II Memoriał im. Ireny Warakomskiej

W dniach 1-8 sierpnia w Suwałkach odbył się II Memoriał im. Ireny Warakomskiej. W turnieju startowało 268 szachistów z Polski, Białorusi, Gruzji, Holandii, Indii, Izraela, Rosji i Ukrainy. Wśród nich było aż 18 arcymistrzów – najwyższej klasy sportowej zawodników szachistów. Jak mówił Maciej Cybulski, sędzia główny zawodów, memoriał Ireny Warakomskiej w środowisku szachowym odbierany jest jako turniej stworzony z potrzeby serca.

Irena Warakomska była prezesem szachowego klubu LKS Javena Hańcza Suwałki przez 10 lat (2002 – 2012). Jej działalność rozwinęła życie szachowe klubu, czyniąc szachy wiodącym sportem w Suwałkach. Za jej kadencji suwalski klub zdobył ponad 100 medali w rozgrywkach szczebla mistrzostw Polski. Klub od wielu lat uczestniczy w finale centralnym Ogólnopolskiego Turnieju Krajowego Zrzeszenia LZS o „Złotą Wieżę” – za jej prezesury Hańcza Suwałki zdobyła 4 „Złote Wieże”, 3 „Srebrne” i 1 „Brązową”. Irena Warakomska zmarła w 2016 roku. Była matką 5 dzieci, w tym dwójki szachistów – WIM Anny Warakomskiej i GM Tomasza Warakomskiego, którzy zaczynali swoje kariery w klubie z Suwałk. Organizatorem turnieju było Stowarzyszenie Imienia Ireny Warakomskiej, założonego przez jej dzieci, a patronat honorowy nad turniejem sprawował Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz.

Łączna pula nagród tegorocznej edycji wynosi ponad 80 tys. złotych – to drugi w Polsce turniej pod względem puli nagród – pierwszy to Turniej im. Mieczysława Najdorfa organizowany w Warszawie.

Szachiści grali w czterech grupach. Grupę A (88 zawodników z rankingiem ELO >2100) wygrał Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice, nagroda 11.000 PLN).

Grupę B (63 zawodników z rankingiem ELO 1601-2100) wygrał Maciej Koziej (KMKSzach Victoria Komplexbud, nagroda 3.500 PLN).

W grupie C (61 zawodników z rankingiem ELO lub bez ELO) wygrał Dymitr Ostrowski (UKS Korona Gdańsk, nagroda 1.500 PLN).

W grupie D. (56 zawodników do lat 12, nagrody rzeczowe) wszystkie miejsca na podium zajęli suwalczanie. Wygrał Michał Racis, który wyprzedził Dawida Jasiulewicza (obaj Hańcza), a trzecia była najlepsza z dziewcząt Paulina Rojek (UMKSz. Jaćwież Suwałki).

W  towarzyszącym memoriałowi turnieju Blitza najlepsi byli: 1. Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn), 2. Bartosz Soćko (KSz Hetman Katowice), 3. Tomasz Warakomski (Akademia Szachowa Gliwice).

Rozegrano (na Placu M. Konopnickiej) także symultanę szachową z Radosławem Wojtaszkiem (GM) i  Klaudią Kulon (WGM).

Nagrody i puchary wręczali zwycięzcom między innymi Monika Krupa, prezes Stowarzyszenia im. Ireny Warakomskiej oraz jej córka, a także Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.