Martyna Kotwiła brązową medalistką lekkoatletycznych mistrzostw świata juniorek

W dniach 10-15 lipca odbyły się 17. IAAF Mistrzostw Świata U20 w Tampere (Finlandia). Wzięło w nich udział 38 polskich lekkoatletów, w tym 19 z klubów Zrzeszenia LZS. Polska reprezentacja wróciła z 2 brązowymi medalami. Jeden z nich zdobyła w biegu na 200 m Martyna Kotwiła z naszego klubu RLTL ZTE Radom (OSSM LZS), drugi w siedmioboju wywalczyła Adrianna Sułek (CWZS Zawisza Bydgoszcz), poprawiając wynikiem 5939 pkt własny rekord kraju juniorek. Martyna Kotwiła, podopieczna trenerki Bożeny Jadczak, świetnie pobiegła już w eliminacjach –  swoim biegu była druga i awansując do półfinału ustanowiła niezwykle wartościowy rekord życiowy 23.21. Czas ten jest lepszy od wskaźnika PZLA na mistrzostwa Europy seniorów w Berlinie. W finale nasza zawodniczka na metę wpadła jako trzecia wyrównując czasem 23.21 rekord życiowy. Startowała także w finale 4×100 m kobiet – polska sztafeta zajęła w nim 5 miejsce. W klasyfikacji punktowej zdobywając 18 pkt, zajęliśmy 18. miejsce. Wszystkie punktowane miejsca dla naszej ekipy wywalczyły panie.

Jak startowali inni nasi zawodnicy? W finale biegu na 400 metrów przez płotki szósta z bardzo dobrym czasem 58.17 (wyrównanie najlepszego wyniku w historii startów Polek na mistrzostwach świata U20) była Natalia Wosztyl (RLTL ZTE Radom – OSSM LZS). W skoku wzwyż Martyna Lewandowska (MKL Płock) była 8 – przypomnijmy, że podopieczna Mirosława Nisztora przed rokiem wywalczyła w Nairobi wicemistrzostwo świata kadetek. Do finału rzutu oszczepem nie awansował Oskar Trejgo (KS Podlasie Białystok – OSSM LZS), który zajął dopiero 22 miejsce. Do finału nie awansowała też nasza sztafeta 4×100, w składzie której byli zawodnicy z naszych klubów – Damian Sztejkowski (LKS Polkowice) i Rafał Pająk (MKS Czechowice–Dziedzice) – zajęli w sumie 9 miejsce przegrywając finał z Hiszpanią o 0,005 sek. W chodzie na 10 000 metrów 14. miejsce zajął Łukasz Niedziałek (WLS Iganie Nowe – OSSM LZS), 13. w finale rzutu młotem była Patrycja Maciejewska (UKS Achilles Leszno), która w najlepszej próbie uzyskała 55.81. Szymon Kreft (LKS Ziemi Puckiej Puck) nie zakwalifikował się do finału 400 m, został sklasyfikowany na 12 miejscu, a Sebastian Jakubowski (LKS Lubawa) odpadł już w eliminacjach (zajął 40. miejsce). Agnieszka Kulak  (LKS Jantar Ustka) rzuciła dyskiem 39.27 i swój start w Tampere zakończyła na eliminacjach. Do finału rzutu oszczepem pań nie awansowała też Joanna Hajdrowska, zawodniczka RLTL ZTE Radom (OSSM LZS) zajęła 12. miejsce w grupie eliminacyjnej A. Do finału rzutu dyskiem nie awansował Jakub Lewoszewski (KS Agros Zamość/OSSM LZS), który rzucił 56.42, co dało mu 8 miejsce w grupie A. Do finału nie awansowały także sztafety kobiet i mężczyzn 4×400 m. W sztafecie kobiet startowały: Weronika Bartnowska i Karolina Łozowska (obie KS Podlasie Białystok i obie OSSM LZS), Natalia Wosztyl (RLTL ZTE Radom) i Natalia Widawska (WLKS Wrocław), a  w sztafecie męskiej Sebastian Jakubowski i Szymon Kreft.
Największą sensacją MŚ w Tampere było niewątpliwie zdobycie złotego medalu w biegu na 100 m przez Lalu Muhammad Zohri z… Indonezji. Azjata czasem 10.18 ustanowił juniorski rekord swojego kraju oraz zdobył pierwszy w historii Indonezji medal mistrzostw świata IAAF. Swój sukces świętował z… flagą otrzymaną od polskiej ekipy.

Fot. strona www MŚ