KSP Kielce wygrało VII Ogólnopolski Turnieju LZS Dziewcząt „Mała Piłkarska Kadra Czeka” im. Marka Procyszyna

W dniach 6-8 lipca w Reńskiej Wsi (woj. opolskie) odbył się VII Ogólnopolski Turnieju LZS Dziewcząt „Mała Piłkarska Kadra Czeka” im. Marka Procyszyna – Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Piłce Nożnej Dziewcząt do lat 13. Turniej odbywał się pod patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Do turnieju zgłosiło się niestety tylko 8 drużyny wojewódzkich. Turniej wygrało Kobiece Stowarzyszenie Piłkarskie Kielce (woj. świętokrzyskie), drugie miejsce zajęły piłkarki GOSRiT Luzino (woj. pomorskie), a trzecie LUKS Sportowa Czwórka Radom (woj. mazowieckie). Królową strzelczyń została Klaudia Stańczak (KSP Kielce), która strzeliła 7 bramek, MVP turnieju została Izabela Janiczek (LKS Naprzód Sobolów), a najlepszą bramkarką Klaudia Wesołowska (ULKS Sportowa Czwórka Radom). Puchar fair play powędrował do drużyny UKS Dubler Opole Lubelskie.

Turniej był jednym z najważniejszych elementów Święta Herbowego Reńskiej Wsi i Miast Partnerskich. Organizatorem turnieju było Krajowe Zrzeszenie LZS i Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Opolu. Partnerami i sponsorami: Marszałek Województwa Opolskiego, Opolski Związek Piłki Nożnej, Urząd Gminy Reńska Wieś i LKS Śląsk Reńska Wieś. Na uroczystości otwarcia i zamknięcia turnieju obecni byli m.in.: Gerard Halama, przewodniczący Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Opolu, Marian Wojciechowski, wójt Gminy Reńska Wieś, Stanisław Dyja, wiceprezes Opolskiego Związku Piłki Nożnej oraz Anna Kocińska-Scholz, wiceprzewodnicząca WZLZS w Opolu.

Turniej rozpoczęły mecze grupowe – 8 drużyn podzielono na dwie grupy. W grupie A, późniejszy zwycięzca finału centralnego KSP Kielce najpierw wygrał 3:0 z Dublerem Opole (woj. lubelskie), następnie przegrał z LKS Naprzód Sobolów (woj. małopolskie) 0:2 i w ostatnim grupowym meczu pokonał drużynę gospodarzy LKS Rolnik Głogówek 4:1. Zajął w grupie drugie miejsce, pierwsze miejsce w tej grupie wywalczyła drużyna Naprzód Sobolów. W grupie B, późniejszy wicemistrz LZS, GOSRIT Luzino wygrał z GTW Gliwice (woj. śląskie) 3:2, następnie pokonał UKS Tarchalanka (woj. wielkopolskie) 4:0 i przegrał z LUKS Sportowa Czwórka Radom (woj. mazowieckie) 0:4. Zajął w grupie drugie miejsce, pierwsze przypadło w udziale „Luksiarom” z Mazowsza.

Tak więc w półfinale zmierzyły się drużyny GOSRIT Luzino i LKS Naprzód Sobolów oraz KSP Kielce i LUKS Sportowa Czwórka Radom. Awans do finału zawodniczkom z Pomorza dała wygrana 1:0 – gola w  końcówce meczu strzeliła Wiktoria Domańska, która niestety chwilę później w ostatniej akcji skręciła pechowo kostkę. Po tym zdarzeniu najskuteczniejsza zawodniczka Luzina, nie mogła zagrać w wielkim finale. W drugim półfinale KSP Kielce pokonały 2:0 dziewczęta z Radomia.

W finale  drużyna z woj. świętokrzyskiego wygrała z GOSRiT Luzino 5:0. W ubiegły roku drużyny tych klubów również startowały w finale centralnym – wtedy KSP Kielce zajęło drugie miejsce, a Luzino – czwarte.

Trenerzy GOSRiT-u Maksym Graczyk i Rafał Freitag tak skomentowali ten mecz: – Finał zaczął się dla naszej drużyny  od straty bramki w pierwszej akcji meczu i przez dłuższy czas brakowało pomysłu na skuteczne ataki. Na pewno naszym podopiecznym, nie można było odmówić  woli walki, gdyż do ostatnich minut ryzykowały, próbując strzelić bramkę kontaktową i z pewnością nie był to najgorszy mecz w ich  wykonaniu.

W meczu o trzecie miejsce ULKS Sportowa Czwórka Radom (woj. mazowieckie) pokonała LKS Naprzód Sobolów (woj. małopolski).

W meczach o miejsce 5-8 UKS Dubler Opole Lubelskie wygrał z UKS Tarchalanka 4:1, a GTW Gliwice uległo Rolnikowi Biedrzychowice 1:2. Następnie w meczu o 5 miejsce Rolnik Biedrzychowice pokonał 3:1 Dubler Opole Lubelskie, a w meczy o 7 miejsce, po rzutach karnych UKS Tarchalanka wygrał z GTW Gliwice.

Kolejność finału centralnego:

  1. KSP Kielce (woj. świętokrzyskie)
  2. GOSRiT Luzino (woj. pomorskie)
  3. LUKS Sportowa Czwórka Radom (woj. mazowieckie)
  4. LKS Naprzód Sobolów (woj. małopolskie)
  5. LKS Rolnik Biedrzychowice (woj. opolskie)
  6. UKS Dubler Opole Lubelskie (woj. lubelskie)
  7. UKS Tarchalanka (woj. wielkopolskie)
  8. GTW Gliwice (woj. śląskie)

Na zdjęciu mistrzynie LZS do lat 13 – KSP Kielce