8 medali naszych kolarzy na Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski

W tym roku Górskie Szosowe Mistrzostwa Polski odbyły się w dniach 24-26 sierpnia na Dolnym Śląsku. Rywalizacja o medale toczyła się nieopodal Wałbrzycha. Start i meta wyścigów wyznaczona została w Walimiu, a sama trasa wiodła po liczącej nieco ponad 15 kilometrów rundzie w pięknym, górskim otoczeniu Sztolni Walimskich – Kompleksu „Rise-Rzeczka”. Zawodnicy z naszych klubów zdobyli w nich 8 medali – 2 złote, 3 srebrne i 3 brązowe.

Jako pierwsze wystartowały juniorki młodsze, które do pokonania miały niespełna 31 kilometrów. Startujący po nich juniorzy młodsi walczyli na dystansie nieznacznie przekraczającym 61 kilometrów. Po zwycięstwo śród juniorek sięgnęła Zuzanna Olejniczak z KKS Gostyń, która na mecie zameldowała się na 2 sekundy przed Natalią Krześlak z LSKK Bełchatów. Miejsca na podium dopełniła spóźniona o 24 sekundy Olga Wankiewicz (UKS Copernicus/SMS Toruń). W rywalizacji juniorów młodszych najlepszy okazał się tym razem Miłosz Ośko z Warszawskiego Klubu Kolarskiego. 12 sekund po nim na mecie zameldował się Kacper Majewski z KKS Gostyń, a trzecie miejsce w wyścigu zajął Kacper Krawiec z WLKS Krakus – BBC Czaja.

W wyścigu juniorek po złoty medal sięgnęła Paulina Pastuszek (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team), która okazała się o zaledwie 3 sekundy szybsza od drugiej na mecie Natalii Szymczak (UKS Mróz Jedyna Kórnik). Brąz zdobyła Kinga Kalembkiewicz (KLKS Azalia Brzóza Królewska), tracąc do zwyciężczyni 27 sekund. W wyścigu juniorów na podium zabrakło zawodników z klubów Zrzeszenia, a mistrzem kraju został Dominik Górak z Warszawskiego Klubu Kolarskiego.

W kategorii elity i U23 dominowały zawodniczki Mat Atom Deweloper, wśród których jest wiele dziewcząt wychowanych w klubach LZS. Mistrzynią Polski seniorek została Monika Brzeźna, a orliczek Marta Lach. Z kolei wśród mężczyzn w tych kategoriach wiekowych dominowali zawodnicy CCC Sprandi Polkowice, choć tytuł wśród seniorów wywalczył Maciej Paterski (Wibatech Merx 7R), wśród orlików najlepszy był Kamil Małecki z Polkowic.