SPN Szamotuły wygrał VII Ogólnopolski Turnieju LZS Chłopców „Mała Piłkarska Kadra Czeka” im. Marka Procyszyna

W dniach 8-11 lipca w Zamościu odbył się VII Ogólnopolski Turniej LZS Chłopców „Mała Piłkarska Kadra Czeka” im. Marka Procyszyna – Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Piłce Nożnej Chłopców do lat 13. Patronem honorowym turnieju był Polski Związek Piłki nożnej. Startowało w nim 9  drużyn. Turniej wygrał SPN Szamotuły (woj. wielkopolskie), drugie miejsce zajęła drużyna GKS Ogniwo Wierzbica (woj. lubelskie), a trzecie GOSRiT Luzino (woj. pomorskie). Najlepszym strzelcem i MVP turnieju był Jan Mierzwa (SPN Szamotuły).

Organizatorem turnieju było Krajowe Zrzeszenie LZS przy współpracy Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Lublinie oraz Powiatowego i Miejskiego Zrzeszenia LZS w Zamościu. Partnerami i sponsorami byli: Urząd Marszałkowski w Lublinie, Urząd Miasta Zamość i PZPN. Finał centralny otrzymał dofinansowanie z MSiT. W uroczystości otwarcia turnieju uczestniczyli m.in.: wiceprzewodniczący Krajowego Zrzeszenia LZS Marek Mazur i Józef Poterucha, gospodarz imprezy oraz Zbigniew Bartnik, prezes Zarządu Lubelskiego Związku Piłki Nożnej i Artur Koperwas, specjalista ds. rozwoju piłki amatorskiej w woj. lubelskim.

Na odprawie technicznej dokonano losowania drużyn do dwóch grup – w jednej znalazło się ich cztery, w drugiej pięć – ustalono także, że drużyna która zajmie w tej drugiej grupie piąte miejsce, nie będzie dalej grała w turnieju. Tą drużyną okazał się ZSP Korfantów (woj. opolskie). Kolejny etap rozgrywek odbył się systemem pucharowym.

W pierwszym półfinale spotkały się drużyny GOSRIT Luzino (woj. pomorskie) i GKS Ogniwo Wierzbica (woj. lubelskie). W swojej grupie gospodarze wygrali 3 mecze i jeden przegrali, zajmując w grupie drugie miejsce. Z kolei GOSRIT Luzino grając w grupie, gdzie były tylko cztery drużyny, wygrał dwa mecze i jeden zremisował, zajmując w swojej grupie pierwsze miejsce. W półfinale lepsi byli gospodarze – GKS Ogniwo Wierzbica – GOSRIT Luzino 3:2. Na wszystkich meczach GOSRiT Luzino piłkarze z Pomorza mogli liczyć na głośny doping swoich rodziców. Jak mówi trener Karol Piątek – rodzice naszych zawodników jeżdżą i kibicują swoim pociechom w całym kraju.

O pechu może mówić Orbita Bukowno, która podobnie jak rok temu przegrała rzutami karnymi mecz o finał. Ich mecz z SPN Szamotuły był, jak sami relacjonują na Facebook’u – twardy, wyrównany, niesłychanie emocjonujący. Prowadziliśmy po bramce Kuby Sołtyska, ale chwila dekoncentracji, strzał z dystansu w okienko i szybko to prowadzenie straciliśmy. No, a potem te przeklęte karne… Teraz sztuka się szybko podnieść. Niestety, tracąc gola w ostatniej minucie meczu z GOSRiT Luzino zajęli tak nielubiane przez sportowców 4 miejsce (wynik 2:1 dla Luzina). Warto zaznaczyć, że na ostatni mecz swoich pociech przyjechało kilkoro rodziców i znakomicie zagrzewali do boju „Orbiciaków”.

W wielkim finale spotkały się więc drużyny: z woj. wielkopolskiego SPN Szamotuły i gospodarze GKS Ogniwo Wierzbica. Wynik 10:1 dla Szamotuł! „Pierwsze skrzypce” w drużynie z Wielkopolski grał niewątpliwie Jan Mierzwa, król strzelców i MVP turnieju. Zawodnik ten znajduje się w Kadrze Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej i jak dalej będzie się tak rozwijał jeszcze o nim usłyszymy.

W meczach o miejsca 5-8 pady następujące wyniki: LKS Omega Kleszczów (woj. łódzkie) pokonała 4:1 LKS Pasjonat Dankowice (woj. śląskie), a SP Łopuszno (woj. świętokrzyskie) wygrało 3:0 z SP Topczewo (woj. podlaskie).

Następnie w meczu o miejsce piąte SP Łopuszno wygrało 3:1 z LKS Omega Kleszczów, a w meczu o miejsce 7. LKS Pasjonat Dankowice pokonał 5:0 SP Topczewo (woj. podlaskie).

Klasyfikacja finału centralnego:

  1. SPN Szamotuły (woj. wielkopolskie)
  2. GKS Ogniwo Wierzbica (woj. lubelskie)
  3. GOSRiT Luzino (woj. pomorskie)
  4. Stowarzyszenie Orbita Bukowno (woj. małopolskie)
  5. SP Łopuszno (woj. świętokrzyskie)
  6. LKS Omega Kleszczów (woj. łódzkie)
  7. LKS Pasjonat Dankowice (woj. śląskie)
  8. SP Topczewo (woj. podlaskie)
  9. ZSP Korfantów (woj. opolskie)

Na zdjęciu: wiceprzewodniczący RG KZ LZS i przewodniczący Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Lublinie Józef Poterucha wręcza kapitanowi SPN Szamotuły puchar zajęcie  pierwszego miejsca.