OOM w kolarstwie szosowym – wszystkie medale (12) dla zawodników z naszych klubów

W dniach 14-15 lipca w Koziegłowach odbyła się XXIV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w kolarstwie szosowym. Organizatorem imprezy był nasz klub MGLKS Błękitni Koziegłowy. Do zdobycia było łącznie 12 medali – wszystkie wywalczyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS. Kolarze i kolarki walczyli o tytuły mistrzowskie w kategorii junior młodszy. Pierwszego dnia odbyła się jazda indywidualna na czas – jako pierwsze wystartowały dziewczęta. Stanęło ich na starcie 10 kilometrowej trasy 37. Najszybciej pojechała ją Tamara Szalińska (UKS Ratusz Maszewo) i wywalczyła tytuł mistrzyni Polski. Wicemistrzyniami zostały: druga na mecie Nikola Wielowska (LUKS JF Duet Goleniów – OSSM LZS) i trzecia Olga Wankiewicz (UKS Copernicus/SMS Toruń – OSSM LZS). Wśród juniorów młodszych złoty medal wywalczył Kacper Majewski (KKS Gostyń), który o osiem sekund pokonał Radosława Frątczaka (UKS Copernicus/SMS Toruń). Kolejne osiem sekund stracił zdobywca brązowego medalu – Tobiasz Zaremba (KKS Gostyń). Chłopcy pokonywali również dystans 10 km, a starowało ich 50.

Następne dnia rywalizowano na trasie wyścigu ze startu wspólnego. Juniorki młodsze miały do przejechania niespełna 63 kilometry, a o medalach zadecydował sprint z grupy. Najszybsza okazała się Zuzanna Olejniczak (KKS Gostyń), która pokonała  Nikolę Wielowską (LUKS JF Duet Goleniów) i Maję Wróblewską (UKS Ratusz Maszewo). Do zawodów zgłoszono 50 zawodniczek – 3 nie stanęły na starcie, a 6 nie dojechało do mety.

Juniorzy młodsi mieli do pokonania ponad 94 kilometry i tutaj medale między sobą podzieliła mała 5- osobowa grupka. O złotym medalu decydowała fotokomórka – najlepszy okazał się Tobiasz Zaremba (KKS Gostyń), srebrny medal wywalczył Michał Pietras (KS Pogoń Mostostal Puławy) – ten sam czas, a brązowy Maksymilian Grzenkowicz (GKS Cartusia Bike Atelier) – strata 3 setne sekundy. Do wyścigu zgłoszono 120 zawodników – na starcie nie pojawiło się 3, a aż 44 nie dojechało do mety.

W sumie OOM 2018 startowali zawodnicy z 42 klubów (w tym 31 klubów Zrzeszenia LZS), reprezentujących 15 województw. Klasyfikację klubową wygrał KKS Gostyń, przed UKS Copernicus/SMS Toruń i ALKS Stal Intermax Houge Grudziądz, a wojewódzką – wielkopolskie przed kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim.

Fot. oomslask2018.pl