Jerzy Brzęczek, wychowanek LKS Olimpia Truskolasy, nowym trenerem naszej piłkarskiej reprezentacji

Jak poinformował 12 lipca Polski Związek Piłki Nożnej, trener Jerzy Brzęczek przejmie kadrę biało-czerwonych. Prezentacja następcy Adama Nawałki odbędzie się 23 lipca. Podczas konferencji prasowej zostaną przedstawione plany selekcjonera oraz nowy sztab szkoleniowy reprezentacji Polski. Nowy selekcjoner, Jerzy Brzęczek urodził się 18 marca 1971 roku w Truskolasach, ma więc 47 lat i jest… 47 trenerem reprezentacji w historii. Swoją karierę sportową rozpoczynał w LKS Olimpia Truskolasy, klub istnieje do dnia dzisiejszego, a kilka dni temu jego zawodnicy wywalczyli 9. miejsce w finale centralnym 34. Ogólnopolski Turnieju LZS Chłopców „Piłkarska Kadra Czeka” im. Stanisława Tymowicza.

Jako junior Brzęczek grał w Rakowie Częstochowa. W latach 1988–1995 był zawodnikiem kolejno Olimpii Poznań, Lecha Poznań, Górnika Zabrze i GKS Katowice. W 1995 roku zdecydował się na wyjazd za granicę – trafił do Austrii, grał m.in.: w Tirolu Innsbruck, gdzie trenerem był obecny selekcjoner niemieckiej kadry Joachim Loew, LASK Linz, Sturmie Graz, FC Kaernten,  grał także w izraelskim Maccabi Hajfa. Po 12 lat pobytu za granicą wrócił do kraju i został piłkarzem Górnika Zabrze. W styczniu 2009 rozwiązał kontrakt z klubem i na zasadzie wolnego transferu przeszedł do Polonii Bytom, gdzie był grającym asystentem trenera. Latem 2009 zakończył karierę sportową, a rozpoczął trenerską. W latach 2010–2014 był trenerem Rakowa Częstochowa, swojego juniorskiego niegdyś klubu, potem krótko był trenerem Lechii Gdańsk i przez dwa kolejne lata GKS Katowice. W ubiegłym roku podpisał kontrakt z Wisłą Płock. Miniony sezon jego drużyna zakończyła w ekstraklasie na piątym miejscu i do końca walczyła o udział w europejskich pucharach – to dotychczas jego największy sukces szkoleniowy.

W reprezentacji kraju grał 42 razy w latach 1992-1998, strzelił 4 bramki, m.in. Anglii na Wembley, w 1992 roku z kadrą młodzieżową sięgnął po srebrny medal olimpijski (Barcelona 1992). Wielokrotnie pełnił funkcję kapitana drużyny.

Syn Jerzego Brzęczka, Robert też jest piłkarzem –  grał w Błękitnych Stargard, w 2017 roku przeszedł do Skry Częstochowa (II liga), jest też młodzieżowym reprezentantem Polski, urodził się w Innsbrucku, ma 22 lata. Jerzy Brzęczek Jest również  wujkiem 100-krotnego reprezentanta kraju Jakuba Błaszczykowskiego.

Pierwszy mecz pod wodzą nowego trenera reprezentacja Polski rozegra 7 września na wyjeździe z Włochami, a 11 września zmierzy się we Wrocławiu z Irlandią.

Fot. Skynews