LKS Ceramika Opoczno wygrała 34. Ogólnopolski Turniej LZS Chłopców „Piłkarska Kadra Czeka” im. Stanisława Tymowicza

W dniach 3-6 lipca w Zamościu odbył się 34. Ogólnopolski Turniej LZS Chłopców „Piłkarska Kadra Czeka”  im. Stanisława Tymowicza – Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Piłce Nożnej Chłopców do lat 15. Patronem honorowym turnieju był Polski Związek Piłki nożnej. Startowało w nim 14  drużyn, swoich przedstawicieli nie przysłały woj. zachodniopomorskie i lubuskie. Turniej wygrał LKS Ceramika Opoczno (woj. łódzkie), drugie miejsce zajęła drużyna Szkółka Piłki Nożnej Szamotuły (woj. wielkopolskie), a trzecie KS Beniaminek 03 Starogard Gdański (woj. pomorskie). Najlepszym strzelcem i zawodnikiem turnieju był Kacper Panfil z „Ceramiki”, najlepszym bramkarzem Zachariasz  Tomczyk z SPN Szamotuły.

Organizatorem turnieju było Krajowe Zrzeszenie LZS przy współpracy Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Lublinie oraz Powiatowego i Miejskiego Zrzeszenia LZS w Zamościu. Partnerami i sponsorami byli: Urząd Marszałkowski w Lublinie, Urząd Miasta Zamość i PZPN. Finał centralny otrzymał dofinansowanie z MSiT. W uroczystości otwarcia i zamknięcia turnieju uczestniczyli wiceprzewodniczący Krajowego Zrzeszenia LZS Marek Mazur i Józef Poterucha, gospodarz imprezy oraz przedstawiciele Lubelskiego Związku Piłki Nożnej Jerzy Bojko, członek Zarządu LZPN i Artur Koperwas, specjalista ds. rozwoju piłki amatorskiej w województwie lubelskim.

W turnieju rozegrano 35 meczów, strzelono 111 bramek (średnia nieco ponad 3 bramki na mecz).

Na początku utworzono cztery grupy rozgrywkowe (dwie grupy po 4 drużyny i 2 grupy po 3 drużyny) – poszczególne grupy wygrały następujące drużyny: LKS Zatorzanka Zator, MKS Wkra Żuromin, KS Beniaminek 03 Starogard Gdański i LKS Ceramika Opoczno. Następny etap rozegrano pucharowo.

W walce o finał w pierwszym meczu LKS Zatorzanka Zator (woj. małopolskie) spotkała się z SPN Szamotuły (woj. wielkopolskie) i przegrała 0:1. W drugim meczu o występ w finale starły się drużyny LKS Ceramika Opoczno i KS Beniaminek 03 Starogard Gdański – górą była drużyna z woj. łódzkiego (1:0).

Tak więc w walce o trzecie miejsce w turnieju spotkały się LKS Zatorzanka Zatorze i Beniaminek 03 Starogard Gdański – wynik meczu to 2:1 dla drużyny z Pomorza.

Trener zatorzan Marcin Folga tak skomentował ten mecz – Toczył się on pod dyktando lepiej zbudowanych fizycznie rywali. Przeciwnik był z tzw. górnej półki, bo reprezentujący Pomorze klub ze Starogardu Gdańskiego, ma lepsze możliwości treningowe niż w to jest w Zatorze. Podobno miejsce tuż poza podium jest najgorsze dla każdego sportowca, to jednak dla naszego małego klubu jest ono wielkim sukcesem. W kadrze Zatorzanki zabrakło trzech chłopców z wiodącego rocznika. Po turnieju można tylko gdybać, czy z nimi zespół mógłby zagrać w finale. Jednak młodsi chłopcy z rocznika 2005 i 2006, którzy byli tworzyli kadrę w Zamościu, zdobyli cenne doświadczenia, które powinny zaprocentować w przyszłości. W naszym klubie inwestujemy w wychowanków – podkreślił trener Folga.

Z kolei zdobywcy trzeciego miejsca w turnieju na swoim Facebooku napisali, załączając radosne zdjęcia z drogi powrotnej – Szykujcie szampana wracamy z brązowym medalem mistrzostw LZS! Złożyli też podziękowania swojemu trenerowi Marcinowi Drews, który w czasie swojego wakacyjnego urlopu pojechał z zawodnikami do Zamościa. Już po uzyskaniu prawa występu w finale centralnym prezes klubu Marcin Kaszubowski był pewien, że jego kociewiacy zrobią wszystko by wypaść jak najlepiej. To chłopcy, którzy grają ze sobą od 6-7 lat, pochodzą ze Starogardu i okolic, bardzo by chcieli chodzić do jednej klasy sportowej, ale nie mogą.

W wielkim finale spotkały się drużyny LKS Ceramika Opoczno i SPN Szamotuły. Piłkarze z woj. łódzkiego wiedzą jak smakują medale – w ubiegłym roku zajęli drugie miejsce, w 2016 wygrali turniej. W meczu finałowym spisali się świetnie wygrywając 3:0 z przeciwnikiem z Wielkopolski. Bramki strzelili: Kacper Bartyzel, Maciej Knap i Marcel Wojtoń. Trener SPN Szamotuły przyznał, że wygrał lepszy zespół, choć dodał że w drużynie zabrakło kilku czołowych zawodników z rocznika 2003, którzy w tym samym czasie uczestniczyli na turnieju we Wrocławiu.

Na początku czerwca LKS Izdebki (woj. podkarpackie) wygrał finał wojewódzki „PKCz”, ale powstał problem, bo klub nie miał pieniędzy na opłacenie wyjazdu. Ale od czego media społecznościowe – prezes klubu Rafał Dobosz wystosował na Facebook’u apel o wsparcie i w niecały miesiąc udało się zebrać prawie całą potrzebną sumę, a drużyna odpłaciła darczyńcą świetną postawą zdobywając w finale centralnym 5 miejsce – pokonała w walce o to miejsce drużynę z woj. mazowieckiego Wkrę Żuromin, swojego rywala grupowego, z którym przegrali pierwszy mecz w takim samym stosunku 1:2.

Opiekunami i trenerami drużyny z Żuromina byli Wojciech Błaszkiewicz i Mariusz Kawczyński i zgodnie po ostatnim meczu stwierdzili, że był to pojedynek z serii „niewykorzystane szanse się mszczą”. Już w 14 minucie objęli prowadzenie, mieli kilka okazji na podwyższenie wyniku, ale brak koncentracji w drugiej połowie sprawił, że stracili dwie bramki w krótkim czasie. Mówią, że chcą przyjechać tu za rok i zagrać jeszcze lepiej.

W meczu o miejsce 7-8 zmierzyły się drużyny UKS Fala Świekatowo (woj. kujawsko-pomorskie) i gospodarze GP-SP Ludwin. Obie drużyny w swoich grupach zajęły drugie miejsca. W kolejnym meczu „Fala” przegrała 3:0 z „Zatorzanką” (woj. małopolskie), a Ludwin przegrał 4:0 z pomorskim „Beniaminkiem”. Obu drużynom pozostała więc walka o miejsca 5-8. I tu niestety znowu przegrały swoje mecze – przedstawiciel gospodarzy przegrał 3:0 z LKS Izdebki, a „Fala” w takim samym stosunku przegrała z Wkrą Żuromin. W bezpośredniej walce o 7 miejsce w regulaminowym czasie wynik meczy brzmiał 1:1, w rzutach karnych 3:4 wygrała Fala Świekatowo.

Nie powiodło się tym razem drużynom z woj. świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, które przegrał wszystkie mecze w grupach i w efekcie zajęły 13 i 14 miejsce. Drużyny z miejsc od 9 do 12 „pogrzebały” swoje szanse w meczach grupowych, w których zajęły 3 miejsca.

 Kolejność w finale centralnym:

 1. LKS Ceramika Opoczno (woj. łódzkie)
 2. SPN Szamotuły (woj. wielkopolskie)
 3. KS Beniaminek 03 Starogard Gdański (woj. pomorskie)
 4. LKS Zatorzanka Zator (woj. małopolskie)
 5. LKS Izdebki (woj. podkarpackie)
 6. MKS Wkra Żuromin (woj. mazowieckie)
 7. UKS Fala Świekatowo (woj. kujawsko-pomorskie)
 8. GP-SP Ludwin (woj. lubelskie)
 9. KS Olimpia Truskolasy (woj. śląskie)
 10. MKS Odra Ścinawa (woj. dolnośląskie)
 11. MULKS Tułowice (woj. opolskie)
 12. LKS Promień Mońki (woj. podlaskie)
 13. MLKS Czarni Olecko (woj. warmińsko-mazurskie)
 14. SP Pacanów (woj. świętokrzyskie)