KKPK Medyk Konin znowu najlepszy w turnieju PKCz dziewcząt

W dniach 19-20 lipca na boiskach ARMS w Siedlcach odbył się finał centralny XVIII Ogólnopolskiego Turnieju LZS Dziewcząt „Piłkarska Kadra Czeka”. Turniej objęty był patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej i Prezydenta Miasta Siedlce. Organizatorami zawodów byli Krajowe Zrzeszenie LZS i WLKS Nowe Iganie, partnerami: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Powiat Siedlecki, Urząd Gminy Siedlce i Agencja Rozwoju Miasta Siedlce. Turniej dofinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki. W turnieju rywalizowało niestety tylko 6 zespołów, najmniej w historii tej imprezy: LUKS Ziemia Lubińska, LKS Astoria Szczerców, KTS-K GOSRiT Luzino, LUKS Wisła Nowy Korczyn, KKPK Medyk Konin i GLKS Potok Sitno. Turniej po raz 7 z rzędu, a po raz 11 w historii wygrała drużyna z Wielkopolski – KKPK Medyk Konin.

W uroczystym otwarciu turnieju uczestniczyli m.in.: przedstawiciele klubu WLKS Siedlce Iganie Nowe – prezes Adam Gabiński, wiceprezes Stefan Waszczuk, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Mirosław Sawicki i sekretarz Zarządu Janusz Krysiak, Urząd Miasta Siedlce reprezentowali prezydent Wojciech Kudelski i wiceprezydent Piotr Niewiadomski, a Gminę Siedlce zastępca wójta Jan Osiej. Obecny był także główny organizator ze strony klubu, dyrektor Stefan Długosz. Honorowy patron turnieju prezydent miasta Siedlce Wojciech Kudelski życzył młodym piłkarkom sportowej rywalizacji oraz wywiezienia z Siedlec dobrych wspomnień, zachęcał również do korzystania z licznych atrakcji, jakie oferuje miasto.

Zespoły podzielono w drodze losowania na dwie grupy. Mecze w grupach odbywały na zasadzie 2×25 minut i 10 minut przerwy. W grupie A grały drużyny: LKS Astoria Szczerców, GLKS Potok Sitno i LUKS Ziemia Lubińska. Grupę wygrała Astoria pokonując Ziemię Lubińską 3:0 i Potok Sitno 3:1. Drugie miejsce zajął Potok Sitno, który pokonał drużynę Ziemia Lubińska 4:0.

W drugiej grupie grał KKPK Medyk Konin, LUKS Wisła Nowy Korczyn i KTS-K GOSRiT Luzino. W pierwszym meczu Wisła Nowy Korczyn zremisowała 0:0 z Luzinem, w drugim Medyk Konin pokonał Wisłę Korczyn 3:0. Luzino musiało wygrać z Medykiem by „pozostać w grze”.

– To spotkanie z pewnością zapamiętamy na długo – napisali na swoje stronie internetowej. – Byłby to najlepszy występ podopiecznych trenera Sylwestra Piątka na turnieju, gdyby wyrwać z niego ostatnie koszmarne 4 minuty. W tym czasie, w dramatycznych okolicznościach straciliśmy 3 bramki. Dobrze zorganizowana gra w obronie i spokój w bramce Nikoli Kankowskiej – najlepszej bramkarki turnieju – nie zwiastowały tego, co miało się wydarzyć feralnej końcówce, mało tego to zawodniczki z Luzina po udanej kontrze mogły prowadzić, gdy w sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazła się Julia Bargańska. Niestety ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 0:3.

O kolejności w tej grupie miały zadecydować rzuty karne między Luzinem i Nowym Korczynem. Odbyły się one tuż po zakończonym meczu z Medykiem. I znowu oddajmy głos autorowi wpisu na stronie www. – W samej serii jedenastek, pech nas niestety nie opuszczał. Po pierwszym rzucie karnym obronionym przez Nikolę Kankowską, sędzia dopatrzył się obrony zza linii bramowej i kazał go powtórzyć. Na Mistrzostwach Świata w Rosji bramkarze wychodzili metr przed bramkę, w turnieju dziewcząt U-15 w Siedlcach młody sędzia liniowy uznał, że jest to niedopuszczalne, co zostawimy bez komentarza.

W efekcie KTS-K GOSRiT Luzino grało o 5 miejsce z mistrzem woj. dolnośląskiego LUKS Ziemia Lubińska. Pech z serii „rzuty karne” dalej nie opuszczał piłkarek z Pomorza – ich mecz z Ziemią Lubińską zakończył się remisem 1:1, i znowu decydowały „karniaki” – luzinianki przegrały w nich 4:3.

W pierwszym półfinale spotkały się drużyny LKS Astoria Szczerców i LUKS Wisła Nowy Korczyn. Dziewczęta z woj. łódzkiego panowały niepodzielnie, wygrały aż 8:0. W drugim półfinale zmierzył się Medyk Konin z GLKS Potok Sitno – bez wysiłku 5:0 dla „Medyczek”.

Tak więc o trzecie miejsce walczył Potok Sitno z Wisłą Nowy Korczyn – wygrały dziewczęta z woj. lubelskiego 2:0. W finale KKPK Medyk Konin pokonał 2:0 LKS Astoria Szczerców.

W turnieju rozegrano 11 spotkań, strzelono 49 bramek (w tym 13 karnych), tylko dwa mecze zakończyły się remisami.

Najwięcej bramek w turnieju zdobyła Wiktoria Kaczmarek z Astorii Szczerców. Najaktywniejszą zawodniczką wybrano Barbarę Masupust z tego samego klubu. Najlepszą bramkarką została Nikola Kankowska z KTS-K GOSRiT Luzino, natomiast MVP turnieju uznano Oliwię Jaśniak z Medyka Konin.

Zawodniczkom na uroczystości zamknięcia turnieju medale, puchary i nagrody wręczali m.in.: Marek Mazur, wiceprzewodniczący KZ LZS, Michał Dziubak, dyrektor Biura KZ LZS, Mirosław Krusiewicz, dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Adam Gabiński, prezes WLKS Nowe Iganie, przewodniczący Komisji Rewizyjnej WLKS Nowe Iganie Mirosław Sawicki i zastępca wójta Gminy Siedlce Jan Osiej.

Kolejność końcowa:

  1. KKPK Medyk Konin (woj. wielkopolskie)
  2. LKS Astoria Szczerców (woj. łódzkie)
  3. GLKS Potok Sitno (woj. lubelskie)
  4. LUKS Wisła Nowy Korczyn (woj. świętokrzyskie)
  5. LUKS Ziemia Lubińska (woj. dolnośląskie)
  6. KTS-K GOSRiT Luzino (woj. pomorskie)