13 medali na ME juniorów i młodzieżowców w kolarstwie torowym zdobyli zawodnicy z naszych klubów

Większość naszych młodych kolarzy torowych nie miała zbyt dużo czasu na odpoczynek – na początku miesiąca ME seniorów, 19 sierpnia zakończyły się MŚJ, a już 21 sierpnia rozpoczęły się w Aigle Mistrzostwa Europy juniorów i młodzieżowców. Nasza reprezentacja zdobyła 13 medali – 2 złote, 2 srebrne i 9 brązowych. Juniorzy zdobyli 11 medali, a młodzieżowcy 2, było też sporo 4 i 5 miejsc. Do Szwajcarii pojechało 19 zawodników w kategorii U23, w tym 15 z klubów Zrzeszenia i 17 w kategorii junior, w tym 14 z klubów Zrzeszenia. Wszystkie medale zdobyli zawodnicy z naszych klubów.

Złoty medal w wyścigu drużynowym na dochodzenie juniorów zdobyli: Kacper Walkowiak, Michał Gałka (obaj UKS Copernicus), Damian Papierski, Wiktor Richter (obaj UKS Koźminianka Koźminek).

Drugi złoty medal wywalczyły w finale sprintu drużynowego kobiet do lat 23 Julita Jagodzińska (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne) i Marlena Karwacka ((BCM Nowatex Ziemia Darłowska).

W keirinie juniorów wystartowało dwóch Polaków. Cezary Łączkowski (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team, SMS Żyrardów) zdobył srebrny medal, a Mateusz Sztrauch (KLTC Konin, SMS Żyrardów) był czwarty. W finale keirinu kobiet do lat 23 Aleksandra Tołomanow (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne) zdobyła brązowy medal, a Marlena Karwacka (BCM Nowatex Ziemia Darłowska) była szósta. Blisko wywalczenia medalu w keirinie były nasze juniorki – Paulina Petri (KS Społem Łódź, SMS Żyrardów) zajęła 4. miejsce, a Nikola Sibiak (BCM Nowatex Ziemia Darłowska, SMS Żyrardów) była 5.

Duet juniorów Damian Papierski (UKS Koźminianka Koźminek) i Filip Prokopyszyn (LKS Trasa Zielona Góra zdobył brązowy medal w madisonie. Wiktoria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska) i Weronika Humelt (UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik) zajęły piąte miejsce w tej konkurencji w kategorii U23. Daniel Staniszewski (KS Pogoń Mostostal Puławy) i Szymon Krawczyk (Voster Uniwheels Team) również w tej kategorii wiekowej uplasowali się na czwartej pozycji.

Juniorka Marta Jaskulska a (BCM Nowatex Ziemia Darłowska) zdobyła 3 brązowe medale – w omnium, w wyścigu punktowym i eliminacyjnym. Nikola Sibiak wywalczyła brązowy medal w sprincie indywidualnym juniorek. Filip Prokopyszyn zdobył srebrny medal w scratchu i brązowy w wyścigu na 1 km ze startu zatrzymanego juniorów. W scratchu juniorek reprezentowała nas Oliwia Majewska (UKS Copernicus Toruń), która w porównaniu do MŚ zastąpiła srebrną medalistkę Martę Jaskulską. Oliwii do medalu zabrakło niewiele, ale skończyło się na 5. lokacie.

Drużyna sprinterów w MŚJ zajęła drugie miejsce. W ME zanotowała lekki regres, gdyż zdobyła brązowy medal. Polacy jechali w składzie: Cezary Łączkowski, Oskar Filipczak GK Piast Szczecin, SMS Żyrardów) i Mateusz Sztrauch.

Nasze juniorki medal miały zapewniony przed startem. W tej konkurencji wystartowały tylko trzy zespołu. Polki w składzie: Nikola Sibiak i Paulina Petri w eliminacjach okazały się gorsze od Litwinek i Rosjanek i sklasyfikowano je na trzeciej pozycji.

Damian Sławek (GKS Cartusia Kartuzy) zajął czwarte miejsce w omnium młodzieżowców. Daria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska) zakończyła omnium do lat 23 na szóstym miejscu. W omnium juniorów Filip Prokopyszyn był 5, w wyścigu punktowym Monika Garczewska (UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik) była 8, w sprincie indywidualnym juniorów Cezary Łączkowski był 4. W wyścigu ze startu zatrzymanego na 500 m Nikola Seremak (BCM Nowatex Ziemia Darłowska, SMS Żyrardów) była 7. W sprincie mężczyzn do lat 23 Daniel Rochna (UKS Copernicus) był 5.

Blisko zdobycia medalu był Michał Gałka (UKS Copernicus) w wyścigu indywidualnym na dochodzenie na 3 kilometry juniorów. Reprezentant Polski z czwartym czasem awansował do wyścigu o brązowy medal – przegrał z Rosjaninem.

Michał Lewandowski (UKS Copernicus) zajął 5. miejsce w wyścigu na kilometr ze startu zatrzymanego młodzieżowców. Łukasz Kowal (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne) uplasował się na 12 miejscu.

Na piątej pozycji uplasowała się drużyna młodzieżowców w składzie: Damian Sławek, Adrian Kaiser GKS Cartusia Kartuzy), Bartosz Rudyk (ALKS Stal Grudziądz) i Dawid Czubak w wyścigu drużynowym na dochodzenie, również piąte miejsce zajęła drużyna kobiet: Monika Graczewska, Nikola Różyńska (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team), Wiktoria Pikulik i Karolina Lipiejko (UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik).

Na czwartym miejscu zmagania zakończyły juniorki w wyścigu drużynowym. W pojedynku o brązowy medal uległy Niemkom.

Fot. PZKol Facebook