Seniorzy i seniorki biegali na 100 m, na 800 m kobiety, na 1500 m mężczyźni, skakali w dal, kobiety rzucały piłką lekarską, kobiety i mężczyźni rzucali lotką i ringo to celu oraz piłeczką do patelni, rozegrano także marsz nordic walking. W sumie w zawodach rywalizowało ponad 120 uczestników z powiatów: puckiego, słupskiego, lęborskiego, wejherowskiego, sztumskiego, kartuskiego i gdańskiego.

Dekoracji i wręczenia pucharów oraz nagród książkowych i medali za najlepsze wyniki dokonali: wójt Gminy Linia Bogusława Engelbrecht i zastępca prezesa GS LZS w Lini Rafał Bronk. Każdy z uczestników otrzymał także pamiątkowy medal i los biorący udział w loterii. Rozlosowano m.in.: sprzęt sportowy i turystyczny oraz artykuły gospodarstwa domowego. Główną nagrodę  – piękny fotel obrotowy wylosowała Renata Borkowska ze Smażyna. Tę część uroczystości wraz z dyrektorem GDK prowadziły Danuta i Magdalena Janczak z Pomorskiego Zrzeszenia LZS. Specjalne trofea i upominki trafiły także do najstarszych uczestników senioraty, a byli nimi: 84-letnia Zofia Jeszke z Mieroszyna (powiat pucki) oraz 81-letni Benedykt Brand z Gołębiewa Wielkiego (powiat gdański). Puchar otrzymało także najstarsze małżeństwo – państwo Lewandowscy z Wejherowa.

Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali ciepły posiłek turystyczny. Dla seniorów wystąpiły Gminna Orkiestra Dęta z Lini oraz Zespół Pieśni i Tańca Kaszebsko Rodzezna. Na zakończenie był czas na wspólną zabawę pod chmurką przy zespole muzycznym „Królowie Życia”.

Głównymi organizatorami imprezy byli: Pomorskie Zrzeszenie LZS w Gdańsku, Gminne Stowarzyszenie LZS w Lini, Urząd Gminy i Gminny Dom Kultury w Lini. Partnerami zaś byli: Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Stowarzyszenie Bądźmy Razem oraz OSP w Lini. Impreza w znacznym stopniu dofinansowana została ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. Imprezę wsparli również: Przedsiębiorstwo „Lis” z Sierakowic i Salon Meblowy „Stencel” z Sierakowic.   Wiele pracy w przygotowanie obiektu, wystrój sceny, opracowanie regulaminów oraz przeprowadzenie samych zawodów włożyli: Paulina Kuberna, Daria Grzenkowicz, Edmund Szymikowski, Rafał Bronk, Krzysztof Wos oraz pomysłodawca i koordynator przedsięwzięcia dyrektor GDK Jan Trofimowicz.

Fot. Facebook GDK Linia