Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym – tylko 3 medale Polaków

W nich 2-7 lipca w Glasgow odbyły się Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym seniorów. Do Szkocji pojechała 20-osobowa reprezentacja Polski, w tym 13 zawodników z klubów Zrzeszenia LZS. Polscy torowcy zdobyli na tych mistrzostwach 3 medale – złoty i 2 brązowe. I zdobywali je wychowankowie naszych klubów. Złoty medal w wyścigu punktowym zdobył Wojciech Pszczolarski, obecnie reprezentujący czeski klub SKC Tufo Prostejov, ale kolarskiego fachu uczył go trener Franciszek Moszumański w LMGKK Ziemia Brzeska Brzeg. Pszczolarski to brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw świata w Hongkongu w tej konkurencji i mistrz Europy z Grenchen (2015). Brązowy medal wywalczył w wyścigu eliminacyjnym Szymon Krawczyk (obecnie Voster Uniwheels), również wychowanek trenera Franciszka Moszumańskiego. Brązowy medal w wyścigu indywidualnym na dochodzenie zdobyła Justyna Kaczkowska, do niedawna zawodniczka UKKS Imielin Team Corratec, obecnie Mat Atom Deweloper.

Nasz mistrz świata w omnium Szymon Sajnok do niedawna reprezentujący barwy GKS Cartusia Kartuzy, dziś CCC Sprandi Polkowice, zajął czwarte miejsce w omnium, do brązowego medalu zabrakło 1 punktu. Kapitalnie w 1. rundzie wyścigu na dochodzenie zaprezentowały się Polki w składzie: Daria Pikulik i Wiktoria Pikulik (obieKK BCM Nowatex Ziemia Darłowska), Justyna Kaczkowska, Nikol Płosaj (UKS Mróz Jedynka Kórnik). Czas 4:24.361 to nowy rekord Polski, który dał im prawo walki o brązowy medal z Niemkami. Tam dużo więcej sił zachowały niestety Niemki i zdobyły brąz. Urszula Łoś (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz) zajęła 5 miejsce na 500 m ze startu zatrzymanego i była 9 w keirinie, w keirinie startowali też jej koledzy klubowi – Krzysztof Maksel był szósty, a Mateusz Lipa 10. W madisonie 8 miejsce zajęły siostry Pikulik, a wśród mężczyzn Wojciech Pszczolarski i Dawid Staniszewski (KS Pogoń Mostostal Puławy) uplasowali się na 6 miejscu.

Marlena Karwacka (KK BCM Nowatex Ziemia Darłowska) i Urszula Łoś zajęły 8 miejsce w sprincie drużynowym, nasi sprinterzy w składzie: Maciej Bielecki (GK Piast Szczecin), Krzysztof Maksel, Mateusz Lipa zajęli 4 miejsce. W wyścigu drużynowym na dochodzenie Polacy – Adrian Tekliński (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz), Szymon Krawczyk, Szymon SajnokDawid Czubak (Voster Uniwheels) zajęli 5. miejsce – najlepsze w historii w tej konkurencji.

Może nie były to zbyt udane mistrzostwa, liczyliśmy na 5-6 medali, ale jest to niezwykle perspektywiczna grupa – spora jej część to jeszcze orlicy, a nawet juniorzy, którzy w swoich grupach wiekowych mają już na koncie medale mistrzostw świata i Europy. Przyszły rok będzie niezwykle ważny, bo zacznie się „ciułanie” punktów potrzebnych do zakwalifikowania się na igrzyska w Tokio.

Na zdjęciu Wojciech Pszczolarski (fot. UEC)