Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Berlinie – złoto Nowicki, srebro Fajdek

W dniach 7 – 12 sierpnia w Berlinie odbyły się 24. Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce seniorów. Polacy zdobyli w nich 12 medali, w tym 7 złotych, 4 srebrne i 1 brązowy. Nasza reprezentacja zajęła drugie miejsce w klasyfikacji medalowej, ustępując jedynie zespołowi Wielkiej Brytanii. To największy sukces naszej lekkiej atletyki od 1958 roku. Swój udział w tym dobrym występie mają także zawodnicy z klubów Krajowego Zrzeszenia LZS, których startowało w Berlinie 14. Złoty medal w rzucie młotem wywalczył Wojciech Nowicki (KS Podlasie Białystok), srebro w tej samej konkurencji zdobył Paweł Fajdek (KS Agros Zamość). Srebrny medal w biegu na 1500 m zdobyła wychowanka LKS Lubusz Słubice (obecnie MKL Szczecin) Sofia Ennaoui. brązowy w rzucie młotem Joanna Fiodorow, która przez kilka reprezentowała barwy ŁLKS Prefbet Śniadowo Łomża (obecnie OŚ AZS Poznań).

Jakie miejsca zajęli pozostali nasi zawodnicy? Imponująco pobiegł w finale biegu na 110 metrów przez płotki Damian Czykier (KS Podlasie Białystok). Podobnie jak dwa lata temu otarł się o podium zajmując czwarte miejsce, do brązowego medalu zabrakło 4 setne sekundy. 4 miejsce w pchnięciu kulą zajęła Klaudia Kardasz (KS Podlasie Białystok) ustanawiając rekord życiowy. 5 miejsce w finale skoku w dal zajął Tomasz Jaszczuk (WLKS Iganie Nowe), w biegu na 5000 metrów 11. miejsce zajęła Katarzyna Rutkowska (KS Podlasie Białystok), lokatę za nią uplasowała się Paulina Kaczyńska (Pomorze Stargard). Martyna Kotwiła (RLTL ZTE Radom) w półfinałach sprintu na 200 metrów zajęła 5 miejsce. – Pobiegłam na tyle ile mogłam, ale jestem jeszcze juniorką i starsze zawodniczki są po prostu lepsze. Mam nadzieję, że za dwa lata pokażę się z lepszej strony – obiecała sprinterka. Martyna biegła też w sztafeta pań 4×100 metrów, która w finale zajęła 6 miejsce. Męska sztafeta 4×100 metrów, w której biegł Dominik Kopeć (KS Agros Zamość) w eliminacjach zajęła w swoim biegu drugie miejsce, ale została zdyskwalifikowana za przekroczenie linii toru. Swoje starty na 100 m zakończył na półfinale. Artur Kozłowski (MULKS MOS Sieradz) w biegu maratońskim zajął 52 miejsce. Alicja Konieczek (WMLKS Nadodrze Powodowo), choć pobiła rekord życiowy to była w biegu na 3000 m z przeszkodami dopiero 17, a Katarzyna Kowalska (LKS Vectra Włocławek) dopiero 29.

Maciej Grynienko (UKS Orlica Domaniów) nie zakwalifikował się do finału skok wzwyż, do finału rzut dyskiem niestety nie awansowała Daria Zabawska (KS Podlasie Białystok).

Złote medale dla Polski, oprócz Wojciecha Nowickiego zdobyli: w biegu na 400 m Justyna Święty (AZS AWF Katowice) – do 2018 roku w tej konkurencji Polska miała na koncie tylko jeden medal ME, zdobyła go dokładnie 40 lat temu śp. Irena Szewińska i był to medal brązowy, sztafeta 4×400 m w składzie Justyna Święty, Małgorzata Hołub-Kowalik (KL Bałtyk Koszalin), Iga Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz) i Patrycja Wyciszkiewicz (OŚ AZS Poznań) – w eliminacjach biegały Natalia Kaczmarek AZS AWF Wrocław i Martyna Dąbrowska – UKS 19 Bojary Białystok, w biegu na 800 m Adam Kszczot (RKS Łódź), w rzucie młotem Anita Włodarczyk (Skra Warszawa), w pchnięciu kulą Michał Haratyk (Sprint Bielsko-Biała) i w pchnięciu kulą Paulina Guba (AZS UMCS Lublin).

Srebrne medale, oprócz Sofii Ennaoui i Pawła Fajdka zdobyli: Marcin Lewandowski (Zawisza Bydgoszcz) w biegu na 1500 m i Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn) w pchnięciu kulą. Brązowy medal w rzucie młotem zdobyła Joanna Fiodorow, która w latach 2009-2011 reprezentowała barwy LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża (obecnie OŚ AZS Poznań), a którą obecnie trenuje Malwina Wojtulewicz-Sobierajska, szkoleniowiec Wojciecha Nowickiego.