43 medale naszych zawodników na OOM w lekkiej atletyce

W dniach 27 – 29 lipca na stadionie w Chorzowie odbyły się zawody lekkoatletyczne w ramach OOM 2018 Śląsk. Startowało kilkuset zawodników z ponad 200 klubów. Lekkoatleci z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli w nich 43 medale – 13 złotych, 14 srebrnych i 16 brązowych. Zacznijmy prezentację naszych medalistów od konkurencji biegowych.

W biegu na 200 m brązowy medal wywalczyła Olga Rzeszewska (ALKS AJP Gorzów Wlkp.). W sprincie na 100 m mężczyzn brązowy medal zdobył Rafał Łupiński (KS Podlasie Białystok), który poczynił duży postęp – ubiegły sezon (2017) zakończył wynikiem 11.77, a w Chorzowie osiągnął 10.86. W biegu na 400 m złoty medal wywalczył Jakub Pająk (MKS Czechowice-Dziedzice). Niespodziewaną złotą medalistką w biegu na 100 m ppł została Marika Majewska (LUKS Orkan Września/OSSM LZS), szósta w tabelach, po raz pierwszy pobiegła poniżej 14 sekund. Brązowy medal zdobyła Aleksandra Kiryluk (KS Podlasie Białystok). W biegu mężczyzn na 110 ppł brązowy medal wywalczył, faworyt do złota, Natan Frąckiewicz (STS Pomerania Szczecinek). Złoty medal w biegu na 400 m ppł zdobyła Alicja Kaczmarek (ALKS AJP Gorzów Wlkp.) – czasem 60.48 poprawia rekord życiowy uzyskany poprzedniego dnia. Jej siostra Natalia biega w teamie Aleksandra Matusińskiego, brązowy medal dla Aleksandry Ziętko (MKS Agros Chełm). Wśród mężczyzn na tym dystansie najlepszy był Robin Biliński (LUKS Podium Kup), który poprawił rekord życiowy o 0.62 sekundy, srebrny medal zdobył Sebastian Urbaniak (LIUKS Kruszwica).

W biegu na 1500 m trzy medale dla zawodniczek z naszych klubów. Medalistka z Györ, Klaudia Kazimierska (LKS Vectra Włocławek), objęła prowadzenie na pierwszym okrążeniu i zwyciężyła z przewagą półtorej sekundy. Obroniła tytuł i ma już w swej kolekcji 5 złotych medali mistrzostw Polski. Srebro, jak przed rokiem, dla Magdaleny Ciołak (MLUKS Rawa – Rawa Mazowiecka), a brąz dla Weroniki Lewna (LKS Fenix Słupsk). W biegu na 1500 m z przeszkodami zwyciężyła faworytka, liderka tabel, Katarzyna Główczewska (ULKS Talex Borzytuchom/OSSM LZS). 2000 m z przeszkodami mężczyzn wygrał Adam Kołodziej (MUKS Wisła Junior Sandomierz). W biegu na 1500 m złoty medal zdobył Filip Ostrowski (KKL Rodło Kwidzyn) – to jego drugi medal w tym roku, wcześniej triumfował w biegu przełajowym. Z kolei bieg na 3000 m wygrał Marcin Kowalski (GKS Żukowo) – to jego trzeci złoty medal w tym roku, wcześniej najlepszy był w hali i w biegu przełajowym.

W sztafecie 4x400m dwa medale wywalczyły nasze kluby – srebro LIUKS Kruszwica, brąz LKS Lubawa. A teraz konkurencje techniczne. W trójskoku dwa medale wywalczyli nasi zawodnicy – srebro Kacper Rudnik (KS Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie), a brąz Julian Mikuśkiewicz (LUKS Namysłów). W rzucie dyskiem złoty medal zdobył Wojciech Marok (UKS Orkan Środa Wlkp./OSSM LZS), swojego największego konkurenta, brązowego medalistę mistrzostw Europy Gracjana Kozaka (MKS Bolesłavia Bolesławiec) wyprzedził aż o 495 cm. Drugi złoty medal Wojciech Marok zdobył w pchnięciu kulą, lider tabel europejskich pchnął na odległość 20.84 i pokonał obrońcę tytułu i brązowego medalistę ME Piotra Goździkiewicza (UKS 12 Kalisz) dokładnie o 2 mety. Trzeci był Gracjan Kozak (MKS Bolesłavia Bolesławiec). W tej samej konkurencji wśród kobiet niespełna 16-letnia Wiktoria Łuczak (KS Agros Zamość/OSSM LZS) wygrała z ponad metrową przewagą nad srebrną medalistką, dodajmy, że w kwalifikacjach ustanowiła rekord życiowy – 15.23, brązowy medal zdobyła Karolina Krawczyk (LKS Polkowice). W rzucie młotem brązowy medal wywalczyła Jolanta Klimasz (UKS Achilles Leszno), wśród mężczyzn srebro zdobył Paweł Misiaszek (LLKS Pomorze Stargard). W rzucie oszczepem srebrny medal zdobyła Małgorzata Maślak (ULKS Tychowo), wśród mężczyzn dwa medale dla naszych zawodników – srebro wywalczył Łukasz Wisełka (ULKS Uczniak Szprotawa), a brąz Dominik Stępień (MLKS Nadwiślanin Chełmno). W skoku wzwyż srebrny medal wywalczył Jakub Pająk (UKS Błyskawica Domaniewice), z kolei w skoku w dal srebro zdobył Karol Wiśniewski (LUKS Start Nakło), który złoty medal przegrał zaledwie o 1 centymetr.

Świetnie w 10-boju zaprezentował się Maciej Pietras (LUKS Hańcza Suwałki), wygrał z przewagą aż 584 punktów nad srebrnym medalistą Jakubem Węgrzynem (MKS Osa Zgorzelec/OSSM LZS) i pobił 8 rekordów życiowych w konkurencjach indywidualnych (w skoku o tyczce aż o 70 cm). Brązowy medal wywalczył Eryk Świergocki (LKLA Krokus Astromal Leszno). W 7-boju pań dwa medale dla naszych zawodniczek – srebro Edyta Bielska (MLUKS Mokasyn Płoty), brąz Klaudia Kronburg (MULKS Juvenia Głuchołazy).

W chodzie na 5000 m dwa medale wywalczyły zawodniczki z naszych klubów – srebro Julia Kowalska (LKS Vectra Włocławek/OSSM LZS), a brąz Olga Zajączkowska (ALKS AJP Gorzów Wlkp.). W chodzie mężczyzn na 10 000 m brązowy medal zdobył Miłosz Oczkoś (MLKS Nadwiślanin Chełmno/OSSM LZS).

Fot. oomslask2018